Zavrieť

Porady

Daň je menšia ako 500,-

Prosím mohol by mi niekto poradiť... DPFO typ B, daň mi vyšla 272,- na r.87, čo je menej ako 500,- ale v poučení sa píše:

Na riadku 91 sa uvádza daň (daňová povinnosť) r. 87 – r. 90, t.j. daň po uplatnení zápočtu dane z úrokových príjmov. Ak daňovník nedosiahol úrokové príjmy a nie sú súčasťou zdaniteľných príjmov, na riadku 91 sa bude daň (daňová povinnosť) rovnať riadku 87. Ak daňovník neuplatňuje nárok na daňový bonus (r. 92) a výsledná suma nepresiahne 500 Sk alebo ak daňovník neuplatňuje nárok na daňový bonus (r. 92) a jeho celkové zdaniteľné príjmy nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) zákona, na riadku 91 sa uvádza nula.

- 50% sumy podľa § 11 ods. 1písm. a) je (100x5130)x50%=256.500,- ?
- ak teda príjmy na r.36 (iné nemal) boli 272.137,- musí tú daň 272,- uviesť aj na r.91 a zaplatiť? Neviem či tomu rozumiem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zuzana Ku. Pozri príspevok
    Prosím mohol by mi niekto poradiť... DPFO typ B, daň mi vyšla 272,- na r.87, čo je menej ako 500,- ale v poučení sa píše:

    Na riadku 91 sa uvádza daň (daňová povinnosť) r. 87 – r. 90, t.j. daň po uplatnení zápočtu dane z úrokových príjmov. Ak daňovník nedosiahol úrokové príjmy a nie sú súčasťou zdaniteľných príjmov, na riadku 91 sa bude daň (daňová povinnosť) rovnať riadku 87. Ak daňovník neuplatňuje nárok na daňový bonus (r. 92) a výsledná suma nepresiahne 500 Sk alebo ak daňovník neuplatňuje nárok na daňový bonus (r. 92) a jeho celkové zdaniteľné príjmy nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) zákona, na riadku 91 sa uvádza nula.

    - 50% sumy podľa § 11 ods. 1písm. a) je (100x5130)x50%=256.500,- ?
    - ak teda príjmy na r.36 (iné nemal) boli 272.137,- musí tú daň 272,- uviesť aj na r.91 a zaplatiť? Neviem či tomu rozumiem...
    Je to trošku popletené. §11 nemá ods.1 písm a). Ale ods. 2 písm a).

    A tých 50% sa má chápať tak, že ak daňovník má príjmy v zdaňovacom období menej ako 50% nezdaniteľnej čiastky (t.j. 49248,- Sk) tak tento príjem nepodlieha zdaneniu, a preto daň je nulová.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Zuzana Ku. Pozri príspevok
    Ale to som nedoplietla ja, je to tam tak napísané, však Zoltán?
    kde, ja som to nenašla

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zuzana Ku. Pozri príspevok
    Ale to som nedoplietla ja, je to tam tak napísané, však Zoltán?
    Vysvetlivky v DP bod 16)

    Ak daňovník neuplatňuje nárok na daňový bonus (r.92) a výsledná suma nepresiahne 500 SK alebo ak daňovník neuplatňuje nárok na daňový bonus (r.92) a jeho celkové príjmy nepresiahnu 50% sumy podľa §11 ods. 2 písm a) zákona, na r. 91 sa uvádza nula.





    Zákon o dani z príjmov
    § 11
    Nezdaniteľné časti základu dane
    (2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý

    a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy platného životného minima,

    tento odstavec hovorí o nezdaniteľnej čiastke.

    katkas je offline (nepripojený) katkas

    katkas
    Neviem, ci tomu dobre rozumiem, ak dan za r. 2008 vyjde do 500,- sk, neplati sa? Alebo co ma na to este vplyv? Celkove prijmy zivnostnika zo zivnosti su 228.575,- Sk + prijmy par.8 ods.1 pis a vo vyske 11.425,- Sk. Ma to na uhradu dane vplyv?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    katkas Pozri príspevok
    Neviem, ci tomu dobre rozumiem, ak dan za r. 2008 vyjde do 500,- sk, neplati sa? Alebo co ma na to este vplyv? Celkove prijmy zivnostnika zo zivnosti su 228.575,- Sk + prijmy par.8 ods.1 pis a vo vyske 11.425,- Sk. Ma to na uhradu dane vplyv?
    § 46
    Minimálna výška dane
    Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35, okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.