Zavrieť

Porady

platenie dane s prijmom do 90tis/rok

Dobry den,
prosim Vas. Moja asistentka ma prijem za cely rok 90tis. Mimo toho nema ziadny prijem. Mam jej z tohto prijmu stahovat dan, alebo tym, ze je odpocitatelna 98...tis, tak by ziadnu dan aj tak neplatila.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    majkaaa Pozri príspevok
    Dobry den,
    prosim Vas. Moja asistentka ma prijem za cely rok 90tis. Mimo toho nema ziadny prijem. Mam jej z tohto prijmu stahovat dan, alebo tym, ze je odpocitatelna 98...tis, tak by ziadnu dan aj tak neplatila.
    Málo info na správnu odpoveď.

    Zrejme ide o zamestnanecký vzťah, ale ten príjem môže byť mesačne nerovnomerne rozložený. A tým môže dôjsť k tomu, že aj keď má podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov (uplatnenie nezdaniteľnej čiastky) tak jej vzniká daňová povinnosť. Takto zrazenú daň môže vysporiadať buď v rámci ročného zúčtovania, resp. ak nestihne o to požiadať tak podaním daňového priznania typu A.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    záleží od toho či má podpísané vyhlásenie - ak nie, tak jej bude daň vychádzať - tá sa potom vysporiada pri RZD resp DP

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    hanelie Pozri príspevok
    záleží od toho či má podpísané vyhlásenie - ak nie, tak jej bude daň vychádzať - tá sa potom vysporiada pri RZD resp DP
    majka je zdravotne postihnutá, to nie je pracovno-právny vzťah.
    Asistentka má nárok na uplatnenie NČZD

    majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

    majkaaa
    ja niesom samostatna uctovnicka, ja som telesne tazko postihnuta a neviem ci jej to mam stahovat alebo nie. Dostava pravidelne 250eur/mesiac. Nejde o pracovnu zmluvu ale podla obcianskeho zakonnika. Ja s nou nepodpisujem ziadne vyhlasenie. Automatiky, ked zarobi osobny asistent viac ako 48tis, tak podava danove priznanie, ale neplati ziadnu dan. A to plati az do sumy odpocitatelnej polozky?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    majkaaa Pozri príspevok
    ja niesom samostatna uctovnicka, ja som telesne tazko postihnuta a neviem ci jej to mam stahovat alebo nie. Dostava pravidelne 250eur/mesiac. Nejde o pracovnu zmluvu ale podla obcianskeho zakonnika. Ja s nou nepodpisujem ziadne vyhlasenie. Automatiky, ked zarobi osobny asistent viac ako 48tis, tak podava danove priznanie, ale neplati ziadnu dan. A to plati az do sumy odpocitatelnej polozky?
    Presne tak, tým pádom, že jej príjem presiahol 50% nezdaniteľnej čiastky (49248,- Sk) vzniká povinnosť podať DP. Ale má nárok na nezdaniteľnú čiastku v plnej výške. Jej príjem túto sumu (98496,- Sk) nepresiahol, tak daňová povinnosť nevzniká.

    majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

    majkaaa
    veronika dakujem za podrzanie . A NČZD je odpocitatelna polozka? Cize jej nemam nic stahovat, aj tak by na konci nic neplatila, vsak?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    majkaaa Pozri príspevok
    veronika dakujem za podrzanie . A NČZD je odpocitatelna polozka? Cize jej nemam nic stahovat, aj tak by na konci nic neplatila, vsak?
    NČZD = nezdanitešná čiastka základu dane

    majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

    majkaaa
    a este jedna malickost. Ja som minuly rok pracovala na dohodu, retusovala som a zarobila som 6.960,-Sk, z toho mi strhli dan 1322sk, cize som v cistom dostala 5.638,-sk. Som na plnom invalidnom a inde som nepracovala. Je mozne si podat danove priznanie o vrateni dane?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ano, podaj si danove priznanie typu A. Zrazenu dan ti danovy urad vrati.
    Naposledy upravil Lianka : 16.03.09 at 15:45

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    záleží od toho či má podpísané vyhlásenie - ak nie, tak jej bude daň vychádzať - tá sa potom vysporiada pri RZD resp DP
    vychádzala som z predpokladu, že sa jedná o asistentku v pp /napr iné pomenovanie pre sekretárku

    Ano, podaj si danove priznanie typu A. Zrazenu dan ti danovy urad vrati.
    podáva bečko - osobná asistencia §6 ods.2 písmeno b

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    hanelie Pozri príspevok
    podáva bečko - osobná asistencia §6 ods.2 písmeno b
    Hanelie, rozumiem tomu tak, ze ona nie je osobna asistentka... (Ona ma svoju osobnu asistentku.) Ona je invalidna dochodkyna, ktorej jediny prijem je prijem na zaklade dohody. Preto si myslim, ze A.

    majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

    majkaaa
    nie, prepacte ja vas trosku pletiem. Ja som telesne postihnuta a mam osobnu asistentku a ta podava typ B to viem. O nej som sa pytala ci mam jej stahovat dat, ked ma nizky prijem.
    No a tu dalsiu vec som sa pytala na mna. Ja ako na plnom invalidnom som pracovala na dohodu, tak si tiez myslim, ze typ A, nie?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    a este jedna malickost. Ja som minuly rok pracovala na dohodu, retusovala som a zarobila som 6.960,-Sk, z toho mi strhli dan 1322sk, cize som v cistom dostala 5.638,-sk. Som na plnom invalidnom a inde som nepracovala. Je mozne si podat danove priznanie o vrateni dane?
    sorry,
    tento príspevok som neregistrovala , samozrejme A, keď chceš vrátiť daň

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    majkaaa Pozri príspevok
    nie, prepacte ja vas trosku pletiem. Ja som telesne postihnuta a mam osobnu asistentku a ta podava typ B to viem. O nej som sa pytala ci mam jej stahovat dat, ked ma nizky prijem.
    No a tu dalsiu vec som sa pytala na mna. Ja ako na plnom invalidnom som pracovala na dohodu, tak si tiez myslim, ze typ A, nie?
    áno .. ty si podáš DP A (dohoda) a daň ti vrátia ... ale bude sa ti potom počítať aj do príjmu (čo každoročne dokladáš na UPSVaR)
    Asistentke nič nestrhávaj, riadne jej vyplať celú sumu - podľa odpracovaných hodín (nezabudni na doklad o zaplatení) ... ona si sama podá DP B (pri tom príjme čo píšeš jej daň nevyjde)

    pozri aj témy týkajúce sa OA

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    majkaaa Pozri príspevok
    a este jedna malickost. Ja som minuly rok pracovala na dohodu, retusovala som a zarobila som 6.960,-Sk, z toho mi strhli dan 1322sk, cize som v cistom dostala 5.638,-sk. Som na plnom invalidnom a inde som nepracovala. Je mozne si podat danove priznanie o vrateni dane?
    Majka, okrem dohody máš aké príjmy? Máš živnosť ? /invalidný dôchodok sa do zdan.príjmov nepočíta/.
    Ak tvoj základ dane nepresiahol 98496sk, a príjem z dohody bol zdanený zrážkovou daňou, môžeš ho zahrnúť do príjmov. DU tu zrazenú daň vráti. Len treba správne vyplniť daň.priznanie.
    Ak bol zdanený preddavkou daňou a tvoj celkový príjem presiahol 1/2 nezd.časti základu dane, musíš ho tiež zahrnúť do DP. Pri nižšom príjme ti povinnosť podať DP nevzniká, ale ak ho podáš, DU ti daň vráti. .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.