Zavrieť

Porady

Preddavky na daň z príjmov PO

Dobrý deň prajem,

chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu ohľadom platenia preddavkov na daň z príjmov PO.
Na porade som našla veľa príspevkov na túto tému, ale priznám sa, že čím viac ich čítam, tým menej sa v tom vyznám. Preto vás prosím, mohli by sme mi napísať odpoveď priamo na moje prípady ?

Mám dve sročky, ktoré fungujú už od roku 2000.

V prvej firme sme už platili preddavky, ale je to už 5 rokov dozadu. V roku 2008 sme na základe DP za rok 2007 neplatili preddavky. Za rok 2008 na základe daňového priznania máme platiť daň 450.000,- Sk a teda aj štvrťročné preddavky. Daň sme už zaplatili, ale neviem, či máme zaplatiť aj prvý preddavok už do 31.3.2009 alebo až 30.6.2009.

V druhej firme sme tiež už platili preddavky v minulých rokoch a platili sme aj v roku 2008 na základe DP za rok 2007 a to kvartálne preddavky. Prvý preddavok sme platili v roku 2008 do 30.6. a posledný teraz 31.3.2009. Lenže na základe DP za rok 2008 nám vychádzajú preddavky mesačné. Teraz neviem či uvažujem správne. Zaplatiť posledný kvartálny preddavok do 31.3.2009 a do 30.4.2009 dorovnať mesačné preddavky za január až apríl. Teda spočítať mesačné preddavky za 1-4, mínus zaplatený kvartálny preddavok do 31.3.2009.
A nemali sme náhodou platiť rovno mesačné preddavky už do 31.1., 28.2. 31.3. a tak ďalej ?

Poradíte mi prosím ? Veľmi pekne Vám ďakujem
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Barbika Pozri príspevok
Dobrý deň prajem,

chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu ohľadom platenia preddavkov na daň z príjmov PO.
Na porade som našla veľa príspevkov na túto tému, ale priznám sa, že čím viac ich čítam, tým menej sa v tom vyznám. Preto vás prosím, mohli by sme mi napísať odpoveď priamo na moje prípady ?

Mám dve sročky, ktoré fungujú už od roku 2000.

V prvej firme sme už platili preddavky, ale je to už 5 rokov dozadu. V roku 2008 sme na základe DP za rok 2007 neplatili preddavky. Za rok 2008 na základe daňového priznania máme platiť daň 450.000,- Sk a teda aj štvrťročné preddavky. Daň sme už zaplatili, ale neviem, či máme zaplatiť aj prvý preddavok už do 31.3.2009 alebo až 30.6.2009.

do 31.04.2009

V druhej firme sme tiež už platili preddavky v minulých rokoch a platili sme aj v roku 2008 na základe DP za rok 2007 a to kvartálne preddavky. Prvý preddavok sme platili v roku 2008 do 30.6. a posledný teraz 31.3.2009. Lenže na základe DP za rok 2008 nám vychádzajú preddavky mesačné. Teraz neviem či uvažujem správne. Zaplatiť posledný kvartálny preddavok do 31.3.2009 a do 30.4.2009 dorovnať mesačné preddavky za január až apríl. Teda spočítať mesačné preddavky za 1-4, mínus zaplatený kvartálny preddavok do 31.3.2009.
A nemali sme náhodou platiť rovno mesačné preddavky už do 31.1., 28.2. 31.3. a tak ďalej ?

31.3.2009 zaplatíte preddavok z DP 2007 /t.j. ten, ktorý ste platili v roku 2008/. Do 30.4.2009 dorovnáte január, február, marec, apríl tak, že napr. máte platiť 10 000, t.j. spolu 40 000. 31.3.2009 ste zaplatili napr. 20000, tak dorovnáte tento preddavok na 40 000, čiže doplatíte 20 000. Je to vlastne tak ako píšeš. Od mája do 31.03.2010 potom platíte mesačné preddavky

Poradíte mi prosím ? Veľmi pekne Vám ďakujem
Chcem len upozorniť, že v druhej firme ste v roku 2008 nemali zaplatiť prvý preddavok do 30.6. /to je termín pre FO/, ale do 31.03., a do 30.04, ste ho mali dorovnať.
0 0
Barbika Barbika

Barbika je offline (nepripojený) Barbika

Veľmi pekne ďakujem za radu a venovaný čas.

Ak ešte môžem jednu malú otázočku, potrebovala by som ešte vedieť niečo ohľadom tých mesačných preddavkov.
Čo ak náhodou súčet mesačných preddavkov 1-4 bude napríklad 40.000,- Sk a výška posledného kvartálneho preddavku bude napr. 80.000,- Sk, tak to znamená, že v mesiaci apríl nedudem musieť platiť vôbec nič ?

Ďakujem pekne
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Barbika Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem za radu a venovaný čas.

Ak ešte môžem jednu malú otázočku, potrebovala by som ešte vedieť niečo ohľadom tých mesačných preddavkov.
Čo ak náhodou súčet mesačných preddavkov 1-4 bude napríklad 40.000,- Sk a výška posledného kvartálneho preddavku bude napr. 80.000,- Sk, tak to znamená, že v mesiaci apríl nedudem musieť platiť vôbec nič ?

Ďakujem pekne
Ak je zaplatený preddavok vyšší , ako by bola Tvoja povinnosť do 30.4, tak Ti zvyši a použije sa na ďalšie preddavky, čiže neplatíš dovtedy, kým máš z čoho čerpať.
0 0
Barbika Barbika

Barbika je offline (nepripojený) Barbika

Veľmi pekne vám ďakujem za pomoc
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Firma prvýkrát podáva daňové priznanie 31.3.2009 /vznikla v r. 2008/. Kedy má zaplatiť Q-ny preddavok? Nerozumiem § 42 ods. zákona DzP. Sú tam 2 vety,ktoré hovoria opak - v prvej vete, že neplatí do podania DP, v druhej, že áno. Aj ked dnes je už 1. apríl, včera sme to nezaplatili. Poradí niekto ?
0 0
LudmilaZ LudmilaZ

LudmilaZ je offline (nepripojený) LudmilaZ

V tomto prípade platí §42,odsek9. ...do 30 dní po lehote na podanie daňového priznania
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Ja by som povedala, že tu platí §42 ods.8 a to :


(8) Daňovník, ktorý podáva daňové priznanie prvýkrát, v zdaňovacom období, v ktorom má byť podané daňové priznanie, do lehoty na jeho podanie neplatí preddavky na daň. Sumu preddavkov na daň splatných do lehoty na podanie daňového priznania vyrovná v lehote na podanie daňového priznania vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

No veď o ten odsek 8 mi ide, podľa prvej vety sa neplatí v lehote podania DP, podľa druhej vety sa platí.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

gita Pozri príspevok
No veď o ten odsek 8 mi ide, podľa prvej vety sa neplatí v lehote podania DP, podľa druhej vety sa platí.
Do lehoty na jeho podanie neplatí vôbec, ale k 31.3. keď podáš DP tak zaplatíš aj preddavky
Sumu preddavkov na daň splatných do lehoty na podanie daňového priznania vyrovná v lehote na podanie daňového priznania vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní.
Naposledy upravil babi2 : 01.04.09 at 07:22
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

§42 ods.9 platí pre tých, ktorí platili preddavky k 31.3. a na základe DP im vychádza platiť preddavky vyššie, vtedy doplatok preddavkov je do 30 dní
Naposledy upravil babi2 : 01.04.09 at 07:47
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

ods 9 mi je jasný, ale ide o novú firmu, ktorá má prvýkrát platiť preddavok. Volali sme na DU IV. KE, kde patríme, aj tam sa musia poradiť, lebo to z odseku 8 nie je jasné, či do 31.3. alebo do 30.4. Máme zavolať o hodinu
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

gita Pozri príspevok
ods 9 mi je jasný, ale ide o novú firmu, ktorá má prvýkrát platiť preddavok. Volali sme na DU IV. KE, kde patríme, aj tam sa musia poradiť, lebo to z odseku 8 nie je jasné, či do 31.3. alebo do 30.4. Máme zavolať o hodinu
Moja predchádzajúca odpoveď bola k "7
podľa mňa je to jasné zaplatí v termíne podania DP a termín podania je 31.3.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

gita Pozri príspevok
ods 9 mi je jasný, ale ide o novú firmu, ktorá má prvýkrát platiť preddavok. Volali sme na DU IV. KE, kde patríme, aj tam sa musia poradiť, lebo to z odseku 8 nie je jasné, či do 31.3. alebo do 30.4. Máme zavolať o hodinu
(8) Daňovník, ktorý podáva daňové priznanie prvýkrát, v zdaňovacom období, v ktorom má byť podané daňové priznanie, do lehoty na jeho podanie neplatí preddavky na daň. Sumu preddavkov na daň splatných do lehoty na podanie daňového priznania vyrovná v lehote na podanie daňového priznania vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní.

- dávala si DP prvykrát, lebo si vznikla v r. 2008
- do lehoty na podanie DP si preddavky neplatila
- v DP Ti vyšla platiť dan a z nej aj povinnosť platiť preddavky - kvartálne

za I.Q si nezaplatili nič, čiže 0,- a preddavky splatné do 31.3.2009 - t.j. za I.Q.2009 vyrovnáš podľa daňovej povinnosti (z nej vypočítaných preddavkov podľa § 42/5). do 31.3.2009.
To už nestihneš.
Tak nevadí, pošli dnes.. Určite je to tak.
Potom preddavok za II. Q je splatný 30.6.2009.

Na Dú nevedia. (som prekvapená).
Niekedy nevedia povedať ako a prečo až následne keď si to prečítajú v počítači. (lebo im to takto ukazuje)
Lenže dnes ešte nemajú nahodené v počítači, tak sa musia poradiť.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Na Dú nevedia. (som prekvapená). Nevedia, ale ja nie som ani prekvapená
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
evina Pozri príspevok
V prvej firme sme už platili preddavky, ale je to už 5 rokov dozadu. V roku 2008 sme na základe DP za rok 2007 neplatili preddavky. Za rok 2008 na základe daňového priznania máme platiť daň 450.000,- Sk a teda aj štvrťročné preddavky. Daň sme už zaplatili, ale neviem, či máme zaplatiť aj prvý preddavok už do 31.3.2009 alebo až 30.6.2009.

do 31.04.2009
Apríl má síce len 30 dní......ale to je detail... Mám rovnako sro, ktorá nemala povinnosť v roku 2008 platiť preddavky... Teraz im vychádza prvá povinnosť. Ako čítam § 42 tak ho čítam dookola... a 30 dní od termínu podania DP mi vychádza povinnosť dorovnať zaplatené preddavky v prípade, ak boli za I.Q zaplatené preddavky nižšie ako majú byť z poslednej daňovej povinnosti... To sa však nevzťahuje na uvedený prípad (a teda ani na môj)... ...Mám teda zato, že termín na zaplatenie prvého preddavku predsa len bol do 31. 03. 2009... Alebo sa mýlim?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Ajuška Pozri príspevok
Apríl má síce len 30 dní......ale to je detail... Mám rovnako sro, ktorá nemala povinnosť v roku 2008 platiť preddavky... Teraz im vychádza prvá povinnosť. Ako čítam § 42 tak ho čítam dookola... a 30 dní od termínu podania DP mi vychádza povinnosť dorovnať zaplatené preddavky v prípade, ak boli za I.Q zaplatené preddavky nižšie ako majú byť z poslednej daňovej povinnosti... To sa však nevzťahuje na uvedený prípad (a teda ani na môj)... ...Mám teda zato, že termín na zaplatenie prvého preddavku predsa len bol do 31. 03. 2009... Alebo sa mýlim?
Nemýliš sa, je to tak ako píšeš
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
azla Pozri príspevok
Ajuška, teraz máš na mysli prvý preddavok v akej situácii ?
Teraz mám na mysli ako zadávateľka v dotaze, z ktorého som citovala... PO mala v roku 2007 stratu = žiadna povinnosť platiť preddavky (v roku
008)... V DP za 2008 vyšla daňová povinnosť vyššia ako 50 000,- Sk, z čoho vyplýva povinnosť platiť štvrťročné preddavky (v roku 2009). Bola tam polemika že do akého termínu je treba zaplatiť prvý preddavok... (Do 31.3.2009 rovnako, ako u PO vzniknutej v roku 2008)... Ten aprílový dátum sa naozaj týka len dorovnania výšky preddavku...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Dorovnanie predavkov do 31.3. 2009 je iba v jednom prípade, a to, ak firma podáva v r. 2008 svoje prvé daňové priznanie za rok 2008 a z podaného DP jej vyplýva povinnosť platiť preddavky.

V ostatných prípadoch platí, že preddavky splatné za I.Q (alebo mesiace 1,2,3) sa dorovnajú do 30 dní - t.j. do 30.4.2009.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
azla Pozri príspevok
Dorovnanie predavkov do 31.3. 2009 je iba v jednom prípade, a to, ak firma podáva v r. 2008 svoje prvé daňové priznanie za rok 2008 a z podaného DP jej vyplýva povinnosť platiť preddavky.

V ostatných prípadoch platí, že preddavky splatné za I.Q (alebo mesiace 1,2,3) sa dorovnajú do 30 dní - t.j. do 30.4.2009.
Milujem zákonotvorcov a ich slovíčkárenie... ... Ale musíme sa okolo toho točiť... Ty píšeš že dorovnajú sa do 30.4.2009 - to je podľa §42 ods. 9... Ale my nemáme čo dorovnávať, lebo sme nemali povinnosť platiť preddavky a ani sme ich neplatili... Takže termín na zaplatenie prvého preddavku sme mali do 31.3.2009...
P.S... jasné že som sa učičíkala aprílovým dátum a nevystavila som im včera príkaz na úhradu...
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Ajuška Pozri príspevok
Milujem zákonotvorcov a ich slovíčkárenie... ... Ale musíme sa okolo toho točiť... Ty píšeš že dorovnajú sa do 30.4.2009 - to je podľa §42 ods. 9... Ale my nemáme čo dorovnávať, lebo sme nemali povinnosť platiť preddavky a ani sme ich neplatili... Takže termín na zaplatenie prvého preddavku sme mali do 31.3.2009...
P.S... jasné že som sa učičíkala aprílovým dátum a nevystavila som im včera príkaz na úhradu...
Máš to dobre. Je v poriadku, že si nezaplatila. Ešte raz pozorne prečítaj čo napísala azla. Lepšie to už vysvetliť ani nejde. Vznikla PO v roku 2008? Nie. Teda do 30.4.2009 dorovnáš prvý preddavok (prakticky dorovnávaš od sumy 0, ktorú ako keby ste ste zaplatili k 31.3.2009 na základe DPPO 2007.)
__________________
Katija
Naposledy upravil Katija : 01.04.09 at 13:06 Dôvod: Upresnenie myšlienky. Pôvodný text zle vyznel.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať