Zavrieť

Porady

Je trestné mať v počítači softvér, ktorý nepoužívam?

Dobrý deň,
prosím Vás, je trestné, keď mám v počítači uložený softvér, ktorý som nekúpil, ale ktorý som neinštaloval (ani to nemám v úmysle)? Keby prišla polícia, mohla by ma obviniť z trestného činu?
Ďakujem
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Ako sa ti potom dostal do PC?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Frederik074 Frederik074

Frederik074 je offline (nepripojený) Frederik074

Ja som ho tam dal
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Frederik074 Pozri príspevok
Ja som ho tam dal
veď si písal, že si ho neinštaloval

myslím si, že ak je to soft, ktorý sa bežne predáva a je na neho potrebná licencia, tak to trestné je.

ja mám notebook celý oblepený licenčnými nálepkami
0 0
Frederik074 Frederik074

Frederik074 je offline (nepripojený) Frederik074

Ten soft je len súbor .exe
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Frederik074 Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím Vás, je trestné, keď mám v počítači uložený softvér, ktorý som nekúpil, ale ktorý som neinštaloval (ani to nemám v úmysle)? Keby prišla polícia, mohla by ma obviniť z trestného činu?
Ďakujem
Hlavne , že si napísal , o aký software sa jedná / aspoň náznak / ....

Parafráza :

Je trestné , ak mám doma uložený obraz Dalího , ktorý som nekúpil , ani nenamaľoval , môžem si ho zavesiť na stenu ????????
Keby prišli poliši , mohli by ma zabásnuť ????

ODPOVEĎ je asi aká ???????

ALE , no ......

SHAREWARE
Programy označované ako shareware patria do skupiny programov súhrnne označovaných ako voľne šíriteľné programy. Voľne šíriteľný však neznamená automaticky voľne použiteľný. Za používanie shareware programu je potrebné po určitej dobe autorovi poskytnúť požadovanú odmenu. Tí skromnejší autori sa uspokoja s pár dolármi, no vo väčších aplikáciách sú to radovo desiatky dolárov. Shareware je však spravidla lacnejší, než funkčne obdobné komerčné aplikácie, najmä preto, že autor či producent nemusel vynaložiť prostriedky do predajnej siete. Shareware program je možné voľne kopírovať, umiestňovať do najrôznejších výberov či už na Internete alebo na CD-ROM. Dodržať je nutné len jednu základnú podmienku: program a jeho formu jeho distribúcie nesmie nikto bez povolenia autora meniť.
Spôsob voľného šírenia programov formou shareware volia predovšetkým začínajúce firmy, ktoré si nemôžu dovoliť investovať do nákladnej distribúcie v predajnej sieti. Myšlienka je založená na tom, že ak je produkt skutočne dobrý, šíri sa dobre sám. Neregistrovaný program býva oproti zaplatenej kópii často funkčne obmedzený, časovo limitovaný, alebo inak upravený. Niekedy sa autori uspokoja len s informačným úvodným dialógom alebo napr. s odpočítavaním, ktoré dokáže používanie neregistrovaného produktu skutočne veľmi znepríjemniť.
Shareware distribúciou, na rozdiel od pirátskych kópií, ponúkajú autori zákazníkom možnosť vyskúšať program a jeho možnosti celkom neviazane a hlavne legálne na vlastnom počítači. Je však potrebné mať na pamäti, že používanie programu po stanovenej lehote alebo za iných podmienok je prakticky totožné s prevádzaním pirátskej kópie. Programy väčšinou po skúšobnej dobe neukončia svoju činnosť, ale napríklad len zintenzívnia naliehanie na registráciu kópie, od ktorého si nepomôžete ani novou inštaláciou. Ďalšie požívanie takejto kópie je vtedy čisto na svedomí užívateľa.
Aj keď registráciu mnohých zahraničných programov je možné pohodlne zariadiť priamo na Slovensku za pomoci na shareware špecializovaných firiem, len málokto sa u nás namáha shareware registrovať a platiť za jeho používanie. V tomto ohľade majú slovenskí užívatelia snáď ešte horší prístup, než k používaniu pirátskych kópií komerčných produktov.
To, že nejaký program je distribuovaný ako shareware nemusí tiež znamenať, že sa jedná o nejaký „béčkový“ produkt. Naopak, mnoho dnes známych produktov začínalo práve touto cestou. Pravdaže, čo platilo voľakedy, nemusí platiť i dnes. Program, ktorý bol predtým zaradený do kategórie voľne šíriteľného shareware, nemôže byť dnes zaradený do kategórie skúšebných verzií – trialware . Zmena môže byť zapríčinená tým, že program kúpil iný producent, alebo proste preto, že firma zmenila obchodné zázemie a politiku. Príkladom takého programu je napríklad JASC PAINTSHOP Pro.

FREEWARE
Voľne použiteľný software je veľmi populárny skupinou voľne šíriteľného software. Programy s týmto označením môžeme celkom ľubovoľne šíriť, kopírovať a inštalovať na ľubovoľný počet počítačov. Pohnútky autora alebo distribútora, ktorý sa rozhodol dať produkt celkom voľne k dispozícii môžu byť najrôznejšie. Buď autor svoj produkt poskytuje skutočne nezištne, alebo chce vojsť do všeobecnej známosti a tým si zaistí svoju popularitu. Formu freeware majú často také časti komerčných balíkov veľkých firiem a najrôznejšie prehliadače dokumentov ( Acrobat Reader, MS Word Viewer, Yoner Context a podobne). Niekedy propaguje voľne šíriteľný produkt meno producenta a aj iný produkt. Štatút freeware mávajú i niektoré odľahčené (liter) verzie a demoverzie komerčných programov.

Pre šírenie freeware platia obdobné pravidlá ako pre shareware. Autor síce nepožaduje za používanie žiadne oplatky, ale spravidla vyžaduje dodržanie distribučnej doby pri šírení a samozrejme si ponecháva plne copyright, takže nieje možné do programu činiť žiadne zásahy.

TRIALWARE

Trialware sú skúšobné verzie komerčných programov
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Tak ten by si mal mať zakúpený, ak nie, tak je to trestný čin.

Radím ti, aby si si ho zakúpil, veď nie je až tak drahý, aby ti stálo za to riskovať.
Naposledy upravil mzdarka renca : 13.04.09 at 20:53
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Frederik074 Pozri príspevok
Ja som ho tam dal
Aj krádež duševného vlastníctva je krádež.
Ako by sa tebe páčilo, keby dačo tvoje ukradli???
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Rozalka Pozri príspevok
Aj krádež duševného vlastníctva je krádež.
Ako by sa tebe páčilo, keby dačo tvoje ukradli???
napríklad srdce...
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Stanislav 1975 Pozri príspevok
napríklad srdce...
....
0 0
Frederik074 Frederik074

Frederik074 je offline (nepripojený) Frederik074

SHAREWARE
Programy označované ako shareware patria do skupiny programov súhrnne označovaných ako voľne šíriteľné programy. Voľne šíriteľný však neznamená automaticky voľne použiteľný. Za používanie shareware programu je potrebné po určitej dobe autorovi poskytnúť požadovanú odmenu.
Ja som ho zatiaľ nepoužil.

Tí skromnejší autori sa uspokoja s pár dolármi, no vo väčších aplikáciách sú to radovo desiatky dolárov. Shareware je však spravidla lacnejší, než funkčne obdobné komerčné aplikácie, najmä preto, že autor či producent nemusel vynaložiť prostriedky do predajnej siete. Shareware program je možné voľne kopírovať, umiestňovať do najrôznejších výberov či už na Internete alebo na CD-ROM. Dodržať je nutné len jednu základnú podmienku: program a jeho formu jeho distribúcie nesmie nikto bez povolenia autora meniť.
Podľa Vášho textu usudzujem, že neporušujem zákon. Ďakujem za radu.
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

Myslim, ze to nieje trestne (schvalne, do koho uz niekedy prisla policia kontrolovat PC a CDecka).
Napr. NOD32 si mozes stahnut, ved oni ti ho dokonca ponukaju na vlastnej stranke na stiahnutie, ale nakoniec si ho nekupis a ako exac ti moze na disku ostat, nevidim na tom nic trestne
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Nie Fero, nie je to tak, v prípade, že ak ho ani po 30 dňoch nekúpiš si povinný ho odinštalovať v zmysle zmluvy o skúšobnej dobe, s ktorou súhlasíš pri inštalácii. V prípade neodinštalovania porušuješ licenčné podmienky (aj keď ho nepoužívaš). Navyše prípady zatknutia aj súkromnej osoby za porušovanie autorských práv sú aj na Slovensku... (www.bsa.sk)

http://w3.bsa.org/slovakia/press/new...pr02122009.cfm
1 0
Branislav Hric Branislav Hric

Branislav Hric je offline (nepripojený) Branislav Hric

Ak ho nechces instalovat , tak ho kludne vymaz a je po probleme
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Braňo Pozri príspevok
Navyše prípady zatknutia aj súkromnej osoby za porušovanie autorských práv sú aj na Slovensku... (www.bsa.sk)

http://w3.bsa.org/slovakia/press/new...pr02122009.cfm
Hmm, ale tento doma napaloval SW a potom predaval ....
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

Braňo Pozri príspevok
Nie Fero, nie je to tak, v prípade, že ak ho ani po 30 dňoch nekúpiš si povinný ho odinštalovať v zmysle zmluvy o skúšobnej dobe, s ktorou súhlasíš pri inštalácii. V prípade neodinštalovania porušuješ licenčné podmienky (aj keď ho nepoužívaš). Navyše prípady zatknutia aj súkromnej osoby za porušovanie autorských práv sú aj na Slovensku... (www.bsa.sk)

http://w3.bsa.org/slovakia/press/new...pr02122009.cfm
No pytajuci jasne napisal, ze program ma ulozeny v PC (ako exe subor) NIE NAINSTALOVANY a ja som odpovadal na to.
Ten link co si uviedol (ohladom toho pirata) je uplne o niecom inom
0 0
16lukasko 16lukasko

16lukasko je offline (nepripojený) 16lukasko

ježiš Jajo a Pajo.. ničoho sa neboj nikto nepríde.. ak nemáš problémy so zákonom tak nikto nemôže prísť a pozerať ti čo máš v počítači.. a keď ho nemáš ani nainštalovaný.. takže to je nič.. to ti nič nemôžu ani keby prišli policajti a prišli kvôly tomu..
0 0
Frederik074 Frederik074

Frederik074 je offline (nepripojený) Frederik074

Ďakujem Vám všetkým za rady
0 0
charonme charonme

charonme je offline (nepripojený) charonme

Frederik074 Pozri príspevok
je trestné, keď mám v počítači uložený softvér, ktorý som nekúpil, ale ktorý som neinštaloval
Ked povies len tolkoto, tak sa neda povedat, ci je to trestne alebo nie. Su programy ktore je trestne mat ulozene bez kupenia a su aj programy, ktore mozes mat ulozene aj ich pouzivat bez kupenia.

Braňo Pozri príspevok
v zmysle zmluvy o skúšobnej dobe, s ktorou súhlasíš pri inštalácii. V prípade neodinštalovania porušuješ licenčné podmienky
Neviem o tom ze by slovenske zakony umoznovali uzatvaranie zmluv pomocou kliknutia alebo rozbalenia. Pokial viem tak u nas musi byt zmluva podpisana osobne a obe strany musia byt v zmluve jednoznacne urcene.

mzdarka renca Pozri príspevok
veď si písal, že si ho neinštaloval
preco vela ludi nevidi rozdiel medzi kopirovanim a instalovanim?

Rozalka Pozri príspevok
Aj krádež duševného vlastníctva je krádež.
Ako by sa tebe páčilo, keby dačo tvoje ukradli???
porusenie "autorskych prav" nie je kradez, pretoze "dusevne vlastnictvo" nie je vlastnictvo, len to ma v tom zavadzajucom nazve. Zaznam diela na fyzickom nosici nie je vlastnictvom autora, autor moze vlastnit akurat tak fyzicky nosic (ak je naozaj jeho). Ak by sa skopirovanim cohokolvek na MOJ nosic tento nosic stal vlastnictvom autora povodneho diela, potom kopirovanie by naozaj bola kradez - autor diela by ukradol moj nosic (respektive stat, ktory by to vynucoval by ukradol moj nosic a pridelil jeho vlastnictvo autorovi diela)
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Neviem o tom ze by slovenske zakony umoznovali uzatvaranie zmluv pomocou kliknutia alebo rozbalenia. Pokial viem tak u nas musi byt zmluva podpisana osobne a obe strany musia byt v zmluve jednoznacne urcene.

EULA zmluva je hneď pri inštalácii a Ty dávaš súhlas a až potom nainštaluješ.
0 0
peanut peanut

peanut je offline (nepripojený) peanut

Frederik074 Pozri príspevok
je trestné, keď mám v počítači uložený softvér, ktorý som nekúpil, ale ktorý som neinštaloval (ani to nemám v úmysle)?
Otazka je zbytocna, su len dve moznosti, nelegalny software ti
a) nevadi
Tak sa tu potom nepytaj hluposti a radsej o tom cus. Sanca na problemy s policiou su vyssie, ak je to vo firme, alebo ak sa podielas na sireni nelegalneho software; inak je riziko mizive.
b) vadi
Tak sa tu potom nepytaj hluposti a odinstaluj ten program, pokial si si neni isty, ze ho mozes legalne pouzivat.

BTW: predtym, nez som zacal programovat, som pouzival prakticky cisto nelegalny software. Odkedy som zacal programovat, vazim si pracu programatorov a nelegalny software nepouzivam. A nemyslite si, ze ma udate, uz je to premlcane .

BTW2: neznasam idiotov hlasajucich "ved to nie je ako fyzicka kradez, co mu zmizne, ked sa nieco skopiruje?". Potom by vsetci programatori, hudobnici, cely Hollywood atd. mohli ist past kravy... spolu s vyrobcami TVs a PCs.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať