Zavrieť

Porady

nájomné a pozastavenie živnosti

Dobrý deň, môžete mi poradiť v nasledovnej situácií?

Živnostník má pozastavené prevádzkovanie živnosti a to na obdobie 10 rokov ku dňu 1.10.2008. Tzn. že nedôjde k obnoveniu podnikania do lehoty na podanie daňového priznania a teda podľa § 17 ods. 9 zákona o dani z príjmov sa jedná o skončenie podnikania a daňovník účtujúci v jednoduchom účtovníctve je povinný uzatvoriť svoje účtovníctvo pri pozastavení živnosti, zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku a upraviť svoj základ dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov.

V daňových výdavkoch má zaúčtované aj uhradené výdavky za nájomné podnikateľských priestorov za obdobie od januára do septembra 2008.

Prosím Vás, musí tento daňovník zvýšiť základ dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov aj o toto uhradené obyčajné nájomné (nejedná sa o finančný prenájom).

Ďakujem pekne za Vašu pomoc!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    emarosl Pozri príspevok
    Dobrý deň, môžete mi poradiť v nasledovnej situácií?

    Živnostník má pozastavené prevádzkovanie živnosti a to na obdobie 10 rokov ku dňu 1.10.2008. Tzn. že nedôjde k obnoveniu podnikania do lehoty na podanie daňového priznania a teda podľa § 17 ods. 9 zákona o dani z príjmov sa jedná o skončenie podnikania a daňovník účtujúci v jednoduchom účtovníctve je povinný uzatvoriť svoje účtovníctvo pri pozastavení živnosti, zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku a upraviť svoj základ dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov.

    V daňových výdavkoch má zaúčtované aj uhradené výdavky za nájomné podnikateľských priestorov za obdobie od januára do septembra 2008.

    Prosím Vás, musí tento daňovník zvýšiť základ dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov aj o toto uhradené obyčajné nájomné (nejedná sa o finančný prenájom).

    Ďakujem pekne za Vašu pomoc!
    Celkom tomu nerozumiem. Uvedené zaplatené nájomné ešte spadá do obdobia, keď živnosť ešte fungovala. Potom prečo by mal zvyšovať základ dane o to nájomné?

    emarosl je offline (nepripojený) emarosl

    emarosl
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Celkom tomu nerozumiem. Uvedené zaplatené nájomné ešte spadá do obdobia, keď živnosť ešte fungovala. Potom prečo by mal zvyšovať základ dane o to nájomné?
    Lebo v § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov je uvedené toto:

    „...a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť;...“

    a nerozumiem, čo pod tým mám chápať. Mám podľa tohto znenia zvýšiť základ dane pri skončení podnikania aj o nájomné uhradené za prenájom podnikateľských priestorov za obdobie do skončenia živnosti?

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Keď je pozastavená živnosť k 30.06.2008 a nájom sa platil v januári na celý rok, tak treba upraviť ZD?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    emarosl Pozri príspevok
    Lebo v § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov je uvedené toto:

    „...a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť;...“ Toto sa vzťahuje na nájomné platené vopred, alebo leasing.....

    a nerozumiem, čo pod tým mám chápať. Mám podľa tohto znenia zvýšiť základ dane pri skončení podnikania aj o nájomné uhradené za prenájom podnikateľských priestorov za obdobie do skončenia živnosti?
    Veď to nájomné je oprávneným výdavkov. Počas tej doby sa ešte vykonávala činnosť.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ejo Pozri príspevok
    Keď je pozastavená živnosť k 30.06.2008 a nájom sa platil v januári na celý rok, tak treba upraviť ZD?
    Treba, nakoľko nájomné za obdobie od 01.07.2008 nie je oprávneným výdavkom.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    A keď som mala zaplatenú zálohu za energiu na r. 2008 v januári a vyúčtovanie mi prišlo až v septembri?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ejo Pozri príspevok
    A keď som mala zaplatenú zálohu za energiu na r. 2008 v januári a vyúčtovanie mi prišlo až v septembri?
    Z vyúčtovania el.energii je potrebné tak isto vyčísliť sumu, ktoré je oprávnená a ktorá nie je. V zmysle § 17 zákona o dani z príjmov.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    To znamená, že keď podnikal 6 mesiacov, záloha 2000,-,
    k 30.06. ID zvýšim ZD o /2000/12*6/ a
    z vyúčotvanej zálohy 3000,- zo septembra k 30.06.??? znížim ZD / 3000/12*6/?
    Prosím o radu.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ejo Pozri príspevok
    To znamená, že keď podnikal 6 mesiacov, záloha 2000,-,
    k 30.06. ID zvýšim ZD o /2000/12*6/ a
    z vyúčotvanej zálohy 3000,- zo septembra k 30.06.??? znížim ZD / 3000/12*6/?
    Prosím o radu.
    Ne v prvotnom zadaní si neuviedol, že vyúčtovanie je ku dňu skončenia činnosti. V tom prípade záloha ostáva vo výdavkoch a rozdiel 1000 z vyúčtovania pôjde tiež do výdavkov. Nakoľko som pochopil tak, že musel doplatiť ešte 1000 za spotrebu do 30.06.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Ide vlastne o poskytovanie ubyt.služieb, kde prenájom sa platí na celý rok. Živnosť sa pozastavila 30.06. Už sa neposkytovali ubytovacie služby, ale len obyčajný prenájom. Jedná sa o ten istý objekt.
    Nájom aj záloha za energiu sa platili v januári. Vyúčtovanie je za celý rok a tak isto aj nájom. Tak preto neviem ako mám tieto veci podeliť.
    záloha 1000,- v januári
    vyúčtovanie-doplatok 3000,- v septembri.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ejo Pozri príspevok
    Ide vlastne o poskytovanie ubyt.služieb, kde prenájom sa platí na celý rok. Živnosť sa pozastavila 30.06. Už sa neposkytovali ubytovacie služby, ale len obyčajný prenájom. Jedná sa o ten istý objekt.
    Nájom aj záloha za energiu sa platili v januári. Vyúčtovanie je za celý rok a tak isto aj nájom. Tak preto neviem ako mám tieto veci podeliť.
    záloha 1000,- v januári
    vyúčtovanie-doplatok 3000,- v septembri.
    Takže naďalej má zdaniteľné príjmy z nájmu...

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Najprv živnosť, ktorá bola pozastavená k 30.06. A potom len prenájom §6 odsek.3.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Prosím pomožte. Živnosť bola prerušená k 30.06.2008. Nájom za celý rok bol uhradený v januári.
    1. k 30.06. ID si upravím základ dane - zvýšim o čiastku, ktorá pripadá na mesiace, keď je prerušená živnosť.
    2. záloha za energiu /tiež na celý rok/ bola zaplatená v januri, v septembri /po prerušení/ prišlo vyúčtovanie - doplatok. Toto mám ako zaúčtovať????
    Ďakujem

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Prosím pomožte. Živnosť bola prerušená k 30.06.2008. Nájom za celý rok bol uhradený v januári.
    1. k 30.06. ID si upravím základ dane - zvýšim o čiastku, ktorá pripadá na mesiace, keď je prerušená živnosť.
    2. záloha za energiu /tiež na celý rok/ bola zaplatená v januri, v septembri /po prerušení/ prišlo vyúčtovanie - doplatok. Toto mám ako zaúčtovať????
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.