Zavrieť

Porady

nájom hnuteľných vecí

Poprosila by som o radu. Máme uzatvorenú zmluvu o nájme hnuteľných vecí § 663 a § 721 OZ - ide o prenájom tónovacieho zariadenia. /My sme prenajímateľ/ V zmluve je uvedené, že prenajímateľ odkúpi stroj za kúpnu cenu vo výške 5 % z nadobúdacej ceny predmetu nájmu do 16.2.2012. Po tomto termíne právo nájomcu zaniká.
Ďalej máme splátkový kalendár:
obstar. cena nájmu je 15 342 €
Splátky:
Dátum ZP 30.04.2009 Dát. splat. 10.05.09 Čiast. bez DPH 473,04 DPH 89,88
Poistenie 9,09 Čiastka celkom 572,01
Neviem ako to mám celé zaúčtovať.
Má sa odpisovať, ak áno v akej odpis. skupine.
Ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    Máte uzavretú zmluvu s tým že nájomca sa po skončení nájmu môže rozhodnúť že odkúpi tento stroj za cenu určenú v nájomnej zmluve. Ide o klasicky operatívny prenájom kedy vy ako prenajímateľ a vlastník majetku máte právo odpisovať majetok. Takže ho zaradíte a odpisujete a do výnosov si uplatňujete prenájom.

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    Dobrý deň, prosím aj mne dnes dali takúto zmluvu o podnikateľskom nájme hn.vecí, a to na osobný automobil. Bolo mi povedané, že firma, ktorá prenajíma bude platiť daň z MV a do výnosov prenajom + dph odvádzať a nájomca si bude uplatňovať nájom ako náklad, uplatní si odpočet dph, PHM (vrátane odpočtu dph)aj servis....Nájom bude splatný raz za rok - mám vystaviť faktúru. Prosím, je to OK?Ďakujem pekne.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    JM1968 Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím aj mne dnes dali takúto zmluvu o podnikateľskom nájme hn.vecí, a to na osobný automobil. Bolo mi povedané, že firma, ktorá prenajíma bude platiť daň z MV a do výnosov prenajom + dph odvádzať a nájomca si bude uplatňovať nájom ako náklad, uplatní si odpočet dph, PHM (vrátane odpočtu dph)aj servis....Nájom bude splatný raz za rok - mám vystaviť faktúru. Prosím, je to OK?Ďakujem pekne.
    V tejto súvislosti chcem upozorniť na skutočnosť, že pri nájme osobného automobilu nemá platiteľ Dph nárok na odpočet Dph.

    §49
    (7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
    a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)


    Prenajímateľ vystaví faktúru s Dph, avšak nájomca nemá nárok na odpočet Dph.

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    azla Pozri príspevok
    V tejto súvislosti chcem upozorniť na skutočnosť, že pri nájme osobného automobilu nemá platiteľ Dph nárok na odpočet Dph.

    §49
    (7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
    a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)


    Prenajímateľ vystaví faktúru s Dph, avšak nájomca nemá nárok na odpočet Dph.
    Veľmi, veľmi ďakujem...a prosím, rozumiem tomu dobre, že prenajímateľ dph odviesť musí?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    JM1968 Pozri príspevok
    Veľmi, veľmi ďakujem...a prosím, rozumiem tomu dobre, že prenajímateľ dph odviesť musí?
    Áno, prenajímateľ DPH odvedie...

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    Zdravím, prosím, už viem, že satelitná navigácia nie je súčasťou príslušenstva os.auta, ale keď si firma toto auto prenajíma, platia tie isté podmienky na uplatnenie nákladov a dph, ako pri neprenajatom aute? V zmluve o nájme je uvedené, že nájomca sa zaväzuje hradiť náklady spojené s obvyklým udržovaním a spojené s pravádzkou mot.vozidla. Ďakujem

    nájom hnuteľných vecí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.