Zavrieť

Porady

Mozem si odpocitat 98 496 Sk ?

Dobry den...
Som danovy rezident Irska, a prenajimam na SK byt, mam jednu otazku, na ktoru som zatial nedostal jednoznacnu odpoved:
Co mozem pouzit ako odpocitatelnu polozku z danoveho priznania?

Moj predpoklad je:
1) 25560 pouzijem na ciastkovy zaklad dane.

2) uroky z hypoteky, hypoteku, ani odpisy ako sukromna osoba uplatnit nemozem, to by som s tym bytom musel podnikat.

3.) Mozem si vsak odpocitat aj nezdanitelnu ciastku zakladu dane podla paragrafu 11 odsek 2 - 98 496 Sk?

Dakujem velmi pekne za akukolvek radu,
Peto
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    ynteligent Pozri príspevok
    Dobry den...
    Som danovy rezident Irska, a prenajimam na SK byt, mam jednu otazku, na ktoru som zatial nedostal jednoznacnu odpoved:
    Co mozem pouzit ako odpocitatelnu polozku z danoveho priznania?

    Moj predpoklad je:
    1) 25560 pouzijem na ciastkovy zaklad dane.

    2) uroky z hypoteky, hypoteku, ani odpisy ako sukromna osoba uplatnit nemozem, to by som s tym bytom musel podnikat.

    3.) Mozem si vsak odpocitat aj nezdanitelnu ciastku zakladu dane podla paragrafu 11 odsek 2 - 98 496 Sk?

    Dakujem velmi pekne za akukolvek radu,
    Peto
    K tomu bodu 2/:
    Aj ty ako FO - nepodnikateľ, si môžeš uplatniť preukazateľne vynaložené výdavky a viesť evidenciu príjmov a výdavkov. Ak si neuplatníš preukázateľne vynaložené výdavky, môžeš si uplatniť 40 % z príjmov.

    Viď Zákon o dani z príjmov:

    6
    Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 /pozn. tento odsek sa týka práve prenájmu nehnuteľností/ nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach

    ynteligent je offline (nepripojený) ynteligent

    ynteligent
    Ano, dakujem, to som zabudol podotknut, chcem si uplatnit skutocne vynalozene vydavky a nie 40% pausalnu dan...

    Len predpokladam, ze to co mam uvedene v bode 2 si nemozem z vydavkov odpocitat.

    Moja otazka je hlavne o bode 3-v danovom priznani, riadok 70 v oddiele X. co je Znizenie zakladu dane podla par. 11. odsek 2 -v mojom pripade pismeno a) .... mozem si tuto sumu uplatnit ???

    V zakone som nasiel ze polozky z paragrafu 11 ods. 3 a 4 si ako danovy nerezident uplatnit nemozem....ale ak si uplatnim tych 98.496 Sk, nezaplatim na Slovensku na daniach ani korunu....

    Je to v poriadku ??? Nezda sa mi to...
    Peto.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a priznávaš celosvetové príjmy? Irsko je tuším metóda vyňatia, že?
    Podľa mňa môžeš ako daňovník uplatniť túto nezdaniteľnú sumu.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    severné írsko - metóda vyňatia prijmov
    írska republika - metóda zápočtu dane

    ynteligent je offline (nepripojený) ynteligent

    ynteligent
    Celosvetove prijmy ako danovy rezident irska priznavam v Irsku. Kedze zmluva o zamedzeni medzi slovenskom a irskom je metodou zapoctu, v irsku musim priznat to co som mal prijem na slovensku a oni mi vyrubia dodatocnu dan podla irskych predpisov. Z tej sumy si odpocitam dan ktoru som zaplatil na slovensku.

    Problem je, ze ak si mozem uplatnit Znizenie zakladu dane podla par. 11. odsek 2- 98.496 sk, tak na slovensku nezaplatim nic a v irsku to dodanim cele.

    Ak si tento paragraf uplatnit nemozem- napriklad z dovodu ze sa viaze iba na podnikatelov, rezidentov slovenska, alebo zamestnanych ludi... alebo neviem z akeho dovodu, musim zaplatit na slovensku cca. 8.500 Sk, tak z dane ktoru zaplatim tu, odpocitam uz zaplatenych 8.500 Sk


    Fakt neviem co robit, chcem to mat spravne...
    Peto

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    podľa § 11:

    (8) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane podľa odsekov 3 a 4 len u daňovníka uvedeného v § 2 písm. d) prvom bode.

    V toho vyplýva, že ostatné odpočítateľné položky (DPM - § 11 ods. 2 a) si môžu uplatniť aj iné ako osoby podľa § 2 písm. d) - t.j. aj daňoví rezidenti iných štátov.

    Takže môžeš si odpočítať 98496 SKK.

    Mozem si odpocitat 98 496 Sk ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.