Zavrieť

Porady

Daň a preddavky na daň PO

Na základe DP PO za rok 2006 vznikla povinnosť platiť preddavky nasledovne:

30.04. 20.000,- Sk nezplatené
30.06. 20.000,- Sk zaplatené
30.09. 20.000,- Sk zaplatené
30.12. 20.000,- Sk zaplatené
30.03. 20.000,- Sk zaplatené (neberiem do úvahy, nakoľko sa to týka roka 2008)

V daňovom priznaní za rok 2007 vznikla daňová povinnosť 90.000,- Sk. V DP uvedené 90.000,- Sk povinnosť, zaplatené preddavky 60.000,- Sk, doplatok 30.000,- Sk.

Preddavok k 30.04. nebol uhradený (samozrejmá penalizácia zo strany DÚ). Ale DÚ žiada ešte aj zaplatenie predmetného preddavku, aj keď ten nedoplatok preddavku bol v rámci úhrady doplatku dane (30.000,- Sk) vysporiadaný.

Ja tvrdím, že ten preddavok 20.000,- Sk splatný k 30.04. nie je potrené zaplatiť, totiž inak vznikne preplatok na dani. DÚ tvrdí, že treba zaplatiť a nevznikne preplatok.

Ak zrátam to čo tvrdí DÚ, tak mi vychádza, že na daňiach sa zaplatí celkom 110.000,- Sk. Teda oproti daňovej povinnosti o 20.000,- Sk viac.

Dodatok: Moja vina, že do účtovníctva som nezaviedol záväzok z titulu preddavkov, a tým pádom účet 341 mám vysporiadný. Teda nemám čo doplácať na DÚ. Ale aj keby som zaevidoval preddavky ako záväzok, a prvý preddavok mi tam ostal "visieť" ako neuhradený tak pri platbe 30.000,- Sk sa to vyrovná. Podľa DÚ nie.

Ako to mám vyriešiť. Moje argumenty na DÚ nejako nezaberajú.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

evina je offline (nepripojený) evina

evina
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Na základe DP PO za rok 2006 vznikla povinnosť platiť preddavky nasledovne:

30.04. 20.000,- Sk nezplatené
30.06. 20.000,- Sk zaplatené
30.09. 20.000,- Sk zaplatené
30.12. 20.000,- Sk zaplatené
30.03. 20.000,- Sk zaplatené (neberiem do úvahy, nakoľko sa to týka roka 2008)

V daňovom priznaní za rok 2007 vznikla daňová povinnosť 90.000,- Sk. V DP uvedené 90.000,- Sk povinnosť, zaplatené preddavky 60.000,- Sk, doplatok 30.000,- Sk.

Preddavok k 30.04. nebol uhradený (samozrejmá penalizácia zo strany DÚ). Ale DÚ žiada ešte aj zaplatenie predmetného preddavku, aj keď ten nedoplatok preddavku bol v rámci úhrady doplatku dane (30.000,- Sk) vysporiadaný.

Ja tvrdím, že ten preddavok 20.000,- Sk splatný k 30.04. nie je potrené zaplatiť, totiž inak vznikne preplatok na dani. DÚ tvrdí, že treba zaplatiť a nevznikne preplatok.

Ak zrátam to čo tvrdí DÚ, tak mi vychádza, že na daňiach sa zaplatí celkom 110.000,- Sk. Teda oproti daňovej povinnosti o 20.000,- Sk viac.

Dodatok: Moja vina, že do účtovníctva som nezaviedol záväzok z titulu preddavkov, a tým pádom účet 341 mám vysporiadný. Teda nemám čo doplácať na DÚ. Ale aj keby som zaevidoval preddavky ako záväzok, a prvý preddavok mi tam ostal "visieť" ako neuhradený tak pri platbe 30.000,- Sk sa to vyrovná. Podľa DÚ nie.

Ako to mám vyriešiť. Moje argumenty na DÚ nejako nezaberajú.
Podľa mojej mienky máš pravdu Ty. Nezaplatený preddavok v sume 20 000 bol vyrovnaný s DP r. 2007.
Napíš list a matematika nepustí.

Ak by boli všetky preddavky uhradené v sume 80 000 bol by nedoplatok na dani 10 000 SK. Vy ste uhradili 30 000 to znamená, že ste vyrovnali aj ten preddavok z prvého kvartálu. Podotýkam, že ak daňová povinnosť bola taká /nie daň na úhradu/. Tu má DÚ právo sankcionovať omeškanie úhrady preddavku od apríl 2006 ...

Preddavok 30.3. ako správne píšeš sa vyrovná s DP 2008.

Mohol tu vzniknúť problém v KS daň ste uhradili na 1744 a preddavok sa hradí na 1144 /teraz neviem či som nepoplietla čísla, ale nie je to podstatné/ podstatné je, že majú iný KS a oni ho tam evidujú ako neuhradený, v takom prípade by však mali evidovať preplatok na dani . Zrejme by sa s nimi trebalo dohodnúť iba na preúčtovaní, alebo lekcii spočítavania
Naposledy upravil evina : 19.03.09 at 12:27

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
evina Pozri príspevok
Podľa mojej mienky máš pravdu Ty. Nezaplatený preddavok v sume 20 000 bol vyrovnaný s DP r. 2007.
Napíš list a matematika nepustí.

Ak by boli všetky preplatky uhradené v sume 80 000 bol by nedoplatok na dani 10 000 SK. Vy ste uhradili 30 000 to znamená, že ste vyrovnali aj ten preddavok z prvého kvartálu. Podotýkam, že ak daňová povinnosť bola taká /nie daň na úhradu/. Tu má DÚ právo sankcionovať omeškanie úhrady preddavku od apríl 2006 ...

Preddavok 30.3. ako správne píšeš sa vyrovná s DP 2008.

Mohol tu vzniknúť problé v KS daň ste uhradili na 1744 a preddavok 1144 /teraz neviem či som nepoplietla čísla, ale nie je to podstatné. Zrejme by sa s nimi trebalo dohodnúť iba na preúčtovaní

Ďakujem evina za reakciu. S tou sankciou samozrejme súhlasíme, nakoľko s úhradou sme boli v omeškaní od 30.04. až do zaplatenia tých 30 tisíc okolo 25.03.2008.
Nepomohla ani osobná návšteva na DÚ (napriek tomu, že správkyňa je veľmi milá a ochotná pani, a spolupracuje). Dokonca, keď sme sa pozerali do ich systému, tak tam daň z príjmov je vysporiadaný, teda dlh voči DÚ je nulový. Len jej ostalo visieť na preddavkoch neuhradených 20 tisíc, a na doplatku dani zase 20 tisíc preplatok. Konečný efekt nulový. (Ich systém je trošku blbý, totiž preddavky automaticky generuje, a pri podaní DP ak vychádza vyššia povinnosť ako zaplatené preddavky, tak neskúma to, že pri platbe sa vyrovná vlastne aj neuhradený preddavok). Som z toho nešťastný, lebo správkyňa silou mocou chce urobiť preúčtovanie inej dane (nadm.odpočtu DPH na ten neštastný preddavok), s čím ja samozrejme nesúhlasím. A konec koncov pred klientom som ten blbec ja.

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
Ešte dodám, že doteraz sme mali korektné vzťahy so správkyňou. Len tento problém mi robí hlavybôľ. Klient vlastne nemusel chodiť na DÚ asi 5-6 rokov, len teraz správkyňa ich bombarduje s listami ohľadne toho preddavku. A stéle chce sankcionovať.

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

KvetkaK
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Ďakujem evina za reakciu. S tou sankciou samozrejme súhlasíme, nakoľko s úhradou sme boli v omeškaní od 30.04. až do zaplatenia tých 30 tisíc okolo 25.03.2008.
Nepomohla ani osobná návšteva na DÚ (napriek tomu, že správkyňa je veľmi milá a ochotná pani, a spolupracuje). Dokonca, keď sme sa pozerali do ich systému, tak tam daň z príjmov je vysporiadaný, teda dlh voči DÚ je nulový. Len jej ostalo visieť na preddavkoch neuhradených 20 tisíc, a na doplatku dani zase 20 tisíc preplatok. Konečný efekt nulový. (Ich systém je trošku blbý, totiž preddavky automaticky generuje, a pri podaní DP ak vychádza vyššia povinnosť ako zaplatené preddavky, tak neskúma to, že pri platbe sa vyrovná vlastne aj neuhradený preddavok). Som z toho nešťastný, lebo správkyňa silou mocou chce urobiť preúčtovanie inej dane (nadm.odpočtu DPH na ten neštastný preddavok), s čím ja samozrejme nesúhlasím. A konec koncov pred klientom som ten blbec ja.
Nerozumiem v čom majú na daňovom problém, keď píšeš že v ich systéme je neuhradený preddavok 20 tisíc a na doplatku na dani je preplatok tých 20 tisíc. Stačila by predsa nejaká žiadosť z vašej strany, aby to preúčtovali a nech vám vyrátajú len sankciu za omeškanie.
Asi im treba napísať návod ako na to.

evina je offline (nepripojený) evina

evina
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Ďakujem evina za reakciu. S tou sankciou samozrejme súhlasíme, nakoľko s úhradou sme boli v omeškaní od 30.04. až do zaplatenia tých 30 tisíc okolo 25.03.2008.
Nepomohla ani osobná návšteva na DÚ (napriek tomu, že správkyňa je veľmi milá a ochotná pani, a spolupracuje). Dokonca, keď sme sa pozerali do ich systému, tak tam daň z príjmov je vysporiadaný, teda dlh voči DÚ je nulový. Len jej ostalo visieť na preddavkoch neuhradených 20 tisíc, a na doplatku dani zase 20 tisíc preplatok. Konečný efekt nulový. (Ich systém je trošku blbý, totiž preddavky automaticky generuje, a pri podaní DP ak vychádza vyššia povinnosť ako zaplatené preddavky, tak neskúma to, že pri platbe sa vyrovná vlastne aj neuhradený preddavok). Som z toho nešťastný, lebo správkyňa silou mocou chce urobiť preúčtovanie inej dane (nadm.odpočtu DPH na ten neštastný preddavok), s čím ja samozrejme nesúhlasím. A konec koncov pred klientom som ten blbec ja.
No Zoli tak je to jasné v tom, čo som Ti vravela, že doplatok dane ste platili na KS dane a nie preddavku. Napíš, že ste preddavok zaplatili omylom s KS 1744 miesto 1144 a prosíte preúčtovať preplatok na DzP na preddavky. Majú fakt blbý soft, ale ak tam má -20000 a tam + 20000 a výsledok nula, tak je to mohlo napadnúť. 100% je len chyba v KS a jej to tam preto skáče.
Spomenula som si, že teraz sme s jednou správkyňou z dane /preplatok/ preučtovávali na preddavok u dani z morových vozidiel. Sama povedala, že to z 1744 musí dať na 1144., ale snáď vie, že 4 krát 20 je 80 plus 10 je 90, ako aj
3 krát 20 je 60 plus 30 je 90 /chvalabohu zatiaľ áno/
Naposledy upravil evina : 19.03.09 at 12:47

evina je offline (nepripojený) evina

evina
1144 platba bežná, preddavok na daň
1744 vyúčtovanie dane za posledné zdaňovacie obdobie DPFO a DPPO

V tom je jej jediný problém, ale musím povedať bohužiaľ.
Nediskutuj s ňou a požiadaj o preúčtovanie preplatku na dani s úhradou KS 1744 na platbu s KS 1144 na nedoplatok na preddavkoch zo dňa .....

P.s. Ešte by ma zaujímalo prečo to chce brať z NO DPH, keď má na dani preplatok a nezoberie to rovno z toho. Prečo ju štve len ten nedolatok na predavkoch

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
evina Pozri príspevok
No Zoli tak je to jasné v tom, čo som Ti vravela, že doplatok dane ste platili na KS dane a nie preddavku. Napíš, že ste preddavok zaplatili omylom s KS 1744 miesto 1144 a prosíte preúčtovať preplatok na DzP na preddavky. Majú fakt blbý soft, ale ak tam má -20000 a tam + 20000 a výsledok nula, tak je to mohlo napadnúť. 100% je len chyba v KS a jej to tam preto skáče.
Spomenula som si, že teraz sme s jednou správkyňou z dane /preplatok/ preučtovávali na preddavok u dani z morových vozidiel. Sama povedala, že to z 1744 musí dať na 1144.
Máš pravdu. Doplatok dane z DP sa platí s KS 1744. Aj ja som jej hovoril, že nech to rozdelí na 20000 s KS 1144 a 10000 s KS 1744. Chystám sa tam v pondelok, uvidím s akým výsledkom odtiaľ odídem.

Už mám zaužívané pred vyplnením DP PO navštíviť DÚ aby sme si konfrontovali preddavky, že koľko oni evidujú, a koľko ja mám v "úmysle" uviesť do DP.

evina je offline (nepripojený) evina

evina
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Máš pravdu. Doplatok dane z DP sa platí s KS 1744. Aj ja som jej hovoril, že nech to rozdelí na 20000 s KS 1144 a 10000 s KS 1744. Chystám sa tam v pondelok, uvidím s akým výsledkom odtiaľ odídem.

Už mám zaužívané pred vyplnením DP PO navštíviť DÚ aby sme si konfrontovali preddavky, že koľko oni evidujú, a koľko ja mám v "úmysle" uviesť do DP.
Ja by som jej rovno napísala žiadosť o preúčtovanie, najmä v situácii keď ste sa nevedeli dohodnúť a jej to malo byť jasné hneď, že tam je plus a tam mínus. To nemôže namietať.

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Máš pravdu. Doplatok dane z DP sa platí s KS 1744. Aj ja som jej hovoril, že nech to rozdelí na 20000 s KS 1144 a 10000 s KS 1744. Chystám sa tam v pondelok, uvidím s akým výsledkom odtiaľ odídem.

Už mám zaužívané pred vyplnením DP PO navštíviť DÚ aby sme si konfrontovali preddavky, že koľko oni evidujú, a koľko ja mám v "úmysle" uviesť do DP.
Zolo, treba na DU poslať/zobrať písomnú žiadosť o preúčtovanie. Mne sa to stalo pri dani zo závislej činnosti - zamenila som KS zrážkovej a preddavkovej dane. Opravila mi to len na základe písomnej žiadosti.

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
Ďakujem za vaše reakcie, myslím si, že tému sme maximálne vyčerpali, tak ju zavieram.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.