Zavrieť

Porady

Vyplnenie DP z príjmov FO, typ B

Dobrý deň!
V roku 2008 mám vlastne prvý krát príjmy a potrebujem vedieť ako ich zdaniť, priznať.
Som študentom gymnázia, brigádnikom a zároveň prenajímam byt.

Brigáda (uvádzam údaje na potvrdení o príjmoch FO zo ZČ...):
Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závisl. činnosti - 87000Sk
Poistné a príspevky - 0Sk
Čiastkový základ dane - 87000Sk
Úhrn preddavkov na daň zrazených podľa § 35 (bez daňového bonusu) - 2810Sk

pozn.: pracoval som od apríla do konca roka = 9 mesiacov

Byt:
príjmy - 54000Sk (po výpočte podľa § 9 ods. 1 písm. h - 28350Sk)
výdavky - 43777Sk (po výpočte podľa § 9 ods. 1 písm. h - 22983Sk)
Mám pridelené DIČ.

Mám účet v Tatrabanke:
Úroky z bežného účtu - 0.86+1.14+1.83+1.29+2.29+2.02=9.43Sk
Úroky z termínovaných účtov - 86.31+55.95+49.09=191.35Sk
Tieto sumy mi boli pripísané na účet a sú nižšie, ako by mali byť podľa úrokovej sadzby, takže zrejme boli zdanené.

Takže mám takéto otázky:
a) Som s tými úrokmi v TB povinný dačo robiť? Musím ich uviesť do VII. oddielu? Najradšej by som to neuvádzal ani nič podobné.
b) Musím uviesť číslo účtu v riadku 25 ("Banka alebo pobočka zahraničnej banky")? - chodia mi tam platby za prenájom a uhrádzam prostredníctvom tohto účtu aj inkaso.
c) Platil som pokutu daňovémú úradu za neskorú registráciu. Pokiaľ viem, nezvyšuje mi to výdavky pre účely daňového priznania. Správne?
d) Čo s tými preddavkami? Treba mi ich niekam úvadzať, niečo s nimi počítať, alebo ma to nemusí zaujímať?

Tieto síce nesúvisia so zaradením tejto témy, prepáčte:
e) Poistné som neplatil, pretože som študent-brigádnik a tak som poistencom štátu?
f) Na tom účte mám taký študentský neporiadok - rôzne vklady, výbery, ktoré však nesúvisia s prenájmom ani brigádou. Môže to zaujímať daňový úrad/kontrolu?

Veľmi pekne ďakujem za prípadnu pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Ellessar Pozri príspevok
    Dobrý deň!
    V roku 2008 mám vlastne prvý krát príjmy a potrebujem vedieť ako ich zdaniť, priznať.
    Som študentom gymnázia, brigádnikom a zároveň prenajímam byt.

    Brigáda (uvádzam údaje na potvrdení o príjmoch FO zo ZČ...):
    Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závisl. činnosti - 87000Sk
    Poistné a príspevky - 0Sk
    Čiastkový základ dane - 87000Sk
    Úhrn preddavkov na daň zrazených podľa § 35 (bez daňového bonusu) - 2810Sk

    pozn.: pracoval som od apríla do konca roka = 9 mesiacov

    Byt:
    príjmy - 54000Sk je to nájom aj s inkasom? (po výpočte podľa § 9 ods. 1 písm. h - 28350Sk)
    výdavky - 43777Sk [COLOR=red]táto suma sú skutočné výdavky? [/COLORMám pridelené DIČ.

    Mám účet v Tatrabanke:
    Úroky z bežného účtu - 0.86+1.14+1.83+1.29+2.29+2.02=9.43Sk
    Úroky z termínovaných účtov - 86.31+55.95+49.09=191.35Sk
    Tieto sumy mi boli pripísané na účet a sú nižšie, ako by mali byť podľa úrokovej sadzby, takže zrejme boli zdanené.

    Takže mám takéto otázky:
    a) Som s tými úrokmi v TB povinný dačo robiť? nie, nie si povinný, sú zdanené zrážkou Musím ich uviesť do VII. oddielu? Najradšej by som to neuvádzal ani nič podobné.
    b) Musím uviesť číslo účtu v riadku 25 ("Banka alebo pobočka zahraničnej banky")? - chodia mi tam platby za prenájom a uhrádzam prostredníctvom tohto účtu aj inkaso. áno
    c) Platil som pokutu daňovémú úradu za neskorú registráciu. Pokiaľ viem, nezvyšuje mi to výdavky pre účely daňového priznania. Správne? áno
    d) Čo s tými preddavkami? Treba mi ich niekam úvadzať, niečo s nimi počítať, alebo ma to nemusí zaujímať? ak myslíš preddavky dane z potvrdenia od zámestnávateľa, tak tie dáš do riadku 100 a budeš mať preplatok a zaplatenú daň ti vrátia

    Tieto síce nesúvisia so zaradením tejto témy, prepáčte:
    e) Poistné som neplatil, pretože som študent-brigádnik a tak som poistencom štátu? áno
    f) Na tom účte mám taký študentský neporiadok - rôzne vklady, výbery, ktoré však nesúvisia s prenájmom ani brigádou. Môže to zaujímať daňový úrad/kontrolu?

    Veľmi pekne ďakujem za prípadnu pomoc.
    odpoveď v texte
    Naposledy upravil mzdarka renca : 25.03.09 at 21:04

    Ellessar je offline (nepripojený) Ellessar

    Ellessar
    Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď!
    mzdarka renca Pozri príspevok
    Byt:
    príjmy - 54000Sk je to nájom aj s inkasom? (po výpočte podľa § 9 ods. 1 písm. h - 28350Sk)
    výdavky - 43777Sk táto suma sú skutočné výdavky? ak áno, tak postup je následovný: 28350 - 43777=15427 a si v daňovej strate (po výpočte podľa § 9 ods. 1 písm. h - 22983Sk)
    Mám pridelené DIČ.
    54000Sk mi poslali v roku 2008 na účet, z tých peňazí platím inkaso a čo sa zvýši je môj zisk. 43777Sk je súčet inkás v roku 2008.

    Čiže je to tak, ako ste mi napísali, alebo moje vysvetlenie niečo mení?
    Ďakujem!

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Ellessar Pozri príspevok
    Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď!


    54000Sk mi poslali v roku 2008 na účet, z tých peňazí platím inkaso a čo sa zvýši je môj zisk. 43777Sk je súčet inkás v roku 2008.

    Čiže je to tak, ako ste mi napísali, alebo moje vysvetlenie niečo mení?
    Ďakujem!
    nie, ak si mal preukázateľný príjem z nájmu 54000

    Ellessar je offline (nepripojený) Ellessar

    Ellessar
    Prosim Vas ako mam vyplnit riadok 42 (ciastkovy Zaklad dane) ak som mal danovu stratu za prenajom 15427.

    Ak dam na riadok 42 nulu, potom tuto danovu stratu neviem zohladnit v zaklade dane, ktore formix napisal na riadok 58 (ciastkovy zaklad dane podla par. 5 - zavisla cinnost).

    Teraz moje priznanie vyzera takto:
    58 87000
    59 0
    60 0
    61 0
    62 -
    63 15427
    64 0
    65 -
    66 0
    67 0
    68 87000

    Ale aj podla tych sposobov vypoctov, ktore su uvedene v danovom priznani to vyzera tak, ze danovu stratu z prenajmu bytu neviem zohladnit v zaklade dane (pochadzajucej zo ZČ). V principe mi to je jedno, kedze dan platit nebudem tak ci tak, ide mi skor o spravnost.

    Dakujem!

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Ellessar Pozri príspevok
    Prosim Vas ako mam vyplnit riadok 42 (ciastkovy Zaklad dane) ak som mal danovu stratu za prenajom 15427. stratu mať nebudeš, musia sa prepočítať aj výdavky, nielen príjem
    príjem z nájmu: 54000
    skutočné výdavky: 43777
    príjem: 54000 - 25650 = 28350
    výdavky: (28350:54000)x43777=22983 - toto napíš do DP ako výdavky

    základ dane - (28350 - 22983)= 5367

    Ak dam na riadok 42 nulu, potom tuto danovu stratu neviem zohladnit v zaklade dane, ktore formix napisal na riadok 58 (ciastkovy zaklad dane podla par. 5 - zavisla cinnost).

    Teraz moje priznanie vyzera takto:
    58 87000
    59 0
    60 0
    61 0
    62 -
    63 15427
    64 0
    65 -
    66 0
    67 0
    68 87000

    Ale aj podla tych sposobov vypoctov, ktore su uvedene v danovom priznani to vyzera tak, ze danovu stratu z prenajmu bytu neviem zohladnit v zaklade dane (pochadzajucej zo ZČ). V principe mi to je jedno, kedze dan platit nebudem tak ci tak, ide mi skor o spravnost.

    Dakujem!
    odpoveď v texte

    Ellessar je offline (nepripojený) Ellessar

    Ellessar
    Dufam, ze toto je uz moj posledny prispevok:
    Ake prilohy som povinny k DP pripojit?

    Podla etax.sk (w w w . drsr .sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/ podaniedpfo2008_209.pdf):
    1. "kópie všetkých potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti"
    2. "Daňovník, ktorý účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva k daňovému priznaniu typ B prikladá účtovné výkazy:
    - Výkaz o príjmoch a výdavkoch (Úč. FO 1 – 01)
    - Výkaz o majetku a záväzkoch (Úč. FO 2 – 01)"

    Toto co robim ja - t.j. mam vsetky inkasa a vsetky prijmy spisane a z nich pocitam, to je jednoduche uctovnictvo nie? Treba mi pripajat aj nejaky vykaz o prijmoch a vydavkoch?

    A este jedna vec - na to, aby mi DU vratil preddavok, staci vyplnit "XV. ODDIEL - ŽIADOSŤ O VRÁTENIE DAŇOVÉHO PREPLATKU" + napisat to do potvrdenia o podani DP? Alebo treba este daco ine?

    Dakujem.

    Vyplnenie DP z príjmov FO, typ B

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.