Zavrieť

Porady

Spotreba

dobry den.
meral som spotrebu cerpadla v jazierku na zahrade + uv trubicu (spolu).
multimetrom som nameral 0,33A a zasuvkovym meracom spotreby som nameral 0,34A - to je OK, ale aka je spotreba vo watoch?
Ja som myslel ze P=UxI.
Plati to pri odporovych zataziach, a pri indukcnych bude rozdiel pre mna zanedbatelny ale ten merac vypisal 34W a ja som vypocital 76W! - to zanedbatelne nie je.
Tak ako to je? co robim zle?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    patrixo je offline (nepripojený) patrixo

    patrixo :) patrixo
    Nazdar. Ty si počítal s napätím 220 alebo 230 V. a tie zariadenia nemajú náhodou nejaký transformátor? ak hej tak treba počítať s iným napätím a potom to môže vychádzať...

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Pokial ma pamat neklame, tak merace spotreby su na meranie cinneho vykonu a nie zdanliveho vykonu, od daneho elektronickeho meraca spotreby, ktory meria spotrebu iba informativne, nemozeme cakat namerane hodnoty spotreby v triede presnosti watmetra a nakoniec, pri merani bolo zatazene, otazka hustoty vody, vonkajsej teploty..........wat sem ,wat tam.

    tibor. je offline (nepripojený) tibor.

    tibor.
    keby je to napatim muselo by byt v zasuvke asi 100V takze tym to asi nebude
    ako som pisal jednalo sa o cerpadlo na 230 a uv trubica - len starter a trubica

    ano watt sem watt tam, ale ja pisem o 76W vs 34W a to uz nie je nejaky ten watt sem watt tam. neverim ze by bol rozdiel medzi cinnym a zdanlivym prikonom.

    tak trocha som pozeral co a ako a je to asi takto:
    sformulujem otazku inak. je mozne ze
    76VA = 34W ? (pri 1f motore - cerpadle a UV trubici)

    asi si este urobim aj ine merania s jednoduchymi odporovymi zatazami.. ale aj tak sa mi vidi ten rozdiel ako neskutocne velky. predpkladal by som realne tak do 10% a nie takyto.

    patrixo je offline (nepripojený) patrixo

    patrixo :) patrixo
    A keď sčítaš príkon na čerpadlo ktorý udáva výrobca a príkon na uv trubku tiez od výrobcu tak to kolko spolu vychádza?

    tibor. je offline (nepripojený) tibor.

    tibor.
    je tam napisane:
    menovity vykon UV - 7W
    menovity vykon cerpadla - 25W
    ak tym mysleli ze prikon = vykon tak je to 32W (podla meracu)
    ale jednoznacne to nie je...

    patrixo je offline (nepripojený) patrixo

    patrixo :) patrixo
    Noo možno som na niečo prišiel... menovitý výkon = maximálny užitočný výkon, ktorý môže spotrebič dosiahnuť. No a príkon je reálny odber energie za jednotku času.
    Tak som spravil takú srandu, na nete som si vyhľadal tri čerpadlá – každé od iného výrobcu zhruba rovnakým príkonom (príkony s nelíšia rádovo):
    1.Čerpadlo: príkon 11 W pri maximálnom prietoku 1000 l/h (0,2778 l/s) a maximálnom výtlaku 1,5m
    2.Čerpadlo: príkon 25 W pri maximálnom prietoku 1500 l/h (0,417 l/s) a maximálnom výtlaku 1,9 m
    3. Čerpadlo: príkon 35 W pri maximálnom prietoku 2000 l/h (0,556 l/s) a maximálnom výtlaku 2,2 m

    Tak som ku každému vypočítal menovitý výkon:
    1.Čerpadlo: Puž = m1 . g . z1 = 0,2778 . 9,81 . 1,5 = 4,09 W
    2.Čerpadlo: Puž = m2 . g . z2= 0,417 . 9,81 . 1,9 = 7,77 W
    3.Čerpadlo: Puž = m3 . g . z3= 0,556 . 9,81. 2,2 = 12 W

    m- hmotnostný prietok (počítal som s hustotou 1000 kg/m3)
    g- gravitač. konštanta
    z- výška výtlaku pri ktorom je daný max. prietok a príkon

    Teraz som vypočítal účinnosť každého čerpadla:

    1. Čerpadlo: účinnosť 1 = Puž(1)/P1 = 4,09 ÷ 11= 0,37
    2.Čerpadlo: účinnosť 2 = Puž(2)/P2 = 7,77 ÷ 25 = 0,31
    3.]Čerpadlo: účinnosť 3 = Puž(3)/P3 = 12 ÷ 35 = 0,34

    Z toho vyplýva, že tieto jazierkové čerpadlá majú účinnosť pri daných podmienkach okolo 34 %(priemerná hodnota).
    No a keď tvoje čerpadlo má menovitý výkon 25 W a nech má účinnosť tých 34 % tak potom príkon na čerpadlo bude okolo
    P=Puž/ ηpriemer = 25 ÷ 0,31= 73,5 W
    Keby má tvoje čerpadlo účinnosť 37% (čo má podľa môjho predpokladu vyäčšiu, pretože pravdepodobne nepracuje pri maximálnej záťaži) tak by bol príkon 25/0,37= 68W

    No a uv trubky majú pomerne vysokú účinnosť pretože vytvárajú minimum tepla tak keď budeme považovať, že výkon = príkonu uv trubky tak keď to sčítam tak je to
    68 + 7 = 75 W čo zhruba zodpovedá tvojmu výpočtu.. no a najlepšie by bolo mať k dispozícii charakteristiku toho čerpadla a dalo by sa to elegantne vyrátať... no tak ja si myslím, že si nerobil nikde chybu


    No a ak som sa v mojej úvahe mýlil, tak mi dajte niekto prosím vedieť ak to budete čítať... lebo mýliť sa je ľudské..

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Aj tak še da, ak opomenieme, ze ide o vykon jednofazoveho striedaveho prudu, ze ide o induktivny motor cerpadla, takze cinny vykon musi byt zakonite mensi, ako vykon zdanlivy, ci jalovy a vyrobca urcite neuvadza, aky je ucinnik cerpadla, ci cos fi.

    anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

    anonym222
    To Patrixo:Komplikuješ si život. Ono to nie je ani tak o účinnosti ako o účinníku. U takýchto spotrebičov je úplne bežný účinník cca 0,4 až 0,5. Teda 34W pri 76VA je úplne v poriadku. Platíš iba za činný výkon 34W, teda 0,34kWh za 10 hodín prevádzky.

    patrixo je offline (nepripojený) patrixo

    patrixo :) patrixo
    anonym222 Pozri príspevok
    To Patrixo:Komplikuješ si život. Ono to nie je ani tak o účinnosti ako o účinníku. U takýchto spotrebičov je úplne bežný účinník cca 0,4 až 0,5. Teda 34W pri 76VA je úplne v poriadku. Platíš iba za činný výkon 34W, teda 0,34kWh za 10 hodín prevádzky.
    Dakujem, za cennú pripomienku... lebo elektrika nie je velmi môj obor... teda vôbec..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.