Zavrieť

Porady

Nezaopatrené dieťa - VŠ

Mám problém, v ktorom nie som si istý napriek čítaniu podobných tém v Porade.
Študent vysokej školy neurobil štátnicu v júni a bude ju opakovať v septembri. Podotýkam, že ešte nedovŕšil 25 rokov.
Je ešte nezaopatreným dieťaťom
1. pre rodinné prídavky a daňový bonus a
2. pre 0,5 % zníženie starobného dôch. poistenia?
Môj názor je, že pre bod 1. je nezaopatreným dieťaťom len do augusta (vrátane).
Vychádzam zo zákona o prídavku na dieťa č. 600/2003 Z.z., kde v § 3 písm. b) je uvádzané, že dieťa, ktorého štúdium na VŠ presahuje štandardnú dĺžku nie je nezaopatreným dieťaťom. V tejto súvislosti je tam odvolávka na zákon č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách
§ 51 ods. 4, písm. h) "štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch"
a § 61 ods. 1 "Akademický rok sa začína 1. septembra bežného roka a skončí sa 31. augusta nasledujúceho roka."
Pre bod 2. je podľa mňa nezaopatreným dieťaťom až do skončenia štúdia na VŠ až kým nedovŕši 26. rokov.
Je môj názor správny?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Len chcem, aby moja otázka nezmizla z aktuálnych tém....

    Tak super, dobre som si to vysvetlil!
    Naposledy upravil Palino : 13.07.05 at 11:56 Dôvod: Vďaka za súhlasy

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Ja sa vraciam znova k tejto otázke. Moja známa, ktorá na základe mojej informácie, žiadala rodinné prídavky na syna za júl a august (mala potvrdenie z vysokej školy do 31.8.2005), dostala na úrade práce, soc. vecí a rodiny informáciu, že jej patria len do toho dňa, keď mal syn štátnicu urobiť.Tak teraz neviem .... Môj názor som si znovu overoval v zákonoch a myslím si, že mám pravdu.
    Skúste mi, prosím, povedať svoj názor!

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    ÚPSVaR určite nemá pravdu.
    Ako uvádzaš, podľa § 19 ods. 5 zák. č. 600/2003 Z.z., sústavná prísprava dieťaťa na povolanie je aj obdobie po skončení posledného ročníka VŠ do vykonania štátnej skúšky, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené.
    Podľa § 65 ods. 1 zák. č. 131/2002 Z.z., študent prestáva byť študentom VŠ ak je splnená posledná z podmienok predpísaných na riadne skončenie štúdia daného študijného programu. Ak študent nedokončí štúdium do 31.08. príslušného roka, študentovi uplynula štandartná dĺžka štúdia a študent študuje dlhšie ako jeho štandardná dĺžka štúdia. Štandardná dĺžka štúdia, ako uvádzaš, je určená v akademických rokoch.
    Z uvedeného vyplýva, že nárok na PnD a DB bol do 31.08.2005 !!!!!

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Ďakujem kvet, som zvedavý, ako to dopadne, keď po preštudovaní zákonov, pôjde tam matka znova.

    Nezaopatrené dieťa - VŠ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.