Zavrieť

Porady

príjem z prenájmu bytu

dobrý deň, potrebujem poradiť, prečítala som si príspevky na danú tému a stále v tom nemám jasno. Ide o príjem zo závislej činnosti + príjem z prenájmu. v zmluve o prenájme máme dané ,, nájomné 3000 + poplatky spojené s bývaním. takže môj príjem z prenájmu je 36000 - odpočitateľná položka = základ X 19% = daň z príjmu a k daňovému doložim zmluvu o nájme, alebo musím vychádzať zo sumy, ktorá mi chodí na účet t. j. nájomné + poplatky = 8000. Je povinnosť si uplatniť výdavky? ak ano tak ako? od ktorej sumy ich mám odrátať. poradí niekto? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    emka28 je offline (nepripojený) emka28

    emka28
    Musíš vychádzať z celého príjmu, ktorý ti chodí na účet a to je tých 8 tis. Tri tisíc nie je tvoj príjem, to už je tvoj "zisk" z prenájmu, teda príjem po odpočítaní výdavkov.
    Máš dve možnosti: buď vydokladuješ skutočné výdavky, alebo si ich "uplatníš" percentom z celkového príjmu z prenájmu, to je z tých 8 tis. mesačne. Ak budeš počítať percentom príjmov, tak budeš mesačne zdaňovať z tej celkovej sumy približne 3520 korún.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    emillka Pozri príspevok
    dobrý deň, potrebujem poradiť, prečítala som si príspevky na danú tému a stále v tom nemám jasno. Ide o príjem zo závislej činnosti + príjem z prenájmu. v zmluve o prenájme máme dané ,, nájomné 3000 + poplatky spojené s bývaním. takže môj príjem z prenájmu je 36000 - odpočitateľná položka = základ X 19% = daň z príjmu a k daňovému doložim zmluvu o nájme, alebo musím vychádzať zo sumy, ktorá mi chodí na účet t. j. nájomné + poplatky = 8000. Je povinnosť si uplatniť výdavky? ak ano tak ako? od ktorej sumy ich mám odrátať. poradí niekto? Ďakujem
    tvoj príjem z nájmu je 8000 x 12 = 96000
    z tejto sumy si môžeš odrátať sumu 25650, kotrá je od dane oslobodená
    do DP dáš príjem z nájmu 70350
    ak si neuplatňuješ skutočné výdavky, môžeš použiť paušálne výdavky 40%
    výdavky pri 40% paušále sú 70350 x 40% = 28140 - túto sumu dáš ako výdavok
    základ dane= 70350-28140= 42210

    môžeš si samozrejme uplatniť aj skutočné výdavky

    8)Na r. 10 stĺ. 1 sa uvádza podľa § 9 ods. 1 písm. h) zákona kladný rozdiel medzi príjmom z prenájmu nehnuteľností a päťnásobkom sumy životného minima platného
    k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "päťnásobok sumy platného životného minima"). Výdavky priraďované k príjmom z prenájmu nehnuteľnosti
    zahrnovaným do základu dane sa na r. 10 stĺ. 2 zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov z prenájmu nehnuteľností zahrnovaných do základu dane k celkovým takýmto
    príjmom [§ 9 ods. 1 písm. h) zákona]. Napríklad daňovník v roku 2007 dosiahol príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (§ 6 ods. 3 zákona) vo výške 300 000 Sk, výdavky
    percentom z príjmu podľa § 6 ods. 10 sú vo výške 120 000 Sk.Na r. 10 stĺ. 1 sa uvedenie suma 275 100 Sk [300 000 - 24 900 (v roku 2007 je suma päťnásobku sumy
    platného životného minima)]. Na r. 10 stĺ. 2 sa uvedie suma výdavku 110 040 Sk [(275 100 : 300 000) x 120 000]. Ak daňovník dosahuje príjmy z prenájmu nehnuteľnosti
    v kombinácii s príjmami podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona, uplatní sa postup podľa § 9 ods. 1 písm. h) zákona (vypĺňa sa tabuľka č. 1 a tabuľka č. 3) a ak má takéto príjmy
    v kombinácii aj príjmami podľa § 8 ods. 1 písm d) až f) zákona (pri týchto príjmoch sa vypĺňa tabuľka č. 3), uplatní sa postup podľa § 9 ods. 1 písm. j) zákona.

    príjem z prenájmu bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.