Zavrieť

Porady

Koeficient DPH

Prosím Vás o radu.
Sme prepravná spoločnosť na prepravu osôb po SR aj do zahraničia. Preprava po SR je s DPH, ale keď fakturujeme prepravu do zahraničia tak bez DPH, na základe §46. Bloky za PHM v zahraničí - neupatňujem DPH... Som povinná koeficientovať? Prečítala som rôzne príspevky, ale som z toho jeleň. Niekto mi povedal, že koeficient iba ak §28 - 41.
Vopred ďakujem ak niekto pomôže.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Povedala by som, že keď fakturuješ prepravu oslobodenú podľa §46, tak si môžeš odpočítavať DPH na vstupe v plnej výške, teda nemal by tam byť koeficient. Pozri si § 49 (3) a (4) a potom § 50 (1) ZDPH.
    DPH sa nemôže odpočítať na vstupe pri tovare a službách, ktoré sa vzťahujú k oslobodeným činnostiam podľa §28-41. Neviem, či sa o §46 a súvislosti s odpočítaním dane hovorí ešte niekde inde v ZDPH...
    Možno sú tu aj takí, čo sa s tým stretávajú v praxi...?

    kkllc je offline (nepripojený) kkllc

    kkllc
    Ďakujem za príspevok.
    No veď práve §49 -4. Ja keď natankujem v SR - odpočítam si DPH a idem do zahraničia na tej PHM kde mam FA bez DPH. Tankujem aj v zahraničí, ale tam si neodpočítavam DPH.

    §49 - 3 je jasný - len osl. od §28-41

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    No podľa mňa by si si kľudne mohol odpočítavať DPH aj z nákupov z PHM v EU, ale kedže si platca DPH, tak ti doklad vystavia bez DPH a tu si to samozdaníš - odvedieš ale aj nárokuješ DPH.

    Čo sa týka koeficientu, tak pri takýchto oslobodených príjmoch sa neráta.

    Toto je môj názor (neviem, či správny), počkaj na ďalšie.

    AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

    mamina 7 ročnej dcérky AlkaS
    Dobrý deň!
    Už som si prečítala zákon , ale stále nerozumiem tomu koeficientu. Teraz keď sme sa stali k 15.03. platcami DPH, tak mám vypočítať predpokladaný koeficient po odsúhlasení DU , ale z čoho keď máme len predaj oblečenia? z Fa? Ďakujem

    kkllc je offline (nepripojený) kkllc

    kkllc
    Ak máte len predaj oblečenia tak žiadny koeficient nepoužívate.

    Koeficient sa používa len ak predávate tovar ktorý podliehy DPH a zároveň tovar, alebo službu ktorá je oslobodená od DPH (§ 28 - 41). Potom sa odpočítanie DPH musí krátiť koeficientom.

    Aspoň tak som to pochopila ja.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.