Zavrieť

Porady

Účtovanie DPH v JÚ

Rada by som sa spýtala, ako účtujete DPH - odvodová povinnoť, nadmerný odpočet v JÚ ?
Chcela by som konkrétne vedieť - odvodovú povinnosť zaúčtujete ako záväzok voči DÚ, nadmerný odpočet ako pohľadávku voči DÚ ? A je to ostatný výdaj a ostatný príjem, alebo zníženie DPH na vstupe a výstupe ? Prosím poraďte mi.
Naposledy upravil alicacka : 16.04.09 at 11:12
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    - vznik odvodovej povinnosti na základe daň.priznania k dph: záväzok voči daňovému úradu
    - úhrada daňovej povinnosti: zánik záväzku v knihe pohľadávok a záväzkov, v peňažnom denníku to bude výdaj z BÚ, rozúčtovanie: ostatný výdaj neovplyvňujúci základ dane, členenie: dph
    - vznik nároku nadmerného odpočtu na základe daň.priznania k dph: pohľadávka voči daňovému úradu
    - úhrada od daňového úradu: zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a záväzkov, v peňažnom denníku príjem na BÚ, rozúčtovanie: ostatný príjem neovplyvňujúci základ dane, členenie: dph

    m.urbanova je offline (nepripojený) m.urbanova

    m.urbanova
    Dobrý deň, zistila som takúto skutočnosť. Prezerala som si PD z roku 2003 a nadmerný odpočet bol zaúčtovaný ako iný zdanitelný príjem, boli v tom roku iné postupy účtovania, alebo je to nesprávne.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    m.urbanova Pozri príspevok
    Dobrý deň, zistila som takúto skutočnosť. Prezerala som si PD z roku 2003 a nadmerný odpočet bol zaúčtovaný ako iný zdanitelný príjem, boli v tom roku iné postupy účtovania, alebo je to nesprávne.
    NO sa samozrejme nikdy nezdaňoval. odviedli ste daň z príjmu z dani z pridanej hodnoty

    m.urbanova je offline (nepripojený) m.urbanova

    m.urbanova
    ďakujem za rýchlu odpoveď, a čo s tým? Treba robiť opravné daňové, ak to účtovníčka robila aj v nasledujúcich rokoch, čo stým.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    m.urbanova Pozri príspevok
    ďakujem za rýchlu odpoveď, a čo s tým? Treba robiť opravné daňové, ak to účtovníčka robila aj v nasledujúcich rokoch, čo stým.
    keďže ste sa pomýlili vo svoj neprospech, nie ste povinnní podať dodatočné DP. Je to však vo Vašom záujme, ale pozor na čas:
    §39 zákona 511/1992 v zn. n.p.

    3/ Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly.

    Rok 2003 je premlčaný.


    Naposledy upravil evina : 14.06.09 at 17:11

    m.urbanova je offline (nepripojený) m.urbanova

    m.urbanova
    ešte raz ďakujem, upovedomím účtovníčku, pretože robí účtovníctvo x firmám a keď si pomyslím, že ak to takto účtuje všetkým tak ajajaj. V našom prípade to nešlo o malú sumu, idem kontrolovať aj ostatné roky.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    m.urbanova Pozri príspevok
    Dobrý deň, zistila som takúto skutočnosť. Prezerala som si PD z roku 2003 a nadmerný odpočet bol zaúčtovaný ako iný zdanitelný príjem, boli v tom roku iné postupy účtovania, alebo je to nesprávne.
    Len tak premýšľam, či tento NO nevznikol pri registrácii z odpočítania DPH z majetku, ktorý bol nadobudnutý pred registráciou.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    m.urbanova Pozri príspevok
    ... nadmerný odpočet bol zaúčtovaný ako iný zdanitelný príjem...
    ak daňová povinnosť bola zaúčtovaná ako iný zdaniteľný výdaj, to by bola haluz...

    m.urbanova Pozri príspevok
    ... upovedomím účtovníčku, pretože robí účtovníctvo x firmám a keď si pomyslím, že ak to takto účtuje všetkým tak ajajaj...
    účtovníčka má odvahu....a asi rekvalifikáciu...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.