Zavrieť

Porady

Ukončenie živnosti

Dobrý deň, prosím o radu. Mám známeho a nevie si urobiť daňové. Bol živnostníkom v oblasti remeselných prác od roku 2003. Túto živnosť však ukončil 30.9. 2008. Zásoby mu neostali žiadne, za tých 9 mesiacov má asi 5 príjmov dokopy v sume cca 150tisíc, náklady si chce uplatniť paušálne 60%. Má ešte pár šekov za odvody. Aká bude na neho odpočítateľná čiastka? Pomerná časť z celej odpoč.položky za 9 mesiacov? Ako v takomto prípade urobím výkaz a príjmov a výdavkoch, budú tam len tie príjmy? Lebo výdavky sa vlastne uplatnia až v daňovom tých 60% plus sa dopíše suma odvodov alebo sa potom táto suma výdavkov dopíše aj do výkazu o príjmoch a výdavkoch? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

    UBIKA25
    ked si chce uplatnit paušálne výdavky, nevedieš účtovníctvo, a nemáš z čoho urobiť výkaz prijmov a výdavkov.....minulý rok si uplatňoval paušálne výdavky?

    denisie je offline (nepripojený) denisie

    denisie
    [quote=zdenkahn;1002673]Dobrý deň, prosím o radu. Mám známeho a nevie si urobiť daňové. Bol živnostníkom v oblasti remeselných prác od roku 2003. Túto živnosť však ukončil 30.9. 2008. Zásoby mu neostali žiadne, za tých 9 mesiacov má asi 5 príjmov dokopy v sume cca 150tisíc, náklady si chce uplatniť paušálne 60%. Má ešte pár šekov za odvody. Aká bude na neho odpočítateľná čiastka? Pomerná časť z celej odpoč.položky za 9 mesiacov? Ako v takomto prípade urobím výkaz a príjmov a výdavkoch, budú tam len tie príjmy? Lebo výdavky sa vlastne uplatnia až v daňovom tých 60% plus sa dopíše suma odvodov alebo sa potom táto suma výdavkov dopíše aj do výkazu o príjmoch a výdavkoch? Ďakujem.[/quote

    k paušálnym výdavkom sa pripočítajú aj zaplatené odvody. Sumu spolu paušál + odvody uvedieš na r. 9, stl.2 v VI. oddiele

    má nárok na NČZD 98496,-

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zdenkahn Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu. Mám známeho a nevie si urobiť daňové. Bol živnostníkom v oblasti remeselných prác od roku 2003. Túto živnosť však ukončil 30.9. 2008. Zásoby mu neostali žiadne, za tých 9 mesiacov má asi 5 príjmov dokopy v sume cca 150tisíc, náklady si chce uplatniť paušálne 60%. Má ešte pár šekov za odvody. Aká bude na neho odpočítateľná čiastka? Pomerná časť z celej odpoč.položky za 9 mesiacov? Ako v takomto prípade urobím výkaz a príjmov a výdavkoch, budú tam len tie príjmy? Lebo výdavky sa vlastne uplatnia až v daňovom tých 60% plus sa dopíše suma odvodov alebo sa potom táto suma výdavkov dopíše aj do výkazu o príjmoch a výdavkoch? Ďakujem.
    Vykonával len remeselnú živnosť ?

    zdenkahn je offline (nepripojený) zdenkahn

    zdenkahn
    Dobrý deň, tento známy si uplatňoval aj minulý rok paušálne výdavky, len teraz si nie je istý, či sa tým, že činnosť ukončil v septembri nebudú nejako skracovať tie percentá, prípadne odpočítateľná položka...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zdenkahn Pozri príspevok
    Dobrý deň, tento známy si uplatňoval aj minulý rok paušálne výdavky, len teraz si nie je istý, či sa tým, že činnosť ukončil v septembri nebudú nejako skracovať tie percentá, prípadne odpočítateľná položka...
    nie, má nárok na uplatnenie celej NČZD /98496sk/. Ak zo živnosti nemal iné príjmy ako z remeselnej živnosti, môže si uplatniť paušálne výdavky 60 % z príjmov + zaplatené odvody za rok 2008 - do skončenia podnikania.

    zdenkahn je offline (nepripojený) zdenkahn

    zdenkahn
    prosím vás a ešte jedna info z inej oblasti... další známy zabudol minulý rok do výkazu o majetku a záväzkoch doplniť zásoby - za rok 2007, tento rok to chceme podať opravené aby to sedelo s výkazom za rok 2008. aká typ uzávierky treba vo výkaze zaškrtnúť? pokuta by za to nemala byt? alebo?

    UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

    UBIKA25
    zdenkahn Pozri príspevok
    prosím vás a ešte jedna info z inej oblasti... další známy zabudol minulý rok do výkazu o majetku a záväzkoch doplniť zásoby - za rok 2007, tento rok to chceme podať opravené aby to sedelo s výkazom za rok 2008. aká typ uzávierky treba vo výkaze zaškrtnúť? pokuta by za to nemala byt? alebo?
    OPAKOVANE

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    UBIKA25 Pozri príspevok
    OPAKOVANE
    Opakovane môže zaškrtnúť vo Výkaze , ktorý sa používal v roku 2007.
    Vo Výkazoch za rok 2008 už "Opakovane" neexistuje .

    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...a/vop_2008.pdf
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...a/vom_2008.pdf

    zdenkahn je offline (nepripojený) zdenkahn

    zdenkahn
    ved práve že tam opakovane neexistuje a neviem teda akú uzávierku mám zaškrtnúť, či mimoriadnu alebo priebežnú.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    zdenkahn Pozri príspevok
    prosím vás a ešte jedna info z inej oblasti... další známy zabudol minulý rok do výkazu o majetku a záväzkoch doplniť zásoby - za rok 2007, tento rok to chceme podať opravené aby to sedelo s výkazom za rok 2008. aká typ uzávierky treba vo výkaze zaškrtnúť? pokuta by za to nemala byt? alebo?
    Ja som dnes podávala jednému klientovi taktiež Výkaz o majetku a záväzkoch za rok 2007 - opakovane .
    Čiže odovzdala som tlačivo , ktoré sa používalo v roku 2007 a zaškrtla som opakovane .

    Daňový úrad toto tlačivo rešpektoval .

    zdenkahn je offline (nepripojený) zdenkahn

    zdenkahn
    ale ja už také tlačivo nezoženie, teda ja by som na nete zohnala ale ten dotyčný ťažko zoženie staré tlačivo a ja s ním už nebudem lebo bývame dosť daleko od seba...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    zdenkahn Pozri príspevok
    ale ja už také tlačivo nezoženie, teda ja by som na nete zohnala ale ten dotyčný ťažko zoženie staré tlačivo a ja s ním už nebudem lebo bývame dosť daleko od seba...
    Však tlačivo je na stránke www.drsr.sk

    zdenkahn je offline (nepripojený) zdenkahn

    zdenkahn
    ale ja mu to tlačivo už neviem dať. a neviem či on ho niekde zoženie... neviete nikto teda aký typ uzávierky tam má dať? lebo my sme to urobili na nový typ tlačiva a zaškrtli sme riadnu uzávierku ale mu to na daňovom nevzali...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    zdenkahn Pozri príspevok
    ale ja mu to tlačivo už neviem dať. a neviem či on ho niekde zoženie... neviete nikto teda aký typ uzávierky tam má dať? lebo my sme to urobili na nový typ tlačiva a zaškrtli sme riadnu uzávierku ale mu to na daňovom nevzali...
    Tak sa informujte telefonicky na príslušnom daňovom úrade . Ja osobne nemám poznatok a ani skúsenosť , čo tam je potrebné zaškrtnúť , nakoľko sú to tlačivá nové za rok 2008, ktoré sa prvý krát vypisujú v tom znení , v akom sú .

    zdenkahn je offline (nepripojený) zdenkahn

    zdenkahn
    no ved tak mu mohli poradiť ked bol odovzdávať daňové, nie? ale oni ho s tým poslali preč, namiesto toho, aby mu poradili.. niektorí ľudia sú fakt ochotní.. asi ani sami nevedia...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.