Zavrieť

Porady

Daň vyberaná zrážkou

Ahojte poradáci,

moja otázka sa týka vráteného preplatku zo zdravotnej poisťovne. V roku 2008 mi ZP vrátila preplatok na poistnom za rok 2007. Nevrátila však celú sumu, ale iba sumu zníženú o 19 % daň vybratú zrážkou. Otázne pre mňa je, či mám tento príjem zahrnúť do základu dane alebo nie. K tomuto som našla v ZDP nasledovné ustanovenia:

§ 17 ods. 4:
(4) Súčasťou základu dane je aj príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť...

a

§ 43 ods. 6 posledná veta:
Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť aj pri príjmoch podľa odseku 3 písm. g) a v prípade, ak daňovník vybranú daň zrážkou neodpočíta od dane ako preddavok v podanom daňovom priznaní podľa odseku 7.

Z tohto usudzujem, že tento príjem už nemusím zahrnúť do základu dane, ak si to v danovom priznaní neodpočítam ako preddavok.

Prosím poradte mi skúsenejší poradáci, či je moja teoria správna.

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Ak si SZČO a účtovná jednotka tak je povinnosťou zahrnúť tento príjem do príjmov zo živnosti. (a daň, čo Ti zrazili dáš na r. 98)

    Daň vyberaná zrážkou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.