Zavrieť

Porady

nákup z EU - Rakúsko

chcel by som sa spýtať, ako je to s DPH pri nákupe materiálu a tovaru z EU, konkrétne z Rakúska

či je rozdiel pri pokladničných blokoch a faktúrach, či tam treba DPHčku aj samozdaniť alebo do účtovníctva dávam ceny bez DPH alebo s DPH

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dufulus je offline (nepripojený) dufulus

    účtovník maličký ako máčny máčik ...viac dufulus
    takže ak som správne pochopil čo som čítal zákon, tak pokl. doklady asi budú bez DPH zaúčtované, a nemám nárok si odrátať DPHčku z materiálu nakúpeného v Rakúsku

    ak sa mýlim, ešte máte čas ma opraviť 10 min

    datacon je offline (nepripojený) datacon

    datacon
    Narok na odpocet dane máte iba z dokladov vystavených daňovníkom z slovenským IČ DPH, teda SKXXXXXXXXX , ako platca dph mate narok na vrátenie rakúskej DPH u rakúskeho finančného úradu po splnení ich administratívnych podmienok. V prípade že si odpočet u zahraničného fin. uradu nebudete uplatnovať je celý doklad tak ako je nákladovou položkou a samozdanenie sa nevykonáva.

    csi je offline (nepripojený) csi

    csi
    Obdržali sme fa z rakúskej firmy za nákup materiálu. Suma je fakturovaná bez DPH. Máme ju aj uhradiť tak ako prisla bez dph?

    EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

    EMILY04
    Áno. Ak je dodávateľ aj odberateľ platca DPH ako v tvojom prípade, faktúra musí byť bez DPH a samozrejme takú je potrebné aj uhradiť.
    ucetni_fantozzi
    datacon Pozri príspevok
    Narok na odpocet dane máte iba z dokladov vystavených daňovníkom z slovenským IČ DPH, teda SKXXXXXXXXX , ako platca dph mate narok na vrátenie rakúskej DPH u rakúskeho finančného úradu po splnení ich administratívnych podmienok. V prípade že si odpočet u zahraničného fin. uradu nebudete uplatnovať je celý doklad tak ako je nákladovou položkou a samozdanenie sa nevykonáva.
    s druhou castou tejto odpovede nemozem suhlasit, DPH uplatnena "cudzim" platitelom (tzn. z ineho statu EU) je uznanym nakladom iba v pripade, ak neprekrocila prah pre mozne uplatnenie u zahranicneho danoveho uradu. tzn. ak mam moznost ziadat vratenie DPH (po prekroceni sumy stanovenej tym-ktorým statom a splneni ostatnych podmienok) a napriek tomu som si jej vratenie neuplatnil, nemozem ju povazovat za danovy naklad.

    toto stanovisko nam bolo prezentovane na skoleni Ing. Kovacikovou, januar 2009, pricom logicky sa s nim stotoznujem (aby to neznelo alibisticky )...

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    A to mám zisťovať u každého členského štátu pokaždé, ak mám nejaký doklad z ERP? A kde to zisťovať? Ako často? Lebo ja ich legislatívu nejako zvlášť nesledujem a pochybujem, že ak k nejakej zmene u nich dôjde, tak mi ju oznámia....Ak je nejaká jednoduchá finta, ako na to, tak sem s ňou. Poteší.

    nákup z EU - Rakúsko

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.