Zavrieť

Porady

Realitna kancelaria - uctovanie

Ahojte,

v pripade ak realitna kancelaria nakupuje nehnutelnosti (prepisu je ich na seba) vykona rekonstrukciu a potom preda budu sa tieto nehnutelnosti urcene na predaj uctovat 504/604??

A co s technickým zhotnotením nehnutelnosti? Bude sa navysovat 504?

Co z nehnutelnostami ktore boli nakupene v 2008 a predné budú v 2009? Budu sa vytahovat z nakladov na 112? Ak ano tak aj technické zhodnotenie?

Vopred dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Od 1.1.2011 sú v platnosti nové postupy účtovanie PU:

    Prípady budú nasledovné:
    Nákup nehnuteľnosti 131/záväzok (325 alebo 379)
    Materiál a rekonštrukcia 131/záväzok, banka, pokladnica
    Zrekonštruovaná nehnuteľnosť (OC) 133/131
    Predaj nehnuteľnosti v predajnej cene pohľadávka/607
    Vyradenie nehnuteľnosti v OC 507/133

    Postupy účtovania tu: http://www.porada.sk/t156229-postupy...pu-2011-a.html

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    kozmikgirl Pozri príspevok
    Chcela by som sa spýtať či niekto nemá skúsenosti s účtovaním realitiek. Teraz sa zalozila s.r.o. a nie je mi jasne úctovanie, pretoze som este nikdy neuctovala realitku a neviem co vsetko to obnása. Dakujem za odpoved.
    calawen Pozri príspevok
    Akým spôsobom chcú fungovať? Nákup/predaj nehnuteľností, alebo sprostredkovanie predaja?
    Zámerne som spojila tieto dva príspevky, aby som naznačila, že účtovanie RK v jednej SRO so všetkými možnými obchodmi, aké tam môžu vzniknúť je na hlavu v smútku ako pre účtovníčku, tak pre samotného majiteľa.

    Ideálnym riešením je mať tento druh činnosti rozdelený do troch SRO.

    1)Odkup a predaj nehnuteľností, prenájom nehnuteľností - SRO reg.pre DPH -oslobodené obchody od DPH
    2) Sprostredkovanie - SRO nereg.pre DPH - striehnuť obrat
    3) Ostatné obchody RK + obchody z 2.SRO pri hrozbe prešvihnutia obratu - registrované pre DPH

    A zas, aby mi tu nik nepovedal, že nezákonne radím, bo takto našu RK nastavili pán audítor , že dobrá optimalizácia povedali .

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    calawen Pozri príspevok
    Položím podobnú otázku a pýtam sa, či je moje myslenie správne...
    1. RK nakúpi nehnuteľnosť a zapíše sa do LV -účtujem 131/325 (kúpno-predajná zmluva)
    2. rozhodne sa zrekonštruovať nehnuteľnosť - 131/... (VPD, výpisy z BÚ, faktúry) - materiál aj služby
    3. "zaradenie" nehnuteľnosti (po rekonštrukcii) - 132/131
    4. predaj nehnuteľnosti (KPZ) - 315/604
    5. "vyradenie" nehnuteľnosti z majetku - 504/132...
    Ester plus Pozri príspevok
    Ak nakúpenú nehnuteľnosť budeš rekonštruovať účtuj ako o DHM.

    Nákup nehnuteľnosti 042/321
    Technické zhodnotenie 042/321
    Zaradenie 021/042
    Odpisy 551/082
    Predaj 311/642
    Zúčtovanie ZC pri predaje pred odpísaním 541/082
    Vyradenie 082/021
    Ak sa môžem zapojiť....táto nehnuteľnosť nie je ani tovarom, ani dlhodobým hmotným majetkom, lebo podľa opisu prípadu neplní dôsledne funkciu ani jedného z nich. Tovarom byť nemohla, lebo sa nepredala v nezmenenom stave ale bola zhodnocovaná. Ak nehnuteľnosť realitka nepoužívala ako "fixný kapitál" na svoje zdaniteľné príjmy, ale iba na vstup do rekonštrukcie, s cieľom predaja, nemôže účtovať o DHM a o odpisoch.
    Podľa mňa ide o výrobok vlastnej stavebnej výroby. Ak realitka kúpila nehnuteľnosť pôvodne ako tovar na predaj 131/321 a 132/131....rozhodla sa ju zrekonštruovať a predať, mala ju /bez pozemku/ preúčtovať na 112/132. Zápis na LV zrejme neurobila kvôli zaradeniu do DHM, ale kvôli získaniu stavebného povolenia na rekonštrukciu vo vlastnom mene. Nehnuteľnosť vydala do rekonštrukcie 501/112. Na rekonštrukciu míňala materiály 501/112, prácu 521/331 a služby 518/321. Ak to trvalo cez prelom kalendárnych rokov, mala účtovať celú pôvodnú hodnotu aj rekonštrukciu do aktív na 121/611 až 123/613. Predaj kupcovi 613/123 a konečnú faktúru 311/601 +343.

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Položím podobnú otázku a pýtam sa, či je moje myslenie správne...
    1. RK nakúpi nehnuteľnosť a zapíše sa do LV -účtujem 131/325 (kúpno-predajná zmluva)
    2. rozhodne sa zrekonštruovať nehnuteľnosť - 131/... (VPD, výpisy z BÚ, faktúry) - materiál aj služby
    3. "zaradenie" nehnuteľnosti (po rekonštrukcii) - 132/131
    4. predaj nehnuteľnosti (KPZ) - 315/604
    5. "vyradenie" nehnuteľnosti z majetku - 504/132

    Ďakujem za odpoveď, prípadne opravu...

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ninina Pozri príspevok
    Ahojte,

    v pripade ak realitna kancelaria nakupuje nehnutelnosti (prepisu je ich na seba) vykona rekonstrukciu a potom preda budu sa tieto nehnutelnosti urcene na predaj uctovat 504/604??

    A co s technickým zhotnotením nehnutelnosti? Bude sa navysovat 504?

    Co z nehnutelnostami ktore boli nakupene v 2008 a predné budú v 2009? Budu sa vytahovat z nakladov na 112? Ak ano tak aj technické zhodnotenie?

    Vopred dakujem za odpoved.
    Ak nakúpenú nehnuteľnosť budeš rekonštruovať účtuj ako o DHM.

    Nákup nehnuteľnosti 042/321
    Technické zhodnotenie 042/321
    Zaradenie 021/042
    Odpisy 551/082
    Predaj 311/642
    Zúčtovanie ZC pri predaje pred odpísaním 541/082
    Vyradenie 082/021

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Ester plus Pozri príspevok
    Ak nakúpenú nehnuteľnosť budeš rekonštruovať účtuj ako o DHM.

    Nákup nehnuteľnosti 042/321
    Technické zhodnotenie 042/321
    Zaradenie 021/042
    Odpisy 551/082
    Predaj 311/642
    Zúčtovanie ZC pri predaje pred odpísaním 541/082
    Vyradenie 082/021
    Platí to aj v mojom prípade? lebo ja vychádzam z toho, že v ponímaní RK je nehnuteľnosť obežný majetok, preto sa pri účtovaní prikláňam k tovaru...

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    V tvojom prípade nie je nehnuteľnosť obežným majetkom ak na nej chceš vykonávať technické zhodnotenie. Hľadám to ustanovenie v zákone aby toto tvrdenie bolo podložené.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Uvažujem nad príspevkom a_je_to. Nebude vadiť že realitná kancelária nemá povolenie na stavebnú činnosť ak to chce účtovať ako výrobok vlastnej stavebnej činnosti?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ester plus Pozri príspevok
    Tak už som to našla v Postupoch účtovania PU § 17 ods. 9.
    Ester plus Pozri príspevok
    Ak nakúpenú nehnuteľnosť budeš rekonštruovať účtuj ako o DHM.
    Nákup nehnuteľnosti 042/321
    Technické zhodnotenie 042/321

    Zaradenie 021/042
    Odpisy 551/082

    Predaj 311/642...........................311P641
    Zúčtovanie ZC pri predaje pred odpísaním 541/082
    zúčtovanie obstarávacej ceny 541/042
    Vyradenie 082/021
    nesúhlasím s §17, ak už má firma LV, neskúmame účel jeho získania, je to jednoducho dôkaz o vlastníctve. pozrite si §33, ods. 7
    (7) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje aj dlhodobý hmotný majetok obstaraný na účely jeho predaja, na ktorom sa bude vykonávať technické zhodnotenie, a toto technické zhodnotenie.

    opravujem účtovanie v citovanom príspevku.
    tiež by som uvažovala nad zaradením, ale nezaradím, lebo ho nevyužívam na dosahovanie príjmov (iba po ukončení rekonštrukcie predajom)

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Áno, to dáva zmysel. Tento majetok teda nebudeme odpisovať ale jednorázovo pri predaji zúčtujeme ZC do nákladov.
    tajnostkárka
    Dobrý deň,chcela by som poprosiť o radu
    Účtuje si realitka za držanie inzerátu na internete?podľa čoho sa to počíta?
    a druhá vec,ak sa rozhodnem počas doby inzercie stiahnuť môj inzerát aj vtedy sa zato platí ? viem,že si účtujú zo zisku,teda z predaja nehnuteľnosti ale neviem ako je v tomto prípade,na ktorý sa pýtam v hore uvedenej otázke
    ďakujem za rady
    Chcela by som sa spýtať či niekto nemá skúsenosti s účtovaním realitiek. Teraz sa zalozila s.r.o. a nie je mi jasne úctovanie, pretoze som este nikdy neuctovala realitku a neviem co vsetko to obnása. Dakujem za odpoved.

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Akým spôsobom chcú fungovať? Nákup/predaj nehnuteľností, alebo sprostredkovanie predaja?
    a take meranie objemovej aktivity radonu kde zauctujem. A ako by sa uctovalo to, keby sa konatel rozhodne ze nepreda nehnutelnost, ale necha si ju v majetku.

    boza1 je offline (nepripojený) boza1

    uctovnicka boza1
    Ja tiež účtujem jednu realitku a nie som si istá ako sa posudzuje predaj stavebného pozemku. Mám prípad, že sa pozemok predáva za účelom výstavby, ale v LV je uvedený ako orná pôda. Podľa čoho sa posudzuje, či je to predaj pozemku oslobodený od DPH podľa par. 38 ods.2? Pozemok sa posudzuje podľa toho, čo je napísané v LV? Alebo?...
    Ďakujem za odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.