Zavrieť

Porady

praca a rodicovska dovolenka

Ahojte vsetci.Som tu uplny novacika v zakonoch sa tieznevyznam tak by som poterbovala poradit, ako je to od noveho roka s pracou. Som totiz na rodicovskej dovolenke,ale chcela by som sa zamestnat a maleho dat do skolky, no bolo mi povedane, ze od noveho roka mozem poberat aj rodicovsky prispevok len musim splnat nejake podmienky.Vie mi o tom niekto povedat viac?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    odkedy poberáš RP a do akej škôlky pôjde dieťa? štátnej/dotovanej štátom? No a predpokladám nejde o dieťa s dlhod.nepriaznivým zdr.stavom.

    zdenka24 je offline (nepripojený) zdenka24

    zdenka24
    RP poberam uz takmer 2 roky a mal by nastupit do statnej skolky.Neviem co myslis pod dlhodobo nepr. zdr. stavom jemu diagnistikovali len velmi slabu imunitu a alergiu. Na to berieme aj lieky.

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    zdenka24 Pozri príspevok
    RP poberam uz takmer 2 roky a mal by nastupit do statnej skolky.Neviem co myslis pod dlhodobo nepr. zdr. stavom jemu diagnistikovali len velmi slabu imunitu a alergiu. Na to berieme aj lieky.
    Myslím, že to ešte stále platí- že keď bude chodiť do štátnej škôlky- tak nárok na RP- nemáš. Iba keby sa oňho starala dajaká plnoletá osoba.
    Minulý rok sa dalo pracovať aj na HPP a dostávala si plnú výšku RP- teda , ak nechodilo dieťa do štátnej škôlky- teraz je to myslím krátené- len vo výške výdavkov na škôlku- ale neviem to presne- klamala by som.
    Ale keby si robila iba na dohodu- tam ostáva myslím celá výška príspevku. Určite sa vyjadria aj skúsenejší- čo to majú podrobne naštudované. To čo som písala ja- je len také orientačné.
    Nechcem ťa strašiť, ale v tej škôlke to nebude asi ktovie čo. Môj syn, odkedy chodí do škôlky je stále chorý- a tiež má slabšiu imunitu. Ja som tuším viac na OČR ako v práci .

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak dáš dieťa do štátnej škôlky, tak strácaš nárok na rodič.príspevok.

    Ak si začala poberať RP ešte v období pred 1.1.09, tak samotná práca na prac.zmluvu nevadí, tá škôlka áno. Ak by sa o dieťa staral napr. niekto z rodiny (ako bolo písané vyššie) a ty si pracovala na prac.zmluvu alebo na dohodu, tak nárok na RP máš do troch rokov.

    Ak by dieťa chodilo do štátnej Mš a ty si pracovala na prac.pomer, tak máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (nie RP) vo výške preukázatelných výdavkov na škôlku, max.do výšky rodič.príspevku.

    zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

    zuzu 76
    Dobrý deň,
    poprosila by som o radu:

    máme pracovníčku, ktorá je momentálne na rodičovskej dovolenke...V prípade našej potreby je ochotná prísť do práce cca na 10 hod. týždenne , aký by bol postup, aby nestratila rodičovský príspevok a chcela by v našej spoločnosti odpracovať už spomínaných 10 hod. týždenne?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zuzu 76 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    poprosila by som o radu:

    máme pracovníčku, ktorá je momentálne na rodičovskej dovolenke...V prípade našej potreby je ochotná prísť do práce cca na 10 hod. týždenne , aký by bol postup, aby nestratila rodičovský príspevok a chcela by v našej spoločnosti odpracovať už spomínaných 10 hod. týždenne?
    RP nestratí aj keď príde pracovať na PZ. AK nastúpi na PZ, treba ju cez RLFO prihlásiť do SP, rovnako odhlásiť z prerušenia poistenia, rovnaký postup je aj na ZP. Ak bude ako dohodár, tiež ju treba prihlásiť do SP. ZP nič.

    zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

    zuzu 76
    len pre pocit istoty, či nasledujúci postup by bol správny: ak by bola zamestnankyňa ochotná prísť pracovať na 10 hod týždenne, uzatvorili by sme s ňou dohodu o prac. činnosti, ukončila by som cez RLFO prerušenie poistenia na Soc.poisť. a prihlásila by som ju na soc. poisť. na dohodu o prac.činnosti. .. v budúcnosti , pri návrate z rodičovskej dovolenky je postup aký? ukončila by som dohodu o prac. činnosti , odlásila by som ju na soc. poisť. ako dohodárku a prihlášila by som ju na PZ?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zuzu 76 Pozri príspevok
    len pre pocit istoty, či nasledujúci postup by bol správny: ak by bola zamestnankyňa ochotná prísť pracovať na 10 hod týždenne, uzatvorili by sme s ňou dohodu o prac. činnosti, ( Pozor, musí to byť činnosť iná, ako tá v PZ) ukončila by som cez RLFO prerušenie poistenia na Soc.poisť. a prihlásila by som ju na soc. poisť. na dohodu o prac.činnosti. .. v budúcnosti , pri návrate z rodičovskej dovolenky je postup aký? ukončila by som dohodu o prac. činnosti , odlásila by som ju na soc. poisť. ako dohodárku (SP-Ukončila by dohodu, potom prihláška na PZ, ZP-oznámenie zamestnáv.- ukončenie RDa prihláška do ZP ako zamestnanca). a prihlášila by som ju na PZ?
    V texte.

    zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

    zuzu 76
    ďakujem pekne za rýchlu odpoveď, ešte jedna malá otázočka: v ktorom zákone, poprípade § by som sa mohla dočítať ohľadom dohody o pracovnej činnosti zamestnankyni na rodičovskej dovolenke (v našom prípade iná pracovná činnosť ako v PZ)?..

    zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

    zuzu 76
    ďakujem za odpoveď , ale zaujímalo ma kde by som sa mohla dočítať o tom, že keby sme uzatvorili dohodu o prac.činnosti s našou zamestnankyňou na rodičovskej dovolenke , museli by sme dohodnúť pracovnú činnosť inú akú má uvedenú v pracovnej zmluve ( platná pred nástupom na materskú dovolenku).

    londay je offline (nepripojený) londay

    londay
    Dobrý deň,
    chcela by som sa spýtať, akú povinnosť má zamestnávateľ ak zamestnanac bude popri vykonávania práce na hlavný pracovný pomer poberať rodičovský príspevok ? Treba to nahlásiť na zdravotnú a Sociálnu poisťovňu ? Ďakujem.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Organizácia zamestnala zamestnankyňu, ktorá bola dva roky na rod. príspevku (na materskú a RP odchádzala od iného zamestnávateľa). V jej práci boli však závažné nedostatky, na ktoré bola aj písomne upozornená a bola potrestaná aj zrážkami zo mzdy za spôsobenú škodu. Skôr ako sme jej stihli dať výpoveď, oznámila, že nastupuje naspäť na rodičovský príspevok. Čo z toho vyplýva pre zamestnávateľa, okrem nahlásenia prerušenia v SP? A čo po skončení rodičovského príspevku? Zamestnať ju už nechceme.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.