Zavrieť

Porady

DPH a postúpenie leasingu ???

Firma A s.r.o. platí od januára 2009 leasing za inú firmu B s.r.o., ktorá si zobrala na leasing nákladný Mercedes. Konateľ firmy A mi doniesol písomnú zmluvu medzi jeho firmou A a firmou B o tom že firma A bude platiť leasigové splátky ako aj všetky náklady spojené s prevádzkou auta / cestnú daň, PHM, opravy atď../. Je táto dohoda medzi firmou A a B dostačujúca, netreba k tomu aj súhlas leasingovej spoločnosti?
Podľa mňa toto nieje postúpenie leasingu, nakoľko táto dohoda bola uzatvorená bez súhlasu leasingovej spoločnosti. Tá vraj o tejto dohode vie, ale nedala na to žiadne písomné potvrdenie.
Na základe tejto dohody si chce firma A uplatniť odpočet DPH na leasignové splátky za 1kvartál 2009. Je to možné.?
Usporiadat
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Leasingovej spoločnosti by to mohlo byť teoreticky jedno, kto jej zaplatí, hlavne aby platil. Keď by došlo k neplateniu, aj tak by sa zrejme obrátila na svojho leasingového klienta (firmu B s.r.o), s ktorým má zmluvu a nie na toho, ktorý platil.
Keďže splátkový kalendár slúži ako (daňový) doklad na účely odpočtu DPH a na ňom je iste uvedený klient leasingovky, teda firma B s.r.o., táto má nárok na odpočet DPH, a nie firma A s.r.o.. Ak by firma A s.r.o. chcela mať nárok na odpočet, mala by dostávať faktúry od firmy B s.r.o. na leasingové splátky, kde by boli uvedené jej identifikačné údaje, teda aby si to navzájom refakturovali. Nemyslím, že by zmluva o tom, kto bude platiť za koho nejaké záväzky zakladala nárok na odpočet DPH.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Ďakujem, tá zmluva sa mi tiež nepozdávala. Klientovi som povedala, že to nestačí na odpočet DPH, len neviem, či z tej firmy B dostanem tie faktúry, aby som mohla nárokovať odpočet DPH za január -marec 2009. Čo sa týka splátok, tak firma A zatiaľ splátky platí načas.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Rozmýšľala som nad textom tej faktúry, ktorú by firma B/má auto na leasing/ vystavila firme A/ktorá si auto prenajala od firmy B/.
Mohla by znieť takto?
Na základe zmluvy ......... Vám refakturujeme leasingovú splátku za mesiac január /rozpísanú podľa položiek na istinu, úrok, poistenie/,
Ako poriešiť to, že tieto leasingové splátky firma A uhradila už priamo na účet leasingovej spoločnosti?
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Áno, text faktúry cca taký, ako píšeš.
Keďže v zmluve sa hovorí, že A s.r.o. uhrádza leasingové splátky priamo leasingovke, tak by to malo postačiť - firma B s.r.o. by však asi mala dostať od A s.r.o. nejakú kópiu výpisu z BÚ alebo nejaké potvrdenie od A s.r.o., že danú splátku uhradila, aby si B s.r.o. mohla zaúčtovať vystavenú faktúru ako uhradenú. Z hľadiska toho, že platba bola vykonaná skôr ako bola vystavená faktúra, tak firma A s.r.o. je v suchu, lebo kedy dostane faktúru, vtedy si ju dá do DPH na odpočet. Firma B s.r.o. zas robí refakturáciu, takže kedy vystaví faktúru, vtedy si dá DPH z nej na výstupe do DPH, nemusí sa nutne držať dátumov zo splátkového kalendára.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Ja robím účto firme A, ale teraz mi napadlo, že firma B bude mať DPH na výstupe a mala by tú DPH-čku odviesť, čo jej samozrejme bude vadiť, lebo žiadnu úhradu nedostala? Ako toto poriešiť?
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Neporadíte?
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

No ale veď firma B s.r.o. predsa má splátkový kalendár z leasingu, na základe ktorého si môže DPH odpočítavať. Na základe vystavených faktúr by ju zas odvádzala. Síce nič nedostane (úhradu), ale veď ani nič nezaplatí, takže je na nule.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Podľa mňa si treba jasne zadefinovať postavenie každej strany.

Firma B je leasingový nájomca.

- B je leasingový nájomca, má uzavretú zmluvu s leasingovou spoločnosťou a má povinnosť platiť leasingové splátky.

- ak chce postúpiť leasing, tak je nutná Zmluva s leasingovou spoločnostou o postúpení leasingu a tiež by malo nastať vyúčtovanie odstupného pre spoločnosť A. Odo dňa postúpenia leasingu prechádza povinnosť platiť leasingové splátky na spoločnosť A.

- ak nejde o postúpenie leasingu, tak ide o prenájom vozidla spoločnosťou B pre spoločnosť A. Je nutná nájomná zmluva a súhlas leasingovej spoločnosti.
Spoločnosť B je stále leasingový nájomca a vo svojom účtovníctve účtuje o leasingu a má účtovať aj o splátkach.

Spoločnosť B má na vstupe Dph z leasingových splátok a na výstupe Dph z faktúry za nájom. (nie refakturácia leasingových splátok).


Firma A je nájomca.

Ak spoločnosť B prenajíma automobil spoločnosti A na základe nájomnej zmluvy, v zmluve sa dojednáva výška nájmu. Výška nájmu by mala zohľadňovať všetky náklady spoločnosti A v súvislosti s týmto predmetom leasingu a možno aj nejaký zisk.

Spoločnosť A má na vstupe Dph z faktúry za nájom. (nie refakturácia leasingových splátok).

Spoločnosť A dostane faktúru za nájom, zaplatí za nájom spoločnosti B a B zaplatí leasingové splátky leasingovej spoločnosti. (tak by to malo byť, ak ide o nájomný vzťah.).

Tým, že A platí leasingové splátky za B sa vzťah zneprehľadňuje, lebo B-leasingový nájomca potom nemá účtovný doklad na základe, ktorého si znížuje svoj záväzok voči leasingovej spoločnosti.

Doporučujem čím skôr dať daný vzťah do súladu so skutočnosťou a nebude problém.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Áno, súhlas s azla, správnejšie je fa za nájom, nie refakturáciu leasingových splátok. V tom prípade ale B s.r.o. by mala vystavovať tieto faktúry mesačne a ak sa celá tá dohoda a leasing udiali už napr. vo februári, tak by mala mať z toho dodatočnú daňovú povinnosť DPH.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Súhlasím s Vami, je to neprehľadné, ale je to skutočnosť a s obdobím január-marec 2009 už nič nespravím. Musím to zohľadniť v priznaní k DPH a o to mi ide. To že firma A platí za firmu B leasingové splátky je holá skutočnosť, s tým už nič neurobím. A tak neviem ako to dať do poriadku, aby bolo všetko v poriadku.
Za každú radu ďakujem.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Ak bola zmluva uzavretá v januári a celé to beží od januára, tak si myslím, že by B s.r.o. mala dodatočne vystaviť fa za január a február, lebo služba (=nájom) bola poskytnutá už v týchto mesiacoch a podať dodatočné daňové priznania. Ak je štvrťročným platiteľom, tak je ešte v pohode.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Obe firmy sú štvrťročnými plátcami DPH. Takže požiadam dodatočne firmu B o fakturáciu nájmu /nie refakturáciu leasingových splátok/. Ešte potrebujem poriešiť tie platby. Firma B vystaví firme A faktúru na nájom, ale tá jej to už nezaplatí, lebo splátky zaplatila leasignovej spoločnosti.Poradíte mi s týmto problémom?
Ako poznám konateľa nebude chcieť aby si firma B sama platila leasingové splátky, lebo neverí že ich uhradí leasingovej spoločnosti pozná dobre túto firmu aj majiteľa/.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Julča Pozri príspevok
Obe firmy sú štvrťročnými plátcami DPH. Takže požiadam dodatočne firmu B o fakturáciu nájmu /nie refakturáciu leasingových splátok/. Ešte potrebujem poriešiť tie platby. Firma B vystaví firme A faktúru na nájom, ale tá jej to už nezaplatí, lebo splátky zaplatila leasignovej spoločnosti.Poradíte mi s týmto problémom?
Ako poznám konateľa nebude chcieť aby si firma B sama platila leasingové splátky, lebo neverí že ich uhradí leasingovej spoločnosti pozná dobre túto firmu aj majiteľa/.
Ak sú obe firmy kvartalnými platcami Dph, nič nie je neskoro.
B fakturuje nájom pre A.
B- odvedie A- odpočíta. Všetko bude v I.Q.2009

B má pohľadávku voči A za nájom.
A má pohľadávku voči B za zaplatené leas. splátky.

Tieto pohľadávky si navzájom započítajte a ak bude rozdiel, tak to potom dorovná tá firma, ktorá dlží.

Potom od 4/2009 postupujte štandardne.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Ďakujem, takto to urobím, dúfam, že z nich dostanem tie faktúry.
Len sa chcem ešte opýtať na tie platby.
Konateľ firmy A platil za firmu B leasingové splátky len na základe ústnej dohody /na to mám doklad výpis z Bú/ bude to stačiť na urobenie zápočtu?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Julča Pozri príspevok
Ako poznám konateľa nebude chcieť aby si firma B sama platila leasingové splátky, lebo neverí že ich uhradí leasingovej spoločnosti pozná dobre túto firmu aj majiteľa/.
Ale toto nie je štandardný vzťah. Ako bude vedieť firma B preukázať, že sú splatky zaplatené, keď nemá v ruke žiadne doklady ?

Firma B je stále leasingový nájomca a môže kedykoľvek leasing zrušiť , zrušiť nájomnú zmluvu apod.

Ak chce mať A "istotu", najlepšie riešenie je, aby firma A dosiahla postúpenie leasingu na svoju spoločnosť.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Julča Pozri príspevok
Konateľ firmy A platil za firmu B leasingové splátky len na základe ústnej dohody /na to mám doklad výpis z Bú/ bude to stačiť na urobenie zápočtu?
Podľa môjho názoru by bola vhodná nejaká písomná dohoda, aby to bolo preukazateľné aj v budúcnosti.
Je potrebné dať na papier, že A zaplatila za B ......akú sumu, dôvod, možno aj priložiť výpisy z účtu a uviesť, že pohľadávka za tieto platby platené za B sa započíta so záväzkami/pohľadávkami za nájom dopravného prostriedku.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Azla, veľmi pekne ďakujem, za všetky rady. Že je táto situácia trocha neprehľadná a neštandartná mi je jasné. Leasingovka o všetkom vie a zatiaľ jej to nevadí. Problém je v tom, že firma A je nová a má veľmi malý obrat, aby jej leasingová spoločnosť odsúhlasila postúpenie leasingu.
Tak sa to riešilo takto provizórne.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Trocha mimo temy, môže si firma A uplatňovať DPH z nákupu PHM k tomuto automobilu?
Ďakujem.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Julča Pozri príspevok
Trocha mimo temy, môže si firma A uplatňovať DPH z nákupu PHM k tomuto automobilu?
Ďakujem.
Firma B ma auto na leasing. Prenájme ho firme A.
Firma A ma prenajaté auto. Prenajala si ho za účelom používania. Čiže nakupuje PHM a za štandardných podmienok má nárok na odpočet Dph. (ako pri firemnom aute.).
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať