Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie a daňové priznanie typ B

Zamestnanec bol v r. 2008 súčasne aj SZČO. Pracovníčkou spoločnosti, v ktorej bol zamestnaný, bol donútený podpísať žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania, inak by mu spoločnosť nevystavila potvrdenie o príjme. Problém je v tom, že aj keď ju zamestnanec opakovane upozornil, že mu spoločnosť nemôže spraviť ročné zúčtovanie, spoločnosť ho aj tak spravila. Z ročného zúčtovania mu vyšiel preplatok 1.500 SKK (50 EUR - preplatok bol už aj vyplatený) a daň 6.000 SKK. Nie som si istá, ako mám vyplniť daňové priznanie typ B. Predpokladám, že sa podá ako riadne daňové priznanie. Sumu 6.000 SKK, t.j. výslednú daň z ročného zúčtovania, uvediem na r. 100?
Ako prílohu dám ročné zúčtovanie (ak áno, ako donútiť zamestnávateľa, aby toto potvrdenie vystavil tak, aby sa stihla lehota do 31.3.2009)? V podstate na dani žiaden rozdiel nebude, keďže zamestnanec nemal za r. 2008 žiadne príjmy ako SZČO. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Llívia Pozri príspevok
    Zamestnanec bol v r. 2008 súčasne aj SZČO. Pracovníčkou spoločnosti, v ktorej bol zamestnaný, bol donútený podpísať žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania, inak by mu spoločnosť nevystavila potvrdenie o príjme. Problém je v tom, že aj keď ju zamestnanec opakovane upozornil, že mu spoločnosť nemôže spraviť ročné zúčtovanie, spoločnosť ho aj tak spravila. Z ročného zúčtovania mu vyšiel preplatok 1.500 SKK (50 EUR - preplatok bol už aj vyplatený) a daň 6.000 SKK. Nie som si istá, ako mám vyplniť daňové priznanie typ B. Predpokladám, že sa podá ako riadne daňové priznanie. Sumu 6.000 SKK, t.j. výslednú daň z ročného zúčtovania, uvediem na r. 100?
    Ako prílohu dám ročné zúčtovanie (ak áno, ako donútiť zamestnávateľa, aby toto potvrdenie vystavil tak, aby sa stihla lehota do 31.3.2009)? V podstate na dani žiaden rozdiel nebude, keďže zamestnanec nemal za r. 2008 žiadne príjmy ako SZČO. Ďakujem.
    Ak nemal žiadne príjmy a ani výdavky podľa §6 (teda ako szčo), potom RZD sa mohlo vykonať bez problémov. Nevzniká mu z titulu podnikania podať DP. Stačí len listom oznámiť DÚ skutočnosť, že ako szčo mu nevzniká povinnosť podávania DP. A toť vsjo.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Zabudla som: dostal dotáciu z úradu práce cca 45.000. Z nej nakúpil stroje. Daňový základ zo živnosti bude 0 (45.000 bude zdaňovaný príjem - dotácia a 45.000 bude výdavok - nakúpené stroje).
    Nesúhlasím však s tvojím tvrdením, že si nemusí podať daňové priznanie typ B. Musí si ho podať z titulu, že mal živnosť. A je jedno, či mal z nej nejaké príjmy alebo nie. - viď odkaz v príspevku č. 6.
    Naposledy upravil Llívia : 10.03.09 at 20:57

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Llívia Pozri príspevok
    Zabudla som: dostal dotáciu z úradu práce cca 45.000. Z nej nakúpil stroje. Daňový základ zo živnosti bude 0 (45.000 bude zdaňovaný príjem - dotácia a 45.000 bude výdavok - nakúpené stroje).
    Nesúhlasím však s tvojím tvrdením, že si nemusí podať daňové priznanie typ B. Musí si ho podať z titulu, že mal živnosť. A je jedno, či mal z nej nejaké príjmy alebo nie.
    Však vyššie v príspevku ste písali , že ako živnostník nedosahoval žiadny príjem .A teraz tu píšete , že nesúhlasíte s trvdením, že nemusí podávať DP B...tak teraz tomu nerozumiem .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Llívia Pozri príspevok
    Zabudla som: dostal dotáciu z úradu práce cca 45.000. Z nej nakúpil stroje. Daňový základ zo živnosti bude 0 (45.000 bude zdaňovaný príjem - dotácia a 45.000 bude výdavok - nakúpené stroje).
    Llívia Pozri príspevok
    Nesúhlasím však s tvojím tvrdením, že si nemusí podať daňové priznanie typ B. Musí si ho podať z titulu, že mal živnosť. A je jedno, či mal z nej nejaké príjmy alebo nie.
    Na základe toho , že ste doplnili info o príjme živnostníka , tak podáva DP B.
    Ale poraďák Zoltán Kovács Vám danom momente na Vašu odtázku odpovedal správne .

    Pozrite si aj nasledovný link
    http://www.porada.sk/978976-post49.html

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Zita5 Pozri príspevok
    Však vyššie v príspevku ste písali , že ako živnostník nedosahoval žiadny príjem .A teraz tu píšete , že nesúhlasíte s trvdením, že nemusí podávať DP B...tak teraz tomu nerozumiem .
    Doteraz vždy som sa stretla s tým, že akonáhle mal niekto živnosť, tak bez ohľadu na to, či mal z nej nejaké príjmy alebo nie, tak si musel podať daňové priznanie typ B. Dokonca ho niektorí podávali aj vtedy, keď mali pozastavenú živnosť. Nidky som sa nestretla s tým, že by stačilo na daňový úrad zaslať oznámenie, že podnikateľ nemal z podnikania žiadne príjmy, a teda by nemusel podávať daňové typ B. viď odkaz v príspevku č. 6.
    Naposledy upravil Llívia : 10.03.09 at 20:57

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Llívia Pozri príspevok
    Doteraz vždy som sa stretla s tým, že akonáhle mal niekto živnosť, tak bez ohľadu na to, či mal z nej nejaké príjmy alebo nie, tak si musel podať daňové priznanie typ B. Dokonca ho niektorí podávali aj vtedy, keď mali pozastavenú živnosť. Nidky som sa nestretla s tým, že by stačilo na daňový úrad zaslať oznámenie, že podnikateľ nemal z podnikania žiadne príjmy, a teda by nemusel podávať daňové typ B.
    Buďte taká láskavá , preštudujte si Zákon o dani z príjmu a v hore vyššie pripojenom linku ,Otázky a odpovede zo stránky www.drsr.sk a potom nám napíšte tu v téme paragraf , podľa ktorého sa DP typu B podáva vždy z dôvodu živnosti , tak ako to tvrdíte .

    Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

    Ivana 1511
    Prpsím o radu:
    Študentka ktorá pracovala na dohodu o vyk.práce podá daňové priznanie A. Ak si chce uplatniť daň z úrokov zo stavebného šporenia, musí podať typ B. Môže si tak isto uplatniť daň z úrokov
    z vkladnej knižky, ktoré boli zrazené za rok 2007 ale v roku 2008? Akým spôsobom to DÚ zdokladuje? Musí priložiť kopiu výpisu z účtu stavebného sporenia? A čo daň z úrokov na vkladnej knižke?
    Ako zdokladovať tieto DÚ? Ďakujem za odpoveď.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Ivana 1511 Pozri príspevok
    Prpsím o radu:
    Študentka ktorá pracovala na dohodu o vyk.práce podá daňové priznanie A. Ak si chce uplatniť daň z úrokov zo stavebného šporenia, musí podať typ B. Môže si tak isto uplatniť daň z úrokov
    z vkladnej knižky, ktoré boli zrazené za rok 2007 ale v roku 2008? Akým spôsobom to DÚ zdokladuje? Musí priložiť kopiu výpisu z účtu stavebného sporenia? A čo daň z úrokov na vkladnej knižke?
    Ako zdokladovať tieto DÚ? Ďakujem za odpoveď.
    Podľa môjho názoru je dôležité, kedy bola zrážková daň skutočne zrazená - ak príjmy z vkladu, ktorý bol fyzicky vložený v r.2007 pripísali až v r.2008 a v r.2008 zrazili z tohto príjmu (úrokov) aj zrážkovú daň, tak môže tieto príjmy a k nim prislúchajúcu daň uviesť v daňovom priznaní za rok 2008. Dokladovať sa to daňovému úradu priamo pri podaní daňového priznania nemusí. Dokladujete to až v prípade, že Vás k tomu daňový úrad vyzve.

    Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

    Ivana 1511
    Ešte raz ďakujem. Ano, bolo to tak. Vložené 2007 ale úroky pripísané až v 2008 a daň samozrejme hneď zrazená ale v 2008.Tak isto som si to myslela ako vy, len som si nebolas istá.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Llívia Pozri príspevok
    Zabudla som: dostal dotáciu z úradu práce cca 45.000. Z nej nakúpil stroje. Daňový základ zo živnosti bude 0 (45.000 bude zdaňovaný príjem - dotácia a 45.000 bude výdavok - nakúpené stroje).
    Nesúhlasím však s tvojím tvrdením, že si nemusí podať daňové priznanie typ B. Musí si ho podať z titulu, že mal živnosť. A je jedno, či mal z nej nejaké príjmy alebo nie.
    1.
    Takúto základnú vec by mal ovládať "samostatný účtovník".

    Na podanie DP ťa zaväzuje zdaniteľný príjem, a nie skutočnosť či máš, alebo nemáš žívnostenský list.


    2. Snaž sa pri zadávaní dotazu uviesť všetky údaj týkajúce sa prípadu, inak odpovede dopadnú tak ako v tejto téme. Po doplnení z tvojej strany (dotácia z ÚP), je moja otázka samozrejme nesprávna. Ale je správna na pôvodnú otázku.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    1.
    Takúto základnú vec by mal ovládať "samostatný účtovník".

    Na podanie DP ťa zaväzuje zdaniteľný príjem, a nie skutočnosť či máš, alebo nemáš žívnostenský list.


    2. Snaž sa pri zadávaní dotazu uviesť všetky údaj týkajúce sa prípadu, inak odpovede dopadnú tak ako v tejto téme. Po doplnení z tvojej strany (dotácia z ÚP), je moja otázka odpoveď samozrejme nesprávna. Ale je správna na pôvodnú otázku.
    Áno, tvoja odpoveď na zadanú otázku je správna. Ja som si však vážne myslela, že SZČO musí vždy podať daňové priznanie bez ohľadu na to, či mala z nej príjem alebo nie, preto som nesúhlasila s tvojou odpoveďou. Holt, i mistr tesař se někdy utne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.