Zavrieť

Porady

Preplatok

Prosím Vás chcem sa opýtať, keď som spravila zamestnancom ročné zúčtovanie, vyplatila som im ho v mzdách za február, a vyšlo mi že daňový úrad by mi mal ešte vrátiť (už po započítaní preddavkov za 02/2009) preplatok, treba on požiadať na nejakom tlačive, alebo to môžem nechať tak, nežiadať on a započítať si ho s predavkami za mzdy 03/2009 a ak to nebude dosť tak aj za 04/2009? alebo ako to je?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tina855 Pozri príspevok
    Prosím Vás chcem sa opýtať, keď som spravila zamestnancom ročné zúčtovanie, vyplatila som im ho v mzdách za február, a vyšlo mi že daňový úrad by mi mal ešte vrátiť (už po započítaní preddavkov za 02/2009) preplatok, treba on požiadať na nejakom tlačive, alebo to môžem nechať tak, nežiadať on a započítať si ho s predavkami za mzdy 03/2009 a ak to nebude dosť tak aj za 04/2009? alebo ako to je?
    Pozri § 38 odst. 6 ZoDzP :

    (6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    ok, dík takže si to budem postupne započítavať s preddavkami až kým sa mi to nevyrovná. Dík

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    A vlastne to stačí iba uvádzať v štvrťročných prehľadoch? V kolonke zrazené preddavke a vrátené preplatky z RZ?

    Miri82 je offline (nepripojený) Miri82

    Miri82
    Tina855 Pozri príspevok
    A vlastne to stačí iba uvádzať v štvrťročných prehľadoch? V kolonke zrazené preddavke a vrátené preplatky z RZ?
    Ja som to minulého roku kompenzovala s mesačnými platbami a vo štvrťročných prehľadoch som dávala do odvodovej povinnosti riadny mesačný preddavok / riadok 6/ a v riadku 7, kde je kolónka odvedené som uviedla 0. v kolónke 2 a 3 , kde sú daňové nedoplatky a preplatky som nič neuvádzala.
    Ale toho roku budem žiadať o vrátenie preplatku a keď som sa informovala na daňovom, tak mi povedali, že má len napísať žiadosť o vrátenie, za aký rok a akú sumu a kde to majú poukázať a pridať kópie ročn. zúčtovaní.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.