Zavrieť

Porady

Neuplatnená DPH pri leasingu

Dobrý deň, potrebujem poradiť v oblasti leasingu. Viem, že keď vozidlo spĺňa kategóriu mimo M, je možnosť uplatniť si DPH. Prevzal som účtovníctvo za rok 2008 (ešte nie je urobená závierka) a okrem iného idem opravovať aj účtovanie leasingu. Chcem sa opýtať, keďže DPH nebola uplatňovaná za cca pol roka 2008, či je možné túto DPH si uplatniť v prvom Q 2009, alebo je potrebné podávať za každý kvartál dodatočné priznanie, v prípade, keď si chcem odpočítať DPH. Alebo keďže sa jedná o pomerne malú sumu (mimo akontácie) je možné túto DPH za 2008 účtovať do nákladov ?
A ešte jedná vec. Bývalá účtovníčka účtovala faktúry od SPP za opakované plnenia len ako zálohy, resp. tým pádom o nich neúčtovala a tým pádom si neuplatňovala odpočty DPH. Môžem to vyriešiť tak, že v roku 2008 naúčtujem dohad na spotrebu plynu a všetky faktúry naúčtujem do januára a v prvom Q si všetky DPH za celý rok 2008 uplatním ? Neporuším nejaké ustanovenie zákona ?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    1, ak sa nejedná o predchádzajúce zdaňovacie obdobie, tak podať dodatočné DP
    2., nemusí byť podané dodatočné DP, a uplatneny odpočet DPH, ale DPH bude účtované ako VNZD
    3.,uplatniť právo na odpočet DPH- musia byť splnené podmienky podľa § 51 zákona o DPH


    tu je link:
    http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...2008-a.html#51

    papulisko je offline (nepripojený) papulisko

    papulisko
    Nejedná sa o predchádzajúce obdobie z hľadiska DPPO. Z hľadiska DPH sa jedná konkrétne o 2,3,4 Q 2008. Takže dodatočné ?
    Čo sa týka faktúr od SPP, tak tie faktúry sme v evidencii mali, boli aj uhrádzané, ale nie je doklad o tom, že tie faktúry boli doručené a hlavne kedy. Môže niekto napadnúť to, že tie faktúry sme určite už mali v obdobiach, ktorých sa týkali ?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    -dodatočné - okrem IV. Q
    -ak FA boli uhrádzané, tak musel byť doklad, nie?
    Podal by som dodatočné DP z DPH za obdobie I, II, III, Q/2008, ak sa jedná o sumy, ktoré stoja za to...........

    Neuplatnená DPH pri leasingu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.