Zavrieť

Porady

Tvorba a účtovanie opravných položiek v jednuduchom účtovníctve

Ahojte milí Poraďáci !
Som na tejto stránke registrovaným nováčikom, i keď už viac ako rok tu nachádzam cenné rady pre moju prácu. Obraciam sa na Vás s prosbou, ktorá sa týka opravných položiek v jednoduchom účtovníctve. Doteraz som to nikdy nerobila, ale dnes mi jedna pani povedala, že aj v JÚ musíme účtovať o opravných položkách. Ja systému tých opr položiek nerozumiem. Už toľkokrát som prečítala zákon, no neviem si s tým rady. Evidujeme nezaplatené pohľadávky ešte z rokov 2001, ale nikdy sme ich nevymáhali súdnou cestou, riešime to len upomienkami. Nejaká časť sa zaplatí a zostatky neuhradených pohľadávok prenášame z roka na rok. Od 1.1.2008 je účinná novela ZDP, kde sú zmeny aj oprav.položkách. Blíži sa deň odovzdania daňového priznania, ja som s opravnými položkami nič nerobila. Mám obavu,že to nie je v poriadku.
Prosím Vás, buďte takí láskaví a poradte, čo s tým ? Akým spôsobom sa evidujú a účtujú v jednoduchom účtovníctve opravné položky ? Aký to má vplyv na daňový základ a DP za rok 2008 ?
Je to pre mňa úplná novinka,veľmi sa toho obávam.
srdečne všetkým ďakujem. Reňa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    natascha je offline (nepripojený) natascha

    natascha
    Neviem, či odpoviem správne, nakoľko s JÚ začínam, ale po prečítaní postupov účtovania mám pocit, že opravné položky tvoríme v JÚ len k odplatne nadobudnutému majetku - § 16.

    Renata72 je offline (nepripojený) Renata72

    Renata72
    Prosím, nikto mi nedá vysvetlenie k mojej otázke ? Ako je to v JÚ s tými opravnými položkami a úpravou základu dane? Máme nezaplatené pohľadávky aj záväzky po splatnosti od roku 2000-2007. Nemôžeme ich prenášať do ďalšieho roka ? Doposiaľ sme nikdy v JÚ netvorili opravné položky ani o nich neúčtovali. Neviem si s tým rady !! Prosííím pomôžte mi !! Ešte mám pár dní do 31.3.. Veľmi veľmi ďakujem. Dúfam, že sa nájde niekto s dobrým srdcom a pomôže. Renáta

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Tak ako píše Natascha, opravné položky sa účtujú len k odplatne nadobudnutému majetku a myslím si, že neuhradené pohľadávky s tým nemajú nič spoločné.

    Renata72 je offline (nepripojený) Renata72

    Renata72
    srdečná vďaka za informáciu. trochu ma to ukľudnilo, ale ešte nie som úplne presvedčená.

    Tvorba a účtovanie opravných položiek v jednuduchom účtovníctve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.