Zavrieť

Porady

Nárok na stravné a obedňajšia prestávka

Chcela by som vedieť, či mám nárok na stravný lístok v prípade ak:

- môj pracovný čas je od 7.30 do 16.00.Do práce prídem o 7.20 a o 12.00 odídem k lekárovi.Do práce sa už nevrátim. Zamestnávateľ mi ale odráta pol hodiny na obed a neprizná mi ani stravný lístok. Je to správne?

Obedňajšiu prestávku pritom nemám, nakoľko na dverách máme vypísaný obed od 12.30 do 13.00 hod./ mimochodom tento určený čas na obed, kedy má byť prevádzka zatvorená nie je, ale musím byť k dispozícií zákazníkom.Obedujem resp. niečo zjem v čase, ak sa na prevádzke nenachádza žiaden zákazník.Zamestnávateľ nedovolí zatvoriť prevádzku v tento čas obedu. /

- druhý prípad je ten, keď do práce od lekára prídem o 11.40. Obedňajšiu prestávku samozrejme nemám. Od tejto doby až do skončenia práce 16.00 iba pracujem bez prestávky. Zamestnávateľ mi ale strhne z prac.času pol hodinu na obed a nedá stravný lístok.

Na prevádzke existuje dochádzková kniha. Je potrebné do nej zapisovať čas odchodu na obed a príchod z obeda? Zamestnávateľ to totiž nerobí a za celý pracovný pomer u neho takáto skutočnosť nie je zaznačená, nakoľko na obed sa chodiť nedá.

Chcem ešte podotknúť, že zamestnávateľ mi sám od seba nenariaďuje kedy mám resp.môžem opustiť pracovisko a ísť na obed, okrem toho, že to máme uvedené v otváracích hodinách. Pretože tak ako som písala, prevádzku nemôžem zatvoriť.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Rasti.ma Pozri príspevok
Zdravim Vas,

este sa vratim otazkou k naroku na stravu. Precital som § 152 ods 2, kde sa pise, ze nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny. Zamestnanec je ale v praci presne 4 hodiny. Ma narok na stravu? Matematicky viac >, nie je rovna sa, vsak? Dakujem.
Áno, taká je matematika. Zákon tu nepustí.
0 0
Rasti.ma Rasti.ma

Rasti.ma je offline (nepripojený) Rasti.ma

Ďakujem za odpovede a ešte jeden prípad, ktorý sa mi stal. Zamestnanec mal nariadenú 4 hod. zmenu. Situácia vyžadovala, že ostal pol hod. dlhšie, čo schvaľujem. Má teda nárok na stravu a pol hodiny mu odrátam za prestávku, v konečnom dôsledku 4 odprac. hodiny + strava?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Rasti.ma Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede a ešte jeden prípad, ktorý sa mi stal. Zamestnanec mal nariadenú 4 hod. zmenu. Situácia vyžadovala, že ostal pol hod. dlhšie, čo schvaľujem. Má teda nárok na stravu a pol hodiny mu odrátam za prestávku, v konečnom dôsledku 4 odprac. hodiny + strava?
ak z tých 4,5 hod. 1/2 hod. obedoval, jeho výkon práce netrval viac ako 4 hod. nemá nárok na SL.
1 0
Kleine Kleine

Kleine je offline (nepripojený) Kleine

Zdravím.
Tiež by som mal otázku v podobnom duchu. U nás vo firme je pracovný čas 7.00 - 15.30, prestávka na obed je 12.00 - 12.30. Tu je moja otázka: strhnúť 1/2 hodinu na obed zamestnanca, ktorý ukončil prácu o 12.00, čiže pracoval nepretržite od 7.00 do 12.00 ? Podľa ZP má nárok na stravný lístok, ak odpracoval viac ako 4 hodiny. Ale vtip je v tom, že ak sa mu tá 1/2 hodina na obed nestrhne, nemá vlastne (podľa vedúcej) nárok na stravný lístok. Vraj to je v ZP (ak sa mu nestrhne prestávka na obed, nemá nárok na SL). Ako to teda je ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Kleine Pozri príspevok
Zdravím.
Tiež by som mal otázku v podobnom duchu. U nás vo firme je pracovný čas 7.00 - 15.30, prestávka na obed je 12.00 - 12.30. Tu je moja otázka: strhnúť 1/2 hodinu na obed zamestnanca, ktorý ukončil prácu o 12.00, čiže pracoval nepretržite od 7.00 do 12.00 ? Podľa ZP má nárok na stravný lístok, ak odpracoval viac ako 4 hodiny. Ale vtip je v tom, že ak sa mu tá 1/2 hodina na obed nestrhne, nemá vlastne (podľa vedúcej) nárok na stravný lístok. Vraj to je v ZP (ak sa mu nestrhne prestávka na obed, nemá nárok na SL). Ako to teda je ?
nárok na str. lístok má, odpracuje viac ako 4 hodiny....a prestávku na obed bude mať individuálnu....
2 0
Kleine Kleine

Kleine je offline (nepripojený) Kleine

Mila123 Pozri príspevok
a prestávku na obed bude mať individuálnu....
čo myslíš pod pojmom individuálnu?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

napríklad od 11.00 do 11.30 a pol hod. dopracuje do ukončenia prac. zmeny.....
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

ked odpracoval od 7,00 do 12,00 bez prestavky, nemoze mat napisany odchod 12,30 s tym ze prestavka na obed napr. tak ako pisala Mila123 od 11,00 do 11,30? ved 5 hodin odpracoval, preco mu kratit o pol hodinu?
0 0
Kleine Kleine

Kleine je offline (nepripojený) Kleine

... má teda (keď pracoval od 7.00 do 12.00) dostať SL a počítať odpracovaných 5 hodín bez odpočítavania prestávky (ktorú reálne nemal). Ide mi o túto kombináciu, či je to podľa ZP oukej, podľa vedúcej nie...
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Kleine Pozri príspevok
... má teda (keď pracoval od 7.00 do 12.00) dostať SL a počítať odpracovaných 5 hodín bez odpočítavania prestávky (ktorú reálne nemal). Ide mi o túto kombináciu, či je to podľa ZP oukej, podľa vedúcej nie...
§ 152

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

§ 91
Prestávky v práci

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

takze v tvojom pripade, zamestnanec odpracoval 5 hodin - narok na zabezpecenie stravovania (SL) mal, narok na prestavku nemal lebo neodpracoval 6 hodin.

nenasla som v zakone aby bola zamestnavatelovi dana vynimka z povinnosti zabezpecit stravovanie ak zamestnanec nemal prestavku v praci. ak to tam niekde je, opravte ma prosim.
0 0
Kleine Kleine

Kleine je offline (nepripojený) Kleine

Vdaka za odpoved, uz mi to je jasne. Len sa mi zdaju tie dva paragrafy (§ 91 a § 152) protichodne. Ked si ich dam dohromady, tak mi vychadza, ze mam po 4 odpracovanych hodinach narok sa najest (podla § 91), ale narok na prestavku mam az po 6 hodinach, takze je to presne ten moj pripad - SL ano, prestavka nie ...
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Kleine Pozri príspevok
Vdaka za odpoved, uz mi to je jasne. Len sa mi zdaju tie dva paragrafy (§ 91 a § 152) protichodne. Ked si ich dam dohromady, tak mi vychadza, ze mam po 4 odpracovanych hodinach narok sa najest (podla § 91), ale narok na prestavku mam az po 6 hodinach, takze je to presne ten moj pripad - SL ano, prestavka nie ...
nieeee

ak je tvoja pracovna zmena dlhsia ako 6 hodin mas narok na prestavku, teda napriklad uz aj po hodine prace - ak vsak ale nepracujes viac ako 6 hodin, nemas narok na prestavku a najes sa az ked skoncis

zamestnavatel ti ale musi zabezpecit stravovanie ak je tvoja pracovna zmena dlhsia ako 4 hodiny
1 0
Kleine Kleine

Kleine je offline (nepripojený) Kleine

1Dara Pozri príspevok
nieeee

ak je tvoja pracovna zmena dlhsia ako 6 hodin mas narok na prestavku, teda napriklad uz aj po hodine prace - ak vsak ale nepracujes viac ako 6 hodin, nemas narok na prestavku a najes sa az ked skoncis

zamestnavatel ti ale musi zabezpecit stravovanie ak je tvoja pracovna zmena dlhsia ako 4 hodiny
... myslel som si, ze to tak je, ale nedalo mi ...
P.S. Vďaka
0 0
falconpatrol falconpatrol

falconpatrol je offline (nepripojený) falconpatrol

ahojte,vyuzijem tuto sekciu a rad by som sa dozvedel ako je to na pracovisku s rizikovym stupnom 3 kde je hlucnost cca 95 db,jedna sa o prestavky,ci tu plati klasicky 30 minut a dovidenia alebo sa to moze delit ta prestavka a ci nahodov zakon nepovoluje aj prestavku naviac koly hluku...Je to nepretrzita prevadzka v osem hodinovych smenach,dakujem.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

falconpatrol Pozri príspevok
ahojte,vyuzijem tuto sekciu a rad by som sa dozvedel ako je to na pracovisku s rizikovym stupnom 3 kde je hlucnost cca 95 db,jedna sa o prestavky,ci tu plati klasicky 30 minut a dovidenia alebo sa to moze delit ta prestavka a ci nahodov zakon nepovoluje aj prestavku naviac koly hluku...Je to nepretrzita prevadzka v osem hodinovych smenach,dakujem.
,

toto uz spada do problematiky BOZP ... kontaktuj vasho technika BOZP, uprava organizacie prace je tiez jednou z moznosti eliminacie expozicie nadmernym hlukom, pripadne si vyziadaj od nadriadeneho smernice BOZP
0 0
falconpatrol falconpatrol

falconpatrol je offline (nepripojený) falconpatrol

dakujem za odpoved,je to dost komplikovane pretoze ten nas nadriadeny zneuziva svoje postavenie a psychickymi natlakmi drbe ludi,prestavky nie su nijak urcene kedy a kolko ale zakazdym kazdeho (teda ma vytypovanych par jedincov) snori a ma nemiestne komentare,snazi sa u noveho konatela spravit dojem a riesi situaciu okolo nejakych prestavok,ktore esteraz podotykam za 14 rokov existencii firmi nikdy neurcili kedy a kolko....On je karierista zasrany takze nepripada do uvahy od neho nejake info,tak sa snazim ziskat nejake cez vas...
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

vyziadaj si BOZP smernice ustne, ak ich nepredlozi, napis ziadost priamo na vedenie firmy - kde uvedies aj, ze priamy nadriadeny v tejto oblasti s tebou nekomunikuje

tu ma nieco na studium:
124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov
115/2006 Z.z. o minimálnych zdravotných a bezpečnostných požiadavkách na ochranu zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou hluku
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Pridám aj ja svoju otázku k tejto téme.

Kedysi sme aj my mali "problém" s obedňajšími prestávkami - niektorí kolegovia tvrdili, že oni v robote neobedujú = že túto prestávku nečerpajú, a tak by sa im mal rátať celý čas ako odpracovaný, teda bez odrátania pol hodiny na obed. Preštudovala som si zákony a odvtedy pri pracovnej smene dlhšej ako 6 hodín (§ 91 (1) Z.P.) sa nikoho nepýtam, či v robote obedoval alebo nie, a tú polhodinu mu automaticky odrátam. Stále ale neviem, ako je to napríklad v takomto prípade:

Zamestnanec pracuje od 7.00 do 12.00 (=5 hodín) a od 12.00 do 14.00 je u lekára - celkovo mu pracovný čas zarátam 7 hodín, teda podľa vyššie uvedeného by som automaticky odrátala pol hodiny na obed (takže "odpracované" by mal celkovo len 6,5 hodiny), ale skutočný výkon práce bol len 5 hodín, zvyšok bola prekážka v práci s náhradou mzdy (a nemusí si tie 2 hodiny ani nadrábať, pokiaľ si nevyčerpá celých 52,5 hodiny na lekára), tak si nie som istá, či tú polhodinu mám alebo nemám odrátať...

(Ak by som ju musela odrátať, tak by si mohol napísať, napr. že od 7.00 do 12.00 pracoval, od 12.00 do 12.30 čerpal obedňajšiu prestávku, a od 12.30 do 14.00 bol u lekára = ušetril by polhodinu z času na lekára, či...?) (A ak by som ju v takomto prípade nemusela odrátať, tak by mal v ten deň o polhodinu viac odpracované, hoci na lekárovi by "neušetril" nič.)
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

ja by som tu pol hodinu odratala ... za predpokladu, ze pracovna zmena je od 7:00 do 14:00

vzhladom na to, ze zakon hovori o povinnosti poskytnut prestavku pri pracovnej zmene dlhsej ako 6 hodin, neobstoji argument zamestnancov, ze neobeduju a teda necerpaju prestavku
1 0
mimosin mimosin

mimosin je offline (nepripojený) mimosin

Zimama Pozri príspevok
Pridám aj ja svoju otázku k tejto téme.

Kedysi sme aj my mali "problém" s obedňajšími prestávkami - niektorí kolegovia tvrdili, že oni v robote neobedujú = že túto prestávku nečerpajú, a tak by sa im mal rátať celý čas ako odpracovaný, teda bez odrátania pol hodiny na obed. Preštudovala som si zákony a odvtedy pri pracovnej smene dlhšej ako 6 hodín (§ 91 (1) Z.P.) sa nikoho nepýtam, či v robote obedoval alebo nie, a tú polhodinu mu automaticky odrátam. Stále ale neviem, ako je to napríklad v takomto prípade:

Zamestnanec pracuje od 7.00 do 12.00 (=5 hodín) a od 12.00 do 14.00 je u lekára - celkovo mu pracovný čas zarátam 7 hodín, teda podľa vyššie uvedeného by som automaticky odrátala pol hodiny na obed (takže "odpracované" by mal celkovo len 6,5 hodiny), ale skutočný výkon práce bol len 5 hodín, zvyšok bola prekážka v práci s náhradou mzdy (a nemusí si tie 2 hodiny ani nadrábať, pokiaľ si nevyčerpá celých 52,5 hodiny na lekára), tak si nie som istá, či tú polhodinu mám alebo nemám odrátať...

(Ak by som ju musela odrátať, tak by si mohol napísať, napr. že od 7.00 do 12.00 pracoval, od 12.00 do 12.30 čerpal obedňajšiu prestávku, a od 12.30 do 14.00 bol u lekára = ušetril by polhodinu z času na lekára, či...?) (A ak by som ju v takomto prípade nemusela odrátať, tak by mal v ten deň o polhodinu viac odpracované, hoci na lekárovi by "neušetril" nič.)
Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie.
Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.</SPAN></SPAN>

V pracovnom poriadku, ale vnútornom predpise sa stanoví časové obdobie na túto prestávku. V rámci stanoveného časového rozpätia, vedúci pracoviska</SPAN> určí prestávku na odpočinok a jedenie a kontroluje dodržiavanie čerpania tejto prestávky.</SPAN></SPAN></SPAN>


Aj kontrola z inšpektorátu práce vyžaduje presnú evidenciu prestávok zamestnancov, ako aj evidenciu príchody a odchody. </SPAN></SPAN>
Zamestnávateľ musí preukázateľne dokázať, že prestávky poskytuje podľa ZP a taktiež aj dodržiavanie pracovnej doby. </SPAN></SPAN>
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať