Zavrieť

Porady

PP-podpora-PP-materské

dobrý deň,

potvrdí niekto, či dobre rozmýšľam?

- ak tehotná žena ukončí PP vo firme (cca ku koncu júna), prihlási sa na Úrade práce (na cca 3 mesiace) a 1 mesiac pred nástupom na materskú sa zamestná...

1. vymeriavací základ pre materské je jej príjem z druhého zamestnania
2. má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa, aj na príplatok k príspevku...

je to takto OK?

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    MIRKA Pozri príspevok
    dobrý deň,

    potvrdí niekto, či dobre rozmýšľam?

    - ak tehotná žena ukončí PP vo firme (cca ku koncu júna), prihlási sa na Úrade práce (na cca 3 mesiace) a 1 mesiac pred nástupom na materskú sa zamestná...

    1. vymeriavací základ pre materské je jej príjem z druhého zamestnania áno
    2. má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa, aj na príplatok k príspevku... áno

    je to takto OK?

    ďakujem
    rozmýšľaš dobre

    http://www.upsvarto.sk/organizacna-s...odeni-dietata/

    http://www.upsvarto.sk/organizacna-s...odeni-dietata/

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Všetko je OK ak je samozrejme splnená podmienka 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Čiže ak jej zamestnanie, ktoré ukončí v 06/2009 trvalo dosť dlho je to v poriadku.

    MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

    proste ja MIRKA
    podmienka 270 dní NP je splnená.

    ešte by ma zaujímalo (v zákone som to nenašla), či je stanovená maximálna výška materského..

    ďakujem veľmi pekne
    a prajem krásny deň

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    MIRKA Pozri príspevok
    podmienka 270 dní NP je splnená.

    ešte by ma zaujímalo (v zákone som to nenašla), či je stanovená maximálna výška materského..

    ďakujem veľmi pekne
    a prajem krásny deň
    Maximálny VZ na nemocenské poistenie je 1003,90€

    Záleží aj od toho koľko dní budeš takto poistená.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    ešte doplním, že je dôležité presný dátum vzniku nového zamestnania a dátum nástupu na MD. Podla toho možno povedať z ktorého obdobia sa jej ráta materské.

    napr. ak by vznikol PP 29.6.09 a na MD nastupuje 29.7.09 počas trvania PP, tak sa jej materské bude rátať z obdobia 29.6.-30.6.09.

    MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

    proste ja MIRKA
    mzdarka renca Pozri príspevok

    Záleží aj od toho koľko dní budeš takto poistená.
    ...ako poistená myslíš???

    MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

    proste ja MIRKA
    brčko Pozri príspevok
    ešte doplním, že je dôležité presný dátum vzniku nového zamestnania a dátum nástupu na MD. Podla toho možno povedať z ktorého obdobia sa jej ráta materské.

    napr. ak by vznikol PP 29.6.09 a na MD nastupuje 29.7.09 počas trvania PP, tak sa jej materské bude rátať z obdobia 29.6.-30.6.09.

    a nie je jedno, z akého obdobia sa jej počíta materské, keď bude mať stanovenú mesačnú mzdu? v tom prípade je predsa denný VZ rovnaký... alebo nie???

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    MIRKA Pozri príspevok
    a nie je jedno, z akého obdobia sa jej počíta materské, keď bude mať stanovenú mesačnú mzdu? v tom prípade je predsa denný VZ rovnaký... alebo nie???
    No to teda vôbec nie je jedno. Pozor na to.
    Ide o to, že síce mesačná mzda môže byť 1003 €, čiže maximálny VZ na NP, ale to ešte neznamená, že z toho sa počíta materská. Mesačná mzda je vlastne mzda za odpracované dni, čiže nie za víkendy, no ale VZ sa pri výpočte DVZ prepočítava na kalendárne dni.
    Uvediem príklad: mesačná mzda 1003 €, zamestnanie trvá od 17.04.2009, nástup na MD 20.04.2009. Cez víkend sa nepracuje, čiže zamestnanec dosiahne mzdu len za 1 deň, 17.4.2009 vo výške 45,60 € /1003/22 pracovných dní/. No a keďže rozhodujúce obdobie na výpočet výšky materskej by bolo 17.4.-19.4.2009, materská by sa vypočítalo nasledovne: 45,60/3 kal.dni=15,2 € a denná výška materskej by bola 55%=8,36 €. Mesačná materská by bola cca. 250 € /7531,50Sk/. Pri lepšom načasovaní môže byť materská cca. 550 €.

    PP-podpora-PP-materské

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.