Zavrieť

Porady

honorár za umelecku činnosť

Dobrý deň. Ak by mi vedel niekto poradiť, do ktorého paragrafu mám v daňovom priznaní zaradiť vyplatený honorár za umeleckú činnosť od televízie pre ekonóma, ktorý je zamestnaný u inej spoločnosti na prac.pomer. Honorár mal vyplatený mesacne cca 4 tis. Sk. a zdanený. Môže to byť príjem §6 ods.2 písm b alebo § 8 ods1 písm. b prípadne § 8 ods. 1 písm.a ??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Magica,
    ale ak ho mal zdanený , tak zrážkovou daňou a taktiež mu uplatnili 40 % a až potom mu ho zdanili.
    Prečo ho chceš dať do DP ?? Budeš ho musieť zaradiť do § 6 a odviesť z neho aj ZP v RZZP.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Ak to mal zdanené, tak to mal mať zdanené podľa:

    § 43
    odst. 3
    h) príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon136) [§ 6 ods. 2 písm. a)],
    b) v odseku 3 písm. h) je príjem znížený o výdavok vo výške ustanoveného percenta pre tento príjem podľa § 6 ods. 10,

    a potom zdanený.

    Magica je offline (nepripojený) Magica

    Magica
    televízia mu dala aj doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné za r. 2008, kde sú tieto príjmy uvedené v oddiele V. a tiež aj s príjmami z dohody o vykonaní práce. Nemusím to vôbec zahŕňať do DP a ani do zúčtovania Zdravotného poistenia? Tiež som to tak pochopila, ale jemu v telke povedali, že si to musí dať do DP.

    Magica je offline (nepripojený) Magica

    Magica
    Potvrdenie z honorárovej účtárne o výške príjmu odvedenej dani (neuvedené, podľa akého zákona) a čistý príjem a tiež aj doklad pre ZP

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Magica,
    ak mu strhli "preddavkovú daň", tak mu musia dať "potvrdenie o príjme"
    Ak mu strhli "zrážkovú daň", aj z tej dohody , tak mu dajú potvrdenie na požiadanie.

    Ale je neuveriteľné, že taká "stará" inštitúcia ako je TV má neustále tieto problémy.
    A vôbec som nepochopila ich vydávanie "Dokladov pre RZZP" . Ja som sa stretla s tým, že aj umelcom, ktorý s nimi spolupracovali na základe "Zmluvy o umeleckom účinkovaní" § 6 vydávali tieto potvrdenia
    A to nehovoriac o tom, že "honorárová učtáreň" má svoje pravidlá a aj keď "vypláca" honorár na základe § 6 tak také ako, že prosím Vás ale ten umelec je platiteľ DPH a pošle Vám faktúru vôbec neakceptujú

    Magica je offline (nepripojený) Magica

    Magica
    ...poprosím Ťa, čo mám vlastne s tým urobiť.. v praxi som sa s tým nestretla...
    Mám doklad "Potvrdenie o vyplatených honorároch za umeleckú činnosť : čiastka - daň - k úhrade.
    Či zahrnúť do DP do 8 a uplatniť 40 % alebo si to vôbec nevšímať a vypísať mu iba DP "A" zo zamestnania...
    Ďakujem

    Magica je offline (nepripojený) Magica

    Magica
    Potvrdenie je forma klasického listu.
    Ze potvrdzuje vyplatené honoráre za umeleckú činnosť v čiastke : brutto 14 115(je v tom zahrnutá dohoda na 1235 Sk)
    daň 539 (neviem odkiaľ ju vypočítali,z dohody je 235)
    netto 13576
    k tomu je pripojená tabuľka formou :
    Honorár dohoda
    5/08 3200
    6/08 3200
    9/08 3200
    10/08 3200
    11/08 1235

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Magica Pozri príspevok
    Potvrdenie je forma klasického listu.
    Ze potvrdzuje vyplatené honoráre za umeleckú činnosť v čiastke : brutto 14 115(je v tom zahrnutá dohoda na 1235 Sk)
    daň 539 (neviem odkiaľ ju vypočítali,z dohody je 235)
    netto 13576
    k tomu je pripojená tabuľka formou :
    Honorár dohoda
    5/08 3200
    6/08 3200
    9/08 3200
    10/08 3200
    11/08 1235
    Len je to nejaké zmätočné.

    Keď zrátaš tie honorár a tie dohody, tak Ti vychádza 14035,- a nie 14115.

    Ak dohodu zdanili zrážkovou daňou , tak Ti ju nemali dávať na jeden list.

    Ten honorár 4 x 3200,- Sk vyzerá, že mu boli strhnuté iba 2 % do fondu, a že to nie je zdanené.

    Takže to budeš musieť predsa len zdaniť.
    Do § 6 odst. 2 písm. a) daj do príjmu 12800 do výdavkov 5210, zaškrtni okienko pod tabuľkou /pauš. výdavky/ a 7680 ,- musíš zdaniť.

    Ale určite by som žiadala vysvetlenie aspon zatiaľ telefonicky prečo je tá dohoda o vykonaní práce spolu s nezdaneným honorárom.
    A tú dohodu by som už nedávala do DP.

    No ale samozrejme z honoráru mu vyplýva RZZP.

    A ináč nemá nič v § 6???

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    ...a samozrejme ani tých 539 nesedí ak odpočítaš daň z dohody, tak nesedia tie 2 % na zbytok.
    Určite im zavolaj nech Ti tie čísla vysvetlia, keď poslali taký zmätočný list.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    určite a)
    (2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

    a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.