Zavrieť

Porady

Daň z predaja nehnuteľnosti

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Mám trvalé bydlisko v byte už asi 7 rokov, ale byt je napísaný na inú osobu. Mám na tom byte aj hypotéku na moje meno. Chcela by som sa spýtať, keď tento byt chcem predať, lebo potrebujem menší - kvôli peniazom, lebo mám viac úverov a z rozdielu by som chcela čo-to vyplatiť, ako mám postupovať, čo sa týka dane z príjmu. Na tú osobu je byt napísaný cca. 2 roky. Bol by takýto predaj oslobodený od dane z príjmu? Prosím dajte mi odpoveď, ako najlepšie by sa to dalo spraviť, lebo inak celý rozdiel, keď sa predá tento byt a kúpením menšieho by išiel na daň. Ďakujem vopred za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Nemôžeš predať byt, ak nie je tvoj. Pri predaji je potrebný okolkovaný list vlastníctva , nesmie byť starší ako 3 mesiace

    cneref je offline (nepripojený) cneref

    cneref
    Ja viem, len som chcela radu, ako by sa dal ten byt predať, aby tá daň z predaja nebola tak vysoká. Ako to celé spraviť. Prosím, skús to premyslieť. Ďakujempekne.

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Pri posúdení, v ktorých prípadoch ide o príjem od dane oslobodený v, prvom rade rozlišujeme, o aký typ nehnuteľnosti ide.


    http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=7747&LngID=0

    cneref je offline (nepripojený) cneref

    cneref
    Ďakujem, že si nájdete čas a venujete mi chvíľu. Ak môžte poradiť viac, budem Vám vďačná, v týchto veciach som nulová. Ide o byt, nebol v žiadnom podnikaní, je to môj byt, len je napísaný na inú osobu, lebo kvôli exmanželovi som mala nevyriešené problémy, a tak som to v danej chvíli vyriešila takto. Len teraz mi súri menší byt, lebo potrebujem vyplatiť časť úverov, nestíham mesačné splátky z výplaty, ale keď by celá suma z rozdielu mala ísť na daň - tak to sa budem musieť trápiť ďalej, lebo tým by som fakt nič nevyriešila, len by som bola v menšom a zničenom byte. Prosím poraďte mi. Ďakujem

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    cneref Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Mám trvalé bydlisko v byte už asi 7 rokov, ale byt je napísaný na inú osobu. Mám na tom byte aj hypotéku na moje meno. Chcela by som sa spýtať, keď tento byt chcem predať, lebo potrebujem menší - kvôli peniazom, lebo mám viac úverov a z rozdielu by som chcela čo-to vyplatiť, ako mám postupovať, čo sa týka dane z príjmu. Na tú osobu je byt napísaný cca. 2 roky. Bol by takýto predaj oslobodený od dane z príjmu? Prosím dajte mi odpoveď, ako najlepšie by sa to dalo spraviť, lebo inak celý rozdiel, keď sa predá tento byt a kúpením menšieho by išiel na daň. Ďakujem vopred za radu.
    Príjem z predaja je oslobodený, ak dotyčná(predávajúca) osoba mala v predmetnej nehnuteľnosti trvalý pobyt najmenej dva roky bezprostredne pred predajom.
    § 9
    Príjmy oslobodené od dane
    (1) Od dane je oslobodený príjem
    a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem ……… ďalej viď http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...01-2009-a.html
    Naposledy upravil Marína : 13.04.09 at 21:47

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    V tomto prípade ide o príjem podľa par.8/1/b, kde je daňovým výdavkom:

    (5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

    a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
    b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
    c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
    d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
    e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
    f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

    Trošku mi nejde do hlavy, že ste získali hypotekárny úver. Ak ide o hypotek. úver, malo by byť krytie týmto bytom, čisto teoreticky
    Pozrite sa aké sú zmluvné zmluvné strany: banka a vy a či ide o túto konkrétnu nehnuteľnosť.
    - či splácate vy hypotéku za nejakú inú osobu, a či je táto vec preukázateľná
    - skúste napísať v akom vzťahu ste s vlastníkom nehnuteľnosti
    - či je zabezpečený závazok, či máte ťarchu.....
    - málo info, ťažko sa radí

    majka555 je offline (nepripojený) majka555

    majka555
    Možno trochu odbočím od témy. S bratom sme od babky kúpili ornú pôdu v roku 2008.
    Teraz by sme ju chceli predať za 240 eur (každý z nás za 120 eur).
    Zo sumy 120 eur by sme asi mali každý zaplatiť daň, nakoľko sme vlastníkmi pôdy len jeden rok.
    Ja som zamestnaná a brat je denný študent na vysokej škole a zároveň poberá sirotský dôchodok.
    Treba asi podať daňové priznanie FO typ B a uviesť do tabuľky 3 riadok 2 príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností §8 ods1 písm.b. Každý sám za seba uviesť sumu 120 eur a brat by asi mal uviesť do príjmu aj sirotský dôchodok. Potrebuje k tomu aj potvrdenie o výške dôchodku zo sociálnej poisťovne?Uvažujem správne?
    Treba daň platiť aj z takej relatívne malej sumy? Nie je nejaké oslobodenie do nejakej sumy alebo podobne.
    Naposledy upravil majka555 : 15.04.09 at 06:20

    cneref je offline (nepripojený) cneref

    cneref
    Milá Betka a Alla66, ešte nemôžem písať súkromné správy, takže sa ozývam takto. Ďakujem za odpoveď a trocha priblížim problematiku. Tá osoba je moja kamarátka - dobrá, úverom zaťažený je byt, ten konkrétny, v ktorom bývam a banka mi ho dala na byt(napísaný na kámošku( s jej súhlasom. Ja ho splácam, je na mňa, len je yaložená nehnuteľnosť, v ktorej mám trvalý pobyt. Chcem sa ale spýtať: Pokiaľ by mi ten byt kámoška teraz darovala (ona tam trvalý pobyt nemá( a ja by som ho hneď predala - platila by som daň z príjmu??? A ak by sa to takto dalo, musela by som mať najprv vklad darovania v katastri, alebo by to mohlo prebehnúť súčasne. Ďakujem Vám.

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    cneref Pozri príspevok
    Milá Betka a Alla66, ešte nemôžem písať súkromné správy, takže sa ozývam takto. Ďakujem za odpoveď a trocha priblížim problematiku. Tá osoba je moja kamarátka - dobrá, úverom zaťažený je byt, ten konkrétny, v ktorom bývam a banka mi ho dala na byt(napísaný na kámošku( s jej súhlasom. Ja ho splácam, je na mňa, len je yaložená nehnuteľnosť, v ktorej mám trvalý pobyt. Chcem sa ale spýtať: Pokiaľ by mi ten byt kámoška teraz darovala (ona tam trvalý pobyt nemá( a ja by som ho hneď predala - platila by som daň z príjmu??? A ak by sa to takto dalo, musela by som mať najprv vklad darovania v katastri, alebo by to mohlo prebehnúť súčasne. Ďakujem Vám.
    Betka...pomôž

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.