Zavrieť

Porady

Nárok na stravné a obedňajšia prestávka

Chcela by som vedieť, či mám nárok na stravný lístok v prípade ak:

- môj pracovný čas je od 7.30 do 16.00.Do práce prídem o 7.20 a o 12.00 odídem k lekárovi.Do práce sa už nevrátim. Zamestnávateľ mi ale odráta pol hodiny na obed a neprizná mi ani stravný lístok. Je to správne?

Obedňajšiu prestávku pritom nemám, nakoľko na dverách máme vypísaný obed od 12.30 do 13.00 hod./ mimochodom tento určený čas na obed, kedy má byť prevádzka zatvorená nie je, ale musím byť k dispozícií zákazníkom.Obedujem resp. niečo zjem v čase, ak sa na prevádzke nenachádza žiaden zákazník.Zamestnávateľ nedovolí zatvoriť prevádzku v tento čas obedu. /

- druhý prípad je ten, keď do práce od lekára prídem o 11.40. Obedňajšiu prestávku samozrejme nemám. Od tejto doby až do skončenia práce 16.00 iba pracujem bez prestávky. Zamestnávateľ mi ale strhne z prac.času pol hodinu na obed a nedá stravný lístok.

Na prevádzke existuje dochádzková kniha. Je potrebné do nej zapisovať čas odchodu na obed a príchod z obeda? Zamestnávateľ to totiž nerobí a za celý pracovný pomer u neho takáto skutočnosť nie je zaznačená, nakoľko na obed sa chodiť nedá.

Chcem ešte podotknúť, že zamestnávateľ mi sám od seba nenariaďuje kedy mám resp.môžem opustiť pracovisko a ísť na obed, okrem toho, že to máme uvedené v otváracích hodinách. Pretože tak ako som písala, prevádzku nemôžem zatvoriť.
Usporiadat
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

U nás má zamestnanec nárok na stravný lístok po odpracovaní viac ako 1/2 pracovného času.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

anjelik1112 Pozri príspevok
Chcela by som vedieť, či mám nárok na stravný lístok v prípade ak:

- môj pracovný čas je od 7.30 do 16.00.Do práce prídem o 7.20 a o 12.00 odídem k lekárovi.Do práce sa už nevrátim. Zamestnávateľ mi ale odráta pol hodiny na obed a neprizná mi ani stravný lístok. Je to správne? V zmysle Zákonníka práce máš nárok na stravný lístok, nakoľko si odpracovala viac ako 4 hod. Ak je stanovená prestávka na obed v čase od 12.30, tak ti zamestnávateľ nemal odrátať z tvojho prac. času pol hodinu, nakoľko si ju odpracovala .

Obedňajšiu prestávku pritom nemám, nakoľko na dverách máme vypísaný obed od 12.30 do 13.00 hod./ mimochodom tento určený čas na obed, kedy má byť prevádzka zatvorená nie je, ale musím byť k dispozícií zákazníkom.Obedujem resp. niečo zjem v čase, ak sa na prevádzke nenachádza žiaden zákazník.Zamestnávateľ nedovolí zatvoriť prevádzku v tento čas obedu. /

- druhý prípad je ten, keď do práce od lekára prídem o 11.40. Obedňajšiu prestávku samozrejme nemám. Od tejto doby až do skončenia práce 16.00 iba pracujem bez prestávky. Zamestnávateľ mi ale strhne z prac.času pol hodinu na obed a nedá stravný lístok. Tu je to v poriadku, nemáš nárok na stravný lístok a tá pol hodina je tiež v poriadku, nakoľko je tam oficiálna prestávka.

Na prevádzke existuje dochádzková kniha. Je potrebné do nej zapisovať čas odchodu na obed a príchod z obeda? Zamestnávateľ to totiž nerobí a za celý pracovný pomer u neho takáto skutočnosť nie je zaznačená, nakoľko na obed sa chodiť nedá. Je to potrebné zapisovať, nedávno nám to vytkol Inšpektorát práce, nakoľko sme to do dochádzkovej knihy nezapisovali.

Chcem ešte podotknúť, že zamestnávateľ mi sám od seba nenariaďuje kedy mám resp.môžem opustiť pracovisko a ísť na obed, okrem toho, že to máme uvedené v otváracích hodinách. Pretože tak ako som písala, prevádzku nemôžem zatvoriť.
§ 91
Prestávky v práci



(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.


§ 152
Stravovanie zamestnancov



(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.
0 0
anjelik1112 anjelik1112

anjelik1112 je offline (nepripojený) anjelik1112

Ďakujem aj za takúto odpoveď.Zákonník som si prečítala a rozumiem mu. No len chcem vedieť či môže odrátavať tú pol hodinu na obed, keď som na ňom ani vlastne nebola. Robí to až na konci mesiaca pri spracovaní dochádzky.Za každý deň odráta pol hodiny na obed a je dokonca jedno, či odpracujem v daný deň 9 alebo 3 hodiny. Stalo sa napríklad, že do práce som prišla o 7.00 hod ráno, aj ke´d moja prac.doba začínala o 7.30 z dôvodu, že v daný deň som mala absolvovať lekárske vyšetrenie a z práce som potrebovala odísť o 10.00 hod. Zamestnávateľ mi aj z tohto časi odrátal pol hodinu.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

anjelik1112 Pozri príspevok
Ďakujem aj za takúto odpoveď.Zákonník som si prečítala a rozumiem mu. No len chcem vedieť či môže odrátavať tú pol hodinu na obed, keď som na ňom ani vlastne nebola. Robí to až na konci mesiaca pri spracovaní dochádzky.Za každý deň odráta pol hodiny na obed a je dokonca jedno, či odpracujem v daný deň 9 alebo 3 hodiny. Stalo sa napríklad, že do práce som prišla o 7.00 hod ráno, aj ke´d moja prac.doba začínala o 7.30 z dôvodu, že v daný deň som mala absolvovať lekárske vyšetrenie a z práce som potrebovala odísť o 10.00 hod. Zamestnávateľ mi aj z tohto časi odrátal pol hodinu.
Pol hodinu ti môže odrátať, ako som už napísala iba v čase od 12.30-13.00. Aj keď v skutočnosti na obed nechodíš, táto skutočnosť nemá vplyv na to, že ti musí odrátať pol hodiny na prestávku. Na prestávku by si mala ísť v stanovenom čase.
0 0
altt altt

altt je offline (nepripojený) altt

Zdravím...viete aj mne pomôcť?
Ako to je so sťahovaním 30 min. za prestávku, ak máme stanovený čas na prestávku od 12.00 do 14.00 a zamestnanec:

1. odišiel pred 12 hodinou k lekárovi a vrátil sa až po 14-stej
2. odišiel pred 12 hodinou k lekárovi a vrátil sa o 13-stej
3. odišiel pred 12 hodinou k lekárovi a už sa nevrátil ale mal odpracované 4 hodiny, takže nárok na str. lístok má.
4. odišiel o cca 12.30 k lekarovi a už sa nevrátil.

Mám im odrátať tú pol hodinu? kedže na obed nešiel.

Ďakujemmmmmm za odpovede.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

altt Pozri príspevok
Zdravím...viete aj mne pomôcť?
Ako to je so sťahovaním 30 min. za prestávku, ak máme stanovený čas na prestávku od 12.00 do 14.00 a zamestnanec:

1. odišiel pred 12 hodinou k lekárovi a vrátil sa až po 14-stej 1,5 hod. lekár
2. odišiel pred 12 hodinou k lekárovi a vrátil sa o 13-stej 0,5 hod. lekár
3. odišiel pred 12 hodinou k lekárovi a už sa nevrátil ale mal odpracované 4 hodiny, takže nárok na str. lístok má. nárok nemá, nakoľko jeho smena netrvala viac ako 4 hod., ale iba 4 hod. a to v zmysle § 152 odst.2
4. odišiel o cca 12.30 k lekarovi a už sa nevrátil. prepaltíš od 13.00

Mám im odrátať tú pol hodinu? kedže na obed nešiel. áno, veď ani ja niekedy nejdem na obed a aj tak mi 0,5 hod. nikto nezaplatí.

Ďakujemmmmmm za odpovede.
§ 152 odst. 2 - časť

Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
0 0
altt altt

altt je offline (nepripojený) altt

Ďakujem za odpoveď
0 0
Gabriele Gabriele

Gabriele je offline (nepripojený) Gabriele

majú nárok na obed /na obedňajšiu prestávku/ naše učiteľky kedže nastúpia na pracovisko o 7.00 a odchádzajú o 12,00 hod.
Sme Materská škola s právnou subjektivitou - verejná správa.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Gabriele Pozri príspevok
majú nárok na obed /na obedňajšiu prestávku/ naše učiteľky kedže nastúpia na pracovisko o 7.00 a odchádzajú o 12,00 hod.
Sme Materská škola s právnou subjektivitou - verejná správa.
Aj keď ste verejná správa, v tomto prípade sa riadite ZP a to § 91, viď príspevok č.3.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Ahojte. Je treba visť Knihu dochádzky ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zuzanak1 Pozri príspevok
Ahojte. Je treba visť Knihu dochádzky ?
ÁNo, samozrejme, že evidencia dochádzky je potrebná.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
ďakujem. Kde je to presne v zákone uvedené ? Keď príde kontrola, tak kontroluje Dochádzkovú knihu ako sa zamestnanci zapisujú ? Keď len vytlačenú dochádzku priložím k podkladom k mzdám ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zuzanak1 Pozri príspevok
ďakujem. Kde je to presne v zákone uvedené ? Keď príde kontrola, tak kontroluje Dochádzkovú knihu ako sa zamestnanci zapisujú ? Keď len vytlačenú dochádzku priložím k podkladom k mzdám ?
§ 99 - Evidencia


Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce, aktívnej časti a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť.
0 0
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

Musí sa viesť v evidencii pracovného času aj prestávka na obed - kedy som odišla a vrátila sa z obeda?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jarkra Pozri príspevok
Musí sa viesť v evidencii pracovného času aj prestávka na obed - kedy som odišla a vrátila sa z obeda?
Obedňajšia prestávka sa do pracovného času neráta a je na ňu len pol hodina, takže čas na obede, ktorý je nad tento limit a je platený, takže by sa mal nadpracovať. Z uvedeného teda je jasné, že sa má sledovať. §99 ZP
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

jarkra Pozri príspevok
Musí sa viesť v evidencii pracovného času aj prestávka na obed - kedy som odišla a vrátila sa z obeda?
Musí, keby sa ti náhodou na ceste na obed, alebo z obedu, niečo stalo, neberie sa to ako pracovný úraz, preto je evidencia dôležitá.
3 0
Lubica92 Lubica92

Lubica92 je offline (nepripojený) Lubica92

Na prevádzke existuje dochádzková kniha. Je potrebné do nej zapisovať čas odchodu na obed a príchod z obeda? Alebo sa obedňajšia prestávka zapisuje len do evidencie dochádzky, ktorú robí účtovníčka? Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lubica92 Pozri príspevok
Na prevádzke existuje dochádzková kniha. Je potrebné do nej zapisovať čas odchodu na obed a príchod z obeda? Alebo sa obedňajšia prestávka zapisuje len do evidencie dochádzky, ktorú robí účtovníčka? Ďakujem.
ZP § 99:

Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce, aktívnej časti a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť.



V zmysle tohto je potrebné viesť evidenciu času, kedy zamestnanec vykonával prácu, teda ak počas obeda nepracoval, tak to musí byť v evidencii, kedy nevykonával prácu. Teda nestačí len napísať, že dňa 13.5. mal 30 mi. obedovú prestávku. Treba v evidencii dochádzky presne uviesť čas.
0 0
Rasti.ma Rasti.ma

Rasti.ma je offline (nepripojený) Rasti.ma

Zdravim Vas,

este sa vratim otazkou k naroku na stravu. Precital som § 152 ods 2, kde sa pise, ze nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny. Zamestnanec je ale v praci presne 4 hodiny. Ma narok na stravu? Matematicky viac >, nie je rovna sa, vsak?

Dakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ak iba 4 hodiny denne nevzniká nárok na stravné lístky....
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať