Zavrieť

Porady

Kontrola na DPH

Ahojte, nedarí sa mi nikde v zákone nájsť či je povinnosť mať uvedené moje IČ DPH na prijatej faktúre napr. z Orangu na uplatnenie DPH. Problém je v tom, že ho tam uvedené nemám a mám teraz daňovú kontrolu a bojím sa, že mi to teraz vyhodia. ďakujem.
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Vyberám z archívu moju dávnejšiu a jedinú skúsenosť s týmto "problémom":

http://www.porada.sk/311320-post11.html

Snáď niekto pridá skúsenosť svoju.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Súhlasím s Paulínkou a dodám, čerstvá skúsenosť

Môj klient má živnosť uvedenú na adresu prevádzky, ale samozrejme IČ pre DPH DÚ pridelí a na kartičku napíše trvalé bydlisko SZČO /kde sa ale uvedený klient nezdržiava/.

Takže všetky faktúry, na ktorých síce je správne IČO, IČ pre DPH, adresa podľa živnosti, ale ak tam bude chýbať adresa "platiteľa" podľa kartičky DPH......, tak má môj klient smolu....pri kontrole mu takéto faktúry vyradia.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

luluha Pozri príspevok
Ahojte, nedarí sa mi nikde v zákone nájsť či je povinnosť mať uvedené moje IČ DPH na prijatej faktúre napr. z Orangu na uplatnenie DPH. Problém je v tom, že ho tam uvedené nemám a mám teraz daňovú kontrolu a bojím sa, že mi to teraz vyhodia. ďakujem.
..a tu je to v zákone:
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.
0 0
luluha luluha

luluha je offline (nepripojený) luluha

Muška to som si všimla v zákone aj ja, ale platí to aj pre toho kto tie faktúry vystavuje, nie? Lebo Orange nám to odmietok zmeniť, že oni to nie sú povinný uviesť, ale podľa mňa je to blbosť.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Luluha,
to ste sa asi niečo nerozumeli.
Máš tam IČO? Ak nie, tak máš telefon ako FO-občan, budeš musieť zmeniť na FO-podnikateľ.


Môj klient je od 1.1. platiteľ a chceli sme od nich aby nám opravili faktúry od 1.1. so správnou adresou.....a im sa to proste na už vydaných faktúrach "nedá". Jediná možnosť je dopísať ručne na faktúru správnu adresu a dajú nám pečiatku, že to opravili.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

luluha Pozri príspevok
že oni to nie sú povinný uviesť, ale podľa mňa je to blbosť.
Nie sú povinní uviesť DIČ , ak nie si platiteľ DPH, ale ak si platiteľ DPH a máš telefon ako FO-podnikateľ, tak sú povinní uviesť Tvoje IČ pre DPH.
0 0
luluha luluha

luluha je offline (nepripojený) luluha

Nie Muška, je to určite na PO - podnikateľa, všetko tam je dobre názov. adresa, IČO len ten IČ DPH chýba. Tebe to takto spravili v Orange? Že podpísali tie opravené faktúry?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
luluha Pozri príspevok
Nie Muška, je to určite na PO - podnikateľa, všetko tam je dobre názov. adresa, IČO len ten IČ DPH chýba. Tebe to takto spravili v Orange? Že podpísali tie opravené faktúry?
A čo keby si tam to IČ DPH doplnila a hodila nejaký podpis. Pečiatka nie je povinná aspoň v zákone o DPH som to nenašiel. V zákone sa píše "musí obsahovať" a keď to tam dopíšeš tak aj "bude obsahovať". Neviem ako ti kontrola dokáže opak.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

marjankaj Pozri príspevok
A čo keby si tam to IČ DPH doplnila a hodila nejaký podpis. Pečiatka nie je povinná aspoň v zákone o DPH som to nenašiel. V zákone sa píše "musí obsahovať" a keď to tam dopíšeš tak aj "bude obsahovať". Neviem ako ti kontrola dokáže opak.
No, tak toto by som určite neriskovala
Zákon o účtovníctve:
(2) Oprava sa musí vykonať tak, aby bolo možné určiť zodpovednú osobu, ktorá vykonala príslušnú opravu, deň jej vykonania a obsah opravovaného účtovného záznamu pred opravou aj po oprave. Oprava v účtovnom zázname nesmie viesť k neúplnosti, nepreukázateľnosti, nesprávnosti, nezrozumiteľnosti alebo neprehľadnosti účtovníctva.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

luluha Pozri príspevok
Nie Muška, je to určite na PO - podnikateľa, všetko tam je dobre názov. adresa, IČO len ten IČ DPH chýba. Tebe to takto spravili v Orange? Že podpísali tie opravené faktúry?
Luluha,
áno, vraj to robí aj Orange aj T-mobil. Ale nás to tiež ešte len čaká. Lebo tak ako som písala vyššie, pre nás je to tiež čerstvá záležitosť.
A ak tak moji klienti neurobia do podania DP k DPH, tak DPH si neuplatnia.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Ja len takú otázku: nahlásil klient do Orange že sa stal platiteľom DPH včas? Veď on si to mal ustriehuť. Ja som s T-mobile (ešte sa vtedy tak volali) taký problém nemala. Hneď, ako som sa stala platcom DPH som im túto skutočnosť oznámila s požiadavkou, aby moje IČ DPH uvádzali vo faktúrach. Podnikateľ mal všetkých svojich dodávateľ oboznámiť s touto skutočnosťou.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Vierka,
tak môj klient oznámil listom. Nereagovali, keď prišla faktúra bez IČ, tak sme tam volali, povedali, že musí prísť klient "na predajné miesto". Klient išiel ukázal kartičku, zaznačili, predchádzajúce faktúry nevedia opätovne vytlačiť s doplnením IČ /toto nikdy nepochopím - keďže každý máme soft, kde môžete adresu zmeniť kedykoľvek a vytlačiť opätovne faktúru/.
No a teraz prišla faktúra.....a.....opäť bez IČ. Takže odznova....
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Muška Pozri príspevok
..a tu je to v zákone:
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.
Tiež mám teraz podobný problém. Nový klient - SZČO, je platiteľom DPH a všetky prijaté faktúry majú adresu miesta podnikania a nie trvalého bydliska. Vraj miesto podnikania oznámil aj na DU, ale kartičku s IČ DPH má vydanú na adresu bydliska. Tvrdí však, že je to v poriadku, lebo v zákone je:
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
Má pravdu?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Muška, tak to dopadne vždy, keď jedna (niekedy priam susedná) kancelária nevie, čo robí tá druhá - neráčia si navzájom nejaké zmeny oznámiť (lenivci ,napr. aj operátorskí) .
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Muška Pozri príspevok
No, tak toto by som určite neriskovala
Zákon o účtovníctve:
(2) Oprava sa musí vykonať tak, aby bolo možné určiť zodpovednú osobu, ktorá vykonala príslušnú opravu, deň jej vykonania a obsah opravovaného účtovného záznamu pred opravou aj po oprave. Oprava v účtovnom zázname nesmie viesť k neúplnosti, nepreukázateľnosti, nesprávnosti, nezrozumiteľnosti alebo neprehľadnosti účtovníctva.

No aj tak si myslím, že ak opravím údaje ja ako účtovníčka u odberateľa podľa uvedeného paragrafu, napíšem tam " opravila Vysoká dňa 8.4.09 A názov dodávateľa"´. Bude to úplné, preukazné, zrozumiteľné a správné. A že pani Vysoká u dodávateľa neexistuje nikto nevie. Hádam nebude DU skúmať mená účtovníkov u dodávateľa.
Lebo ich poondiane pečiatky ma vytáčajú. Keď si uvedomíme, že dnes si môže každý vyrobiť pečiatku akú chce a pre tetušky z DU je pečiatka pomaly slovo božie, tak mám z toho vysoký tlak.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

IvetaH Pozri príspevok
No aj tak si myslím, že ak opravím údaje ja ako účtovníčka u odberateľa podľa uvedeného paragrafu, napíšem tam " opravila Vysoká dňa 8.4.09 A názov dodávateľa"´. Bude to úplné, preukazné, zrozumiteľné a správné. A že pani Vysoká u dodávateľa neexistuje nikto nevie. Hádam nebude DU skúmať mená účtovníkov u dodávateľa.
Lebo ich poondiane pečiatky ma vytáčajú. Keď si uvedomíme, že dnes si môže každý vyrobiť pečiatku akú chce a pre tetušky z DU je pečiatka pomaly slovo božie, tak mám z toho vysoký tlak.

a čo ak bude?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Muška Pozri príspevok
No, tak toto by som určite neriskovala
Zákon o účtovníctve:
(2) Oprava sa musí vykonať tak, aby bolo možné určiť zodpovednú osobu, ktorá vykonala príslušnú opravu, deň jej vykonania a obsah opravovaného účtovného záznamu pred opravou aj po oprave. Oprava v účtovnom zázname nesmie viesť k neúplnosti, nepreukázateľnosti, nesprávnosti, nezrozumiteľnosti alebo neprehľadnosti účtovníctva.
No ak má kontrolu, tak riskuje, ak to tam nedoplní.
V tomto prípade nepôjde o "opravu" ale o "doplnenie". A keď vedie účtovníctvo, tak asi zodpovedná osoba je. Nepíše sa, ktorá strana má vykonať opravu.
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Toho sa nebojím, veď ide o smiešne sumy. A nech mi dokáže, že sa účtovníčka dodávateľa takto nepodpísala. Ja mám doklad so všetkými údajmi podľa zákona a opravu mám podľa zákona tiež. A faktúry skutočne opravené dodávateľom tiež nepreverujú, kto ich opravil.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Paula Pozri príspevok
a čo ak bude?
Presne tak.z vlastnej skusenosti mozem povedat ze Na zaklade kontroly z du sme vytahovali fa za dva roky Od vsetkych poskytovatelov dopisali sme ic dph a kazdy operator nam to Na pockAnie poorazal.takze Si myslim ze nie je dovod riskovat.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
IvetaH Pozri príspevok
No aj tak si myslím, že ak opravím údaje ja ako účtovníčka u odberateľa podľa uvedeného paragrafu, napíšem tam " opravila Vysoká dňa 8.4.09 A názov dodávateľa"´. Bude to úplné, preukazné, zrozumiteľné a správné. A že pani Vysoká u dodávateľa neexistuje nikto nevie. Hádam nebude DU skúmať mená účtovníkov u dodávateľa.
Lebo ich poondiane pečiatky ma vytáčajú. Keď si uvedomíme, že dnes si môže každý vyrobiť pečiatku akú chce a pre tetušky z DU je pečiatka pomaly slovo božie, tak mám z toho vysoký tlak.
Podľa akého zákona tam musí byť pečiatka?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať