Zavrieť

Porady

NEpodnikateľ - DPH a kúpa ojazdeného auta v PL

Dobrý deň

prepáčte mi, že som dal Vaše meno do názvu príspevku, ale neviem si poradiť. Pani z nášho daňového úradu, ktorá sa tomu rozumie je na služobnej ceste do konca týždňa a ja sa bojím aby som niečo nepremeškal.

Môj problém: nie som podnikateľ ani živnostník (pri predaji som to oznámil predavajúcemu v salóne a na faktúre sú len moje osobné údaje-meno a adresa) a kúpil som si z Poľska ojazdené osobné auto Superb (v deň kúpovania malo 1 deň po 6mesačnej lehote - prvý krát prihlásené 04.09.2008 a kúpené 05.03.2009 a 6150km) v cene 107900 Zlotych t.j.23.000Eur. Na faktúre z autosalónu mám ale cenu Brutto aj Netto tú istú sumu (pri DPH je iba značka ZW(zwolneno) a žiadne číslo). Je tam ešte text, ktorému nerozumiem: "Cena ewidencyjna brutto, podatek Vat liczony w stopce od sumy wartošci brutto."(Cena evidenčná brutto, daň DPH sú počítané v tarife z hodnoty brutto). Mám strach či nemusím zaplatiť DPH u nás na Slovensku.

Prosím poradte.

Ďakujem.
Peter
Naposledy upravil peterge : 10.03.09 at 08:53
faktura1.jpg  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    peterge Pozri príspevok
    Môj problém: nie som podnikateľ ani živnostník (pri predaji som to oznámil predavajúcemu v salóne a na faktúre sú len moje osobné údaje-meno a adresa)
    Dobre. Jedná sa o súkromný nákup.
    peterge Pozri príspevok
    ...kúpil som si z Poľska ojazdené osobné auto Superb (v deň kúpovania malo 1 deň po 6mesačnej lehote - prvý krát prihlásené 04.09.2008 a kúpené 05.03.2009 a 6150km)
    Predpokladom, že sa nejedná o nové motorové vozidlo je splnenie oboch podmienok naraz. To plníte.

    Na základe týchto skutočností by Vás nemal viac zaujímať text faktúry, nakoľko povinnosťou poľského predávajúceho bolo predať Vám vozidlo s poľskou daňou.

    Nerozumiem poľštine, iba predpokladám rovnaké uplatnenie daňového režimu ako u nás. Vychádzam z definície nového motorového vozidla, kde by sa jednalo o predaj bez dane s následným zdanením na Slovensku.

    peterge Pozri príspevok
    Mám strach či nemusím zaplatiť DPH u nás na Slovensku.
    K tomu, aby nevznikla daňová povinnosť na Slovensku je potrebné:
    - byť občanom (ste),
    - "nebyť" novým motorovým vozidlo (to nie je).

    Mne vychádza, že daňová povinnosť na Slovensku nevznikla a za prípadné chyby dodávateľa nezodpovedáte.

    NEpodnikateľ - DPH a kúpa ojazdeného auta v PL

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.