Zavrieť

Porady

Forma na výrobok

Veľmi pekne by som poprosila o radu:

zahraničný dodávateľ nám vyrába a dodáva svoje výrobky na základe našej špeciálnej objednávky. Na základe našej objednávky vo fabrike vyrobili formu, podľa ktorej sú tieto výrobky vyrábané a tam ju aj používajú. Po ukončení výroby bude forma zničená, nakoľko nesmie byť použitá pre iného zákazníka = nášho konkurenta.

Mne sa dostala faktúra za uvedenú formu. Suma je cca 9500 USD.

Kam to mám zaúčtovať? Môžem to dať rovno do "spotreby" alebo ju mám nebodaj odpisovať?

Ďakujem!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    R-Vráce je offline (nepripojený) R-Vráce

    žena R-Vráce
    Mala som podobný pripad a DU mi to kazal dat do spotreby- tak ako som účtovala výrobky vyrobene z takejto formy.

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Záleží na tom, či je doba použiteľnosti dlhšia ako jeden rok. Ak áno, potom by ste mali postupovať podľa § 26 ZDP:

    (7) Pri formách, modeloch a šablónach zatriedených do kódov Klasifikácie produkcie 28.62.5, 29.52.4, ak ide o stroje na tvarovanie odlievacích foriem z piesku, a kódov 29.56.23 a 29.56.24 sa ročný odpis určí ako podiel vstupnej ceny a ustanovenej doby použiteľnosti alebo určeného počtu vyrobených odliatkov alebo výliskov.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Forma je dlhodobý HM, kt. cena je vyššia ako 996 €, resp. od 1.3. 1700€.
    V každom prípade je to DHM. Forma slúži na výrobu istého typu výrobku.
    a. má obmedzené použitie, napr. pomocou nej vyrobím 1000 výrobkov. Odpis stanovím ako 9500 USD/1000 výrobkov (tie rozvrhnem časovo do období)
    b. formu budem používať 2 roky, pretože dané výrobky morálne zastarávajú, nie sú už moderné, odpisy si stanovím 9500/2 roky.
    c. k príspevku číslo 2, názor dať priamo do nákladov (i keď to vyjadril DU) nepovažujem za správny, čo ak sa forma bude používať 13mes.? Ak sa bude používať 12 mes. a menej ide o daňový výdavok-jednorázový odpis. Ibaže je tiež potrebné uvedenú formu zaradiť do OM na základe zaraď protokolu, a mesačne v knihe účtovať do nákladov účtovné odpisy. Potom následne vyradenie v dôsledku likvidácie. Predsa len ide o DHM, a je potrebná k uvedenému potrebá dokumentácia.

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    hm, neviem, koľko sa bude používať, pretože zatiaľ netušíme, ako dlho budeme dávať tento model tovaru vyrábať.
    Každopádne, moja prvotná obava = odpisovať, sa mi potvrdila...
    Diky za každý názor!

    R-Vráce je offline (nepripojený) R-Vráce

    žena R-Vráce
    Ja som mala formy konkrétne len na určitú zákazku. Teda každá zákazka mala svoju formu a pri ďalšej zákazke sa už nedala použiť, tak preto to bolo hneď v nákladoch.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.