Zavrieť

Porady

príjem z prenájmu

dobrý večer...

chcem sa opýtať. kamarátka žije mimo sr (žila v austrálii, amerike a anglicku). v roku 2008 bola v SR iba cca 75 dní. čiže nemusí podať daňové priznanie. ale radšej by ho chcela podať, lebo v sr mala príjmy iba z prenájmu bytu. takže v DP typu B vyplním VIII. oddiel, tab. číslo 3, riadok 1. a teraz sa chcem opýtať:

1. príjmy dám znížené o 25 000,-? môžem? niekde som sa to dočítala, že sa môže odrátať suma 25 000,- od príjmu.

2. výdaje môžem dať preukázateľné alebo paušálne? paušálne 40%?

ďakujem za všetky rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    niky32123 Pozri príspevok
    dobrý večer...

    chcem sa opýtať. kamarátka žije mimo sr (žila v austrálii, amerike a anglicku). v roku 2008 bola v SR iba cca 75 dní. čiže nemusí podať daňové priznanie. ale radšej by ho chcela podať, lebo v sr mala príjmy iba z prenájmu bytu. takže v DP typu B vyplním VIII. oddiel, tab. číslo 3, riadok 1. a teraz sa chcem opýtať: vyplníš odd. VI. tab. č.1 riadok 10

    1. príjmy dám znížené o 25 000,-? môžem? niekde som sa to dočítala, že sa môže odrátať suma 25 000,- od príjmu. za rok 2008 je to 25650 (je to 5 x 5130 životné minimum)

    2. výdaje môžem dať preukázateľné alebo paušálne? paušálne 40%? záleží, ktoré sú pre teba výhodnejšie

    ďakujem za všetky rady
    odpoveď v texte

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Ešte doplním, že má nárok na NČZD 98496 na daňovníka, pokiaľ nie je starobná, predčasne starobná a výsluhová dôchodkyňa.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    niky32123 Pozri príspevok
    lenže ona nie je SZČO...
    veď to ani netvrdím, že je. Prečo si nadobudla ten pocit, že si to myslím?

    niky32123 je offline (nepripojený) niky32123

    niky32123
    Neviem a čo potom ten môj pôvodný oddiel čo som myslela ja? ten nie je správny preto že tam je iba príležitostný prenájom?

    a ešte jedna vec. na prvej strane hore sa robí krížik na:
    daňové priznanie
    opravné - to sa podáva pri oprave a do 31.03.?
    dodatočné - kedy sa môže podať a za akých okolností?

    ďakujem

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Niky,
    ak si nepodala ešte za r. 2008 žiadne DP, tak je to stále "Riadne".
    Neviem či si požiadala o odklad, ak nie, tak to bude s 1000,- Sk pokutou.

    Vypisuješ oddiel § 6

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    niky32123 Pozri príspevok
    Neviem a čo potom ten môj pôvodný oddiel čo som myslela ja? ten nie je správny preto že tam je iba príležitostný prenájom?ak prenajímaš byt, tak máš z toho príjem a je to príjem z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 odst. 3

    a ešte jedna vec. na prvej strane hore sa robí krížik na:
    daňové priznanie
    opravné - to sa podáva pri oprave a do 31.03.? áno
    dodatočné - kedy sa môže podať a za akých okolností? dodatočné DP sa podáva vtedy, ak daňovník, ktorá podal riadne, opravné (do 31.3) zistil skutočnosti, pre ktoré je povinný, alebo je to pre neho výhodné podať DDP, napr. zabudol uviesť buď príjmy alebo výdavky, alebo nárok na DB a pod.

    ďakujem
    odpoveď v texte

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    mzdarka renca Pozri príspevok
    Ešte doplním, že má nárok na NČZD 98496 na daňovníka, pokiaľ nie je starobná, predčasne starobná a výsluhová dôchodkyňa.
    Reni, toto som si nie celkom istá
    Ja by som najradšej zdaňovala celosvetové príjmy "na jednom mieste"...., tak to bol vždy.
    Teraz sú nejaké zmeny, ale našťastie som až tak moc nepotrebovala.
    Robila som len Čechy+SR a jednu Austráliu+SR

    Ale zdá sa mi "na hlavu", aby využila napr. NČZD v každom štáte, v ktorom pobudla ako píše Niky /Austrália, Anglicko, Amerika a Slovensko/.
    ..ale možné je všetko

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Muška, úplne s tebou súhlasím, prispievateľka neuviedla, či dotyčná mala aj príjmy v spomínaných štátoch.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.