Zavrieť

Porady

prijatý preddavok

prosím Vás ako to je s platením dph s prijatého preddavku? Ktorý to je § v zákone?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Inuska17 Pozri príspevok
    prosím Vás ako to je s platením dph s prijatého preddavku? Ktorý to je § v zákone?
    § 19
    Daňová povinnosť
    pri dodaní tovaru a služby

    ....
    (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

    martina100 je offline (nepripojený) martina100

    martina100
    Ahojte poradaci, uz dlho som nevystavovala zalohovu fa, chcem sa uistit, ci sa nieco v zakone nezmenilo. Odberatel mi 30.3.2009 uhradil zalohu 5.000 Eur. Objednali sme material, ale jeho montaz sa uskutocni az v mesiacoch april, maj. Som povinna do 14.4. vystavit odberatelovi fakturu v sume 4201,68 + DPH 798,32 Eur kvoli DPH a suma na uhradu bude Nula? Zdan. plnenie bude v marci, takze ja si DPH zahrniem do DP za 1. kvartal? Po dodani materialu niekedy v maji, vystavim celkovu fakkturu a odpocitam uz vyfakturovanu sumu? Dikes.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Presne tak ako píšeš

    Dátum dodania z titulu prijatého preddavku je marec, Dph odvedieš v 1.Q.
    Po uskutočnení dodávky vystavíš "ostrú fa", odpočítaš prijatý preddavok.
    Dph v II. Q Ti bude už ovplyvňovať iba čiastka z ostrej fa, ktorá by presahovala výšku prijatého preddavku.

    martina100 je offline (nepripojený) martina100

    martina100
    Dakujem velmi pekne za odpoved. A faktura, ktoru vystavim teraz kvoli marcovemu datumu zdan. plnenia bude tiez "ostra"? Co treba uviest do textu? Totiz zalohovu fa som im poslala v sume 5.000,- bez DPH.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    martina100 Pozri príspevok
    Dakujem velmi pekne za odpoved. A faktura, ktoru vystavim teraz kvoli marcovemu datumu zdan. plnenia bude tiez "ostra"? Co treba uviest do textu? Totiz zalohovu fa som im poslala v sume 5.000,- bez DPH.
    Na základe prijatej platby Vám fakturujem zálohu na materiál.....

    Z hľadiska účtovného ide stále o zálohovú faktúru

    martina100 je offline (nepripojený) martina100

    martina100
    Aha, takze je to stale zalohova faktura. Ja som myslela, ze uz "normalna". Dakujem za pomoc.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    martina100 Pozri príspevok
    Dakujem velmi pekne za odpoved. A faktura, ktoru vystavim teraz kvoli marcovemu datumu zdan. plnenia bude tiez "ostra"? Co treba uviest do textu? Totiz zalohovu fa som im poslala v sume 5.000,- bez DPH.
    Poslali Ste zálohovú faktúru - správne bez dane. Je to akoby výzva na zaplatenie zálohy. Zálohová faktúra sa v účtovníctve neučtuje. Zákazník Vám môže zaplatiť zálohu aj bez zálohovej faktúry.
    Prijatú záloh v účtovníctve mate zaúčt. napr. 221/324zf .....119 Eur

    Zalohová faktúra k prijatému preddavku - Zálohová faktúra daňová je už povinný doklad kvôli dani.
    ZFD v účtovníctve likvidujem - účtujem vo výške dane. 324zfd/343yy. ...19 Eur
    Text môže byť (napr.)
    Na základe úhrady preddavku na dodávku ......... v sume xxxx Eur vystavujeme Vám doklad na účely Dph.

    "Ostrá faktúra" sa už rozumie Faktúra za dodanie tovaru, služby a v nej sa vyúčtuje (odpočíta) vystavená zálohová faktúra daňová.
    dod.tovaru napr. ................................2.000 + 380 = 2.380 Eur
    odpocet zál.fa daňovej..........................-100 -19 = -119 Eur
    ---------------------------------------------------------------
    1900 + 361 = 2.261 Eur

    dod.tovaru napr. ........311/604,343
    odpocet zfd ...............343/324zfd ...............................19 Eur
    odpočet zf................. 324zf/311 ...............................119 Eur


    K úhrade ostane na účte 311 už iba rozdiel (ak bola záloha nižšia). ....2.261 Eur

    V každom programe môžu byť nejaké odchýlky, ale princíp by mal byť rovnaký.

    martina100 je offline (nepripojený) martina100

    martina100
    Ja uctujem v jednoduchom uctovnictve. Prave som to skusala, ale moj program mi vytvori zalohovu fakturu, kde je uvedena suma bez DPH a suma s DPH. DPH samostatne nevycisli a tuto fakturu mi ani nepreberie do evidencie DPH. Takze asi budem musiet vystavit "normalnu", nie opat zalohovu fakturu.

    simka999 je offline (nepripojený) simka999

    simka999
    ćo vtedy keď mi dodávateľ nechce po zaplatení zálohy vystaviť fa na odpočet DPH. vystavil mi až teraz po 2 mesiacoch pri dodávke ostrú fa. Kedy mám odpočítať dph?

    Julča je offline (nepripojený) Julča

    Julča
    Je to zodpovednosť dodávateľa aby ti vystavil fa na prijatú zálohu, ak to neurobí, tak by som odpočítala DPH až na základe faktúry ktorú dostaneš od dodávateľa.

    nikolett007 je offline (nepripojený) nikolett007

    nikolett007
    Ahoj Poraďáci, ja mám torchu iný prípad. My sme kupovali stroj z CZ. Platili sme zálohu, na ktorú nám vystavili faktúru, kde je uvedené - daňový doklad k prijatej platbe - Môžme si na túto sumu uplatniť dph?

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Nie, pretože pri nadobudnutí tovaru platí:

    Ak je faktúra vyhotovená dodávateľom tovaru z dôvodu prijatia platby predtým, ako dôjde k dodaniu tovaru, na takto vyhotovenú faktúru sa na účely určenia vzniku daňovej povinnosti podľa § 20 zákona o DPH neprihliada.Ak je faktúra vyhotovená dodávateľom tovaru z dôvodu prijatia platby predtým, ako dôjde k dodaniu tovaru, na takto vyhotovenú faktúru sa na účely určenia vzniku daňovej povinnosti podľa § 20 zákona o DPH neprihliada.

    celé usmernenie drsr:
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...uztovar_20.pdf

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.