Zavrieť

Porady

zaúčtovanie DPH uplatnenej v nasledujúcom ZO

Chcem sa poradiť ako účtujete DPH uplatnené až v nasledujúcom období. Ide o to, že majiteľ firmy doniesol doklady z decembra 2008 v januári 2009 až po podaní priznania DPH. Náklady som zaúčtovala do roku 2008 a DPH je možné uplatniť teraz v 1.Q 2009. Ale aby som v tom mala poriadok, tak som si na na neuplatnenu DPH vytvorila analytiku 343AE, ktorá sa mi ocitla aj v súvahe za rok 2008 ako pohľadávka na 343. Nič lepšie mi nenapadlo. V roku 2009 si to preúčtujem na 343AE odpočítateľnú.
Môže sa to robiť takto, alebo som vôbec nemala účtovať 343 z dokladov, z ktorých nebola DPH uplatnená?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    dalilada Pozri príspevok
    Chcem sa poradiť ako účtujete DPH uplatnené až v nasledujúcom období. Ide o to, že majiteľ firmy doniesol doklady z decembra 2008 v januári 2009 až po podaní priznania DPH. Náklady som zaúčtovala do roku 2008 a DPH je možné uplatniť teraz v 1.Q 2009. Ale aby som v tom mala poriadok, tak som si na na neuplatnenu DPH vytvorila analytiku 343AE, ktorá sa mi ocitla aj v súvahe za rok 2008 ako pohľadávka na 343. Nič lepšie mi nenapadlo. V roku 2009 si to preúčtujem na 343AE odpočítateľnú.
    Môže sa to robiť takto, alebo som vôbec nemala účtovať 343 z dokladov, z ktorých nebola DPH uplatnená?
    Ďakujem.
    V roku 2008 si správne zúčtovala náklady do roku s ktorým súvisia, ale dph si účtovať nemala - skreslilo ti to výslednú dph v súvahe, nakoľko teraz sa už o neuplatnenej dph neúčtuje (ako to bolo kedysi, keď sa zaúčtovala dph napr. z prijatej faktúry, ale uplatnila sa až po úhrade.)

    dph si mala správne zaúčtovať teda až v roku 2009, ale záleží tiež na tom, či doklad z roku 2008, kt. ti šéf dal, bol aj do firmy, t.j. aj šéfovi doručený až po vašej uzávierke DP dph za 4.q.2008. Lebo ak je to jeden z dokladov, kt. ostal tzv. šéfovi niekde v zásuvke, poprosila by som radšej dodávateľa o zaslanie konkrétneho dokladu poštou, aby ti došiel teraz, ale keďže je už apríl a ak ste Q. plátcovia dph, tak by ste si mohli uplatniť dph až za 2.Q.2009.
    Prípadne, nech Vám dodávateľ vystaví opis dokladu - faktúry s niektorým dátumom z 1.q.2009, (nech tam ten dátum aj uvedú) s týmto dátumom si ho aj vy zaevidujete v knihe faktúr a uplatníte odpočet v 1.q.2009 - v deň doručenia a zaevidovania dokladu.

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    ďakujem krásne. Ide však o telekomunikačných operátov - zdaniteľné plnenie 31.12. - takže už s tým nič. Doniesol to až po uzávierke. Ide o malé sumy - bude o 1 tis. skreslená súvaha. Asi to už nechám tak.

    Ala je offline (nepripojený) Ala

    Ala
    Podľa mojho nazoru je to spravne. Ja to uctujem tak isto, napr. došla faktura po 25. januári, ale tyka predchazdajuce roku, tak to zauctujem do spravneho roku a aj na ucet 343. Pri inventarizaciu uctu-zostatku viem z coho pochadza. Je to bezne, ze na ucte je zostatok, napriklad ak by si uctovala EU.

    zaúčtovanie DPH uplatnenej v nasledujúcom ZO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.