Zavrieť

Porady

Danove priznanie FO typ B - zivnostnik v zahranici

Potrebovala by som poradit... mam tu priklad na danove priznanie FO typ B.
Danovnik je slobodny, nema deti.
Danovnik bol zamestnany 3 mesiace (januar – marec 2008) na Slovensku.
Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov zo zavislej cinnosti bol 96887,- Sk,
poistne a prispevky celkom 12790,- Sk,
ciastkovy zaklad dane 84097,- Sk
Uhrn preddavkov na dan 11298,- Sk
Nezdanit.cast na danovnika 24624,- Sk.
Danovnik na Slovensku plati za rok 2008 zivotne poistenie v sume 20000,- Sk. Prizna sa mu vsak najviac 12000,- Sk.

Danovnik od aprila otvoril restauraciu v Nemecku, s 1 spolocnikom maju zivnostensky podnik – polovicny podiel, maju uzavretu zmluvu medzi sebou. S Nemeckom ma SR uzavretu Zmluvu c. 18/1984 cl. 23, podla ktorej je metoda vynatie prijmov – to znamena rozdiel medzi zdanitelnymi prijmami zo zdrojov v zahranici a danovymi vydavkami vycisleny podla § 17 ods. 14 (Súčasťou základu dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou je aj základ dane stálej prevádzkarne umiestnenej v zahraničí s výnimkou, ak základom dane stálej prevádzkarne je daňová strata, o ktorú podľa daňovej legislatívy štátu, v ktorom je zdroj príjmu, možno znižovať základ dane. Pri jeho zisťovaní sa postupuje podľa odseku 1 s výnimkou výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa právnych predpisov platných v štáte, v ktorom je zdroj príjmu, ktoré možno uplatniť do daňových výdavkov v rozsahu ustanovenom v týchto právnych predpisoch.).
Podnikovy prijem zahrna:
a)zivnostensky podnik = 97153,59 eur
b)sukromne podiely 5862,75 eur
c)dan z obratu 19330,91 eur
Suma prijmu podniku je 122347,25 eur

Podnikove vydavky su v celkovej sume 108332,16 eur
Z toho a) Vorsteuer = Preddavkova dan je 14555,43 eur
b) Dan z obratu – platba je 2044,41 eur
c) Dane, poistenie a podiely su v sume 2248,82 eur

Podnikovy zisk je v sume 14015,09 eur
Zaujima ma, ci je danovnik povinny podat danove priznanie, ked sa tu nezdrziaval viac ako 183 dni v roku, prijmy zo zahranicia z podnikania sa mu zdanuju v Nemecku, rodinne väzby ma na Slovensku, v Nemecku je nahlaseny na trvaly pobyt, ale na SVK nie je odhlaseny z trvaleho pobytu.
Ak je povinny danovnik podavat na Slovensku danove priznanie, uvadzaju sa zo zahranicia prijmy a vydavky v polovicnych udajoch, kedze je polovicny vlastnik? A akym kurzom? Uctvonictvo im vedie firma v Nemecku. Kedze v Nemecku riadne platia dane, v akych riadkoch danoveho priznania sa uvadza uhrn prijmov a dane (v riadkoch 79 a 80?). Prípadne vedeli by ste mi poradit, na ktoru firmu by sa mohol obratit, ktora by mu danove priznanie vykonala – so skusenostou s danovymi priznaniami FO typ B v suvislosti s Nemeckom?

Prepacte, ak nepovazujete tuto temu za surnu, jedna sa o specificke danove priznanie zo zahranicia s prijmom zo zivnosti v zahranici. Danovnik nema podanu ziadost na predlzenie lehoty predkladania danoveho priznania, z toho dovodu to povazujem za velmi surnu temu.

Vopred dakujem velmi pekne za odpoved a ustretovost.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Danove priznanie FO typ B - zivnostnik v zahranici

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.