Zavrieť

Porady

Podat ci nepodat DP?

Dobry den,
Chcela by som sa opytat,ci ma obcan SR, ktory ma trvale bydlisko v SR ale zije v Madarsku a cely rok 2008 mal prijmy len zo zavislej cinnosti v Madarsku podavat danove priznanie v SR za rok 2008? Ide o mladu zenu, ktora ma sice trvaly pobyt na Slovensku, u rodicov, ale zije v podnajme a pracuje v Madarsku, ma tu svoj zivot a planuje tu ostat dlhsie.

Na skoleni nam povedali, ze v takomto pripade nie je povinnost podat DP na Slovensku, lebo na zaklade zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia je rezidentom v Madarsku, ma tu stredisko zivotnych zaujmov a staly byt (aj ked nie trvaly pobyt).

Prosim, poradte. Vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Na skoleni nam povedali, ze v takomto pripade nie je povinnost podat DP na Slovensku, lebo na zaklade zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia je rezidentom v Madarsku, ma tu stredisko zivotnych zaujmov a staly byt (aj ked nie trvaly pobyt).
    potrebuje mať však doklad / potvrdenie o rezidencií / , ktorý zašle na dú v sr /síce nemusí, ale .........

    JUCUS je offline (nepripojený) JUCUS

    JUCUS
    A odkial ma ten doklad vyziadat? A teraz musi ci nemusi poslat na DU v SR? Ktory paragraf o tom pise?

    JUCUS je offline (nepripojený) JUCUS

    JUCUS
    Ved ani ja. Dakujem za odpoved, potvrdila si mi to, co som si aj myslela, prave o tom hovorili aj na skoleni, na ktorom som bola.
    Este raz vdaka
    Monika Kováčová
    Podľa Zákona o dani z príjmov §2 ods. f) je predmetom dane
    f) predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí,

    Skutočnosť, že si daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, preukážeš dokladom o daňovej rezidencii v inom štáte. Potom postupuješ podľa §2 ods. g) g) predmetom dane daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) - t.j. v prípade, že ti neplynú príjmy v SR, nemáš povinnosť podať DP na Slovensku.
    Monika Kováčová
    Katka2 Pozri príspevok
    Môj názor je, že nemusí, a ak by mala daňovú kontrolu tvrdiť to, čo si uviedla vyššie. O žiadnom doklade som nikdy nepočula, možno nejaká novinka?
    ani si nečítala? Tu na porade je 100 príspevkov denne o DP z príjmov plynúcich v zahraničí a j o daňovej rezidencii.
    Monika Kováčová
    JUCUS Pozri príspevok
    Dobry den,
    Chcela by som sa opytat,ci ma obcan SR, ktory ma trvale bydlisko v SR ale zije v Madarsku a cely rok 2008 mal prijmy len zo zavislej cinnosti v Madarsku podavat danove priznanie v SR za rok 2008? Ide o mladu zenu, ktora ma sice trvaly pobyt na Slovensku, u rodicov, ale zije v podnajme a pracuje v Madarsku, ma tu svoj zivot a planuje tu ostat dlhsie.

    Na skoleni nam povedali, ze v takomto pripade nie je povinnost podat DP na Slovensku, lebo na zaklade zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia je rezidentom v Madarsku, ma tu stredisko zivotnych zaujmov a staly byt (aj ked nie trvaly pobyt).

    Prosim, poradte. Vopred dakujem.
    Myslíš, že podnájom je stály byt?
    Pokiaľ chceš "mladej žene" poradiť dobre, poraď jej, aby si vybavila v Maďarsku daňovú rezidenciu. Nebude mať povinnosť podať DP na SR a nebude musieť dodatočne preukazovať stredisko životných záujmov a stály byt v inom štáte. Pretože podľa DRSR sa v prvom rade prihliada na určenie daňovej rezidencie podľa Zákona o dani z príjmov § 2 ods. d):
    d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
    1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt 1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, 1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,

    Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

    Katka2
    tu bola reč o tom, že poslať na DÚ papier o daňovej rezidencii v inom štáte, taktiež to na školeniach nikdy nespomínali. A vždy som hovorila len Môj Názor je.... nie že je to takto na sto pro
    Monika Kováčová
    Katka2 Pozri príspevok
    no a ako sa to bude aplikovať v praxi?
    Ja by som to urobila tak, že nepodám DP na Slovenku, všetky povinnosti vysporiadam v Maďarsku, poprípade priznám v Maďarsku celosvetové príjmy ak by nejaké boli. A ak by mi prišla kontrola zo slovenské DÚ, tak by bol dokladom o daňovej rezidencii v Maďarsku maďarské DP? Alebo ako inak? Aký iný doklad?
    vôbec si ma nepochopila, prečítaj si príspevky ešte raz.
    Doklad o daňovej rezidencii v Maďarsku NIEJE Maďarské DP, ale riadny doklad z finančného úradu v Maďarsku.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Katka2 Pozri príspevok
    no a ako sa to bude aplikovať v praxi?
    Ja by som to urobila tak, že nepodám DP na Slovenku, všetky povinnosti vysporiadam v Maďarsku, poprípade priznám v Maďarsku celosvetové príjmy ak by nejaké boli. A ak by mi prišla kontrola zo slovenské DÚ, tak by bol dokladom o daňovej rezidencii v Maďarsku maďarské DP? Alebo ako inak? Aký iný doklad?
    Potvrdenie o daňovej rezidencii z maďarkého daňového úradu (APEH). Je to obdoba, ako v Írsku....

    Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

    Katka2
    a áno, na školeniach a na DÚ vraveli, že stály byt nie je len trvalý pobyt, a môže byť aj podnájom. Ale radšej ako niekoho mám pomýliť, tak už radšej nič.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Katka2 Pozri príspevok
    a áno, na školeniach a na DÚ vraveli, že stály byt nie je len trvalý pobyt, a môže byť aj podnájom. Ale radšej ako niekoho mám pomýliť, tak už radšej nič.
    To je aj v poriadku, ale ty musíš dokázať DÚ, že si rezidentom iného štátu. A na to jedine s tým potvrdením môžeš..
    Monika Kováčová
    Katka2 Pozri príspevok
    tu bola reč o tom, že poslať na DÚ papier o daňovej rezidencii v inom štáte, taktiež to na školeniach nikdy nespomínali. A vždy som hovorila len Môj Názor je.... nie že je to takto na sto pro
    To je v poriadku, len v tomto prípade nemá tvoj názor oporu v zákone a JUCUS sa síce teší, ale len z tvojho názoru.
    Monika Kováčová
    Katka2 Pozri príspevok
    a áno, na školeniach a na DÚ vraveli, že stály byt nie je len trvalý pobyt, a môže byť aj podnájom. Ale radšej ako niekoho mám pomýliť, tak už radšej nič.
    pri obhajobe pred správcom dane a kontrolou ti nepomôže vyjadrenie " na školeniach a na DÚ vraveli". Svoje tvrdenie musíš vždy podložiť zákonom a paragrafom.

    Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

    Katka2
    ok, len ma zaráža, že som nikdy žiadnu daňovú poradkyňu nepočula o tom hovoriť, fakt nie
    Monika Kováčová
    Katka2 Pozri príspevok
    ok, len ma zaráža, že som nikdy žiadnu daňovú poradkyňu nepočula o tom hovoriť, fakt nie
    nevadí, že si nepočula, môžeš si prečítať aj tu na porade je o tom toho veľa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.