Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť základu dane

Ahojte poraďaci,
rada by som nechala od vás poradiť...Zamestnanec u nás vo firme pracoval na pracovnú zmluvu prvé štyri mesiace...mal podpísané vyhlásenie čiže si uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka vo výške 32.832,-Sk. V apríli bol pracovný pomer ukončený pretože odišiel do starobného dôchodku a zároveň mi oznámil, že na predčasnom dôchodku bol od roku 2007. Z toho vyplýva, že nemal nárok na NČZD...Ako mám postupovať? Mám mu urobiť ročné zúčtovanie dane aby som mala istotu, že tú daň zaplatil...alebo nech si podá daňové priznanie a nedoplatok doplati?
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    petra-33 Pozri príspevok
    Ahojte poraďaci,
    rada by som nechala od vás poradiť...Zamestnanec u nás vo firme pracoval na pracovnú zmluvu prvé štyri mesiace...mal podpísané vyhlásenie čiže si uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka vo výške 32.832,-Sk. V apríli bol pracovný pomer ukončený pretože odišiel do starobného dôchodku a zároveň mi oznámil, že na predčasnom dôchodku bol od roku 2007. Z toho vyplýva, že nemal nárok na NČZD...Ako mám postupovať? Mám mu urobiť ročné zúčtovanie dane aby som mala istotu, že tú daň zaplatil...alebo nech si podá daňové priznanie a nedoplatok doplati?
    ďakujem
    Nemôžeš mu urobiť RZD, ak si chce uplatniť § 46. Ak jeho príjem nepresiahol 1/2 nezd.časti základu dane uplatnením § 46 pri podaní DP typu A mu DU celú zrazenú daň vráti.
    Ako zamestnávatel mu vydáte potvrdenie o príjme. Pri daňovej kontrole budete mať penále za neodvedenú daň´, lebo na NČZD nemal v roku 2008 nárok,

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    petra-33 Pozri príspevok
    Ahojte poraďaci,
    rada by som nechala od vás poradiť...Zamestnanec u nás vo firme pracoval na pracovnú zmluvu prvé štyri mesiace...mal podpísané vyhlásenie čiže si uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka vo výške 32.832,-Sk. V apríli bol pracovný pomer ukončený pretože odišiel do starobného dôchodku a zároveň mi oznámil, že na predčasnom dôchodku bol od roku 2007. Z toho vyplýva, že nemal nárok na NČZD...Ako mám postupovať? Mám mu urobiť ročné zúčtovanie dane aby som mala istotu, že tú daň zaplatil...alebo nech si podá daňové priznanie a nedoplatok doplati?
    ďakujem
    O RZD mal požiadať do 15.2. Takže je len na tebe ktorú možnosť si zvolíš. Totiž ak urobíš RZD bude mať nedoplatok. Nemáš z čoho zraziť, v tom prípade aj tak musíš celé postúpiť na DÚ.

    petra-33 je offline (nepripojený) petra-33

    petra-33
    Jeho príjem presiahol 1/2 nezdaniteľnej časti základu dane, takže mu vychádza nedoplatok. Ďakujem za radu.

    Nezdaniteľná časť základu dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.