Zavrieť

Porady

Nákup PHM do zásoby - daňový alebo nedaňový výdavok JÚ v čase nákupu

Dobré ráno Porada,

neviem nájsť rozumnú odpoveď na otázku, ako by sa z hľadiska dane z príjmov posúdil nákup PHM do zásoby na účely neskoršej spotreby, pravdepodobne až v ďaľšom zdaňovacom období, pre vozidlá využívané na podnikanie, pričom subjekt by účtoval v JÚ.
Dôležité fakty pritom sú, že PHM by neboli v zdaňovacom období, v ktorom boli nakúpené a vznikol výdavok, spotrebované, teda v súlade s § 19, ods. 2 ,písm. l) nie sú daňovým výdavkom. Ak by sa však tieto PHM posúdili ako zásoby - napr. prevádzkové látky, boli by daň.výdavkom v zdaň.období, kedy vznikol daň.výdavok pri ich nákupe, ako je to pri bežnom nákupe zásob, alebo by boli daň.výdavkom až v čase spotreby, tj. v ďaľšom zdaň.období?



Vďaka za vaše názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Petosev Pozri príspevok
    Dobré ráno Porada,

    neviem nájsť rozumnú odpoveď na otázku, ako by sa z hľadiska dane z príjmov posúdil nákup PHM do zásoby na účely neskoršej spotreby, pravdepodobne až v ďaľšom zdaňovacom období, pre vozidlá využívané na podnikanie, pričom subjekt by účtoval v JÚ.
    Dôležité fakty pritom sú, že PHM by neboli v zdaňovacom období, v ktorom boli nakúpené a vznikol výdavok, spotrebované, teda v súlade s § 19, ods. 2 ,písm. l) nie sú daňovým výdavkom. Ak by sa však tieto PHM posúdili ako zásoby - napr. prevádzkové látky, boli by daň.výdavkom v zdaň.období, kedy vznikol daň.výdavok pri ich nákupe, ako je to pri bežnom nákupe zásob, alebo by boli daň.výdavkom až v čase spotreby, tj. v ďaľšom zdaň.období?



    Vďaka za vaše názory.
    Zásoby sú výdavkom až v čase spptreby- výdaja zo skladu. To ale nezmanená, že to musí byť až v ďalšom období.

    Petosev je offline (nepripojený) Petosev

    Práca šľachtí, ale neprospieva zdraviu. No i tak ma baví. ...viac Petosev
    Tweety Pozri príspevok
    Zásoby sú výdavkom až v čase spptreby- výdaja zo skladu. To ale nezmanená, že to musí byť až v ďalšom období.
    Tweety,

    subjekt účtuje v jednoduchom účtovníctve, čiže nákup zásob je už daň.výdavkom. Preto táto otázka. A dôležitým je práve to, že by boli PHM spotrebované až v ďaľšom zdaň.období, lebo tu mi nie je jasné, ako by sa posúdil tento výdavok.

    Bežný prípad v JÚ: Daňovník nakúpi tovar alebo materiál - zásoby, v jednom zdaň.období a predá v druhom zdaň.období, t.j. výdavok daňový vzniká pri nákupe a príjem až pri úhrade odberateľom.

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    podľa mňa je to výdavok v čase nákupu phm a zásoby sa vykážu vo výkaze o majetku a záväzkoch ako zásoba materiálu

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Petosev Pozri príspevok
    Tweety,

    subjekt účtuje v jednoduchom účtovníctve, čiže nákup zásob je už daň.výdavkom. Preto táto otázka. A dôležitým je práve to, že by boli PHM spotrebované až v ďaľšom zdaň.období, lebo tu mi nie je jasné, ako by sa posúdil tento výdavok.

    Bežný prípad v JÚ: Daňovník nakúpi tovar alebo materiál - zásoby, v jednom zdaň.období a predá v druhom zdaň.období, t.j. výdavok daňový vzniká pri nákupe a príjem až pri úhrade odberateľom.
    Oj prepáč, nevšimla som si to JÚ.

    Petosev je offline (nepripojený) Petosev

    Práca šľachtí, ale neprospieva zdraviu. No i tak ma baví. ...viac Petosev
    Ďakujem vám obom za názor. Čiže, pre zhrnutie, prikláňate sa k názoru, že o PHM nakúpených do zásoby by ste účtovali a teda aj daň.výdavok by ste účtovali v zdaň.období ich nákupu?

    A ak áno, nie je možné tento postup použiť pri PHM, ktoré ostatnú v nádrži vozidla k 31.12.? Tiež je to kvázi zásoba, alebo nie? Musím znižovať daň.výdavok o túto sumu, keďže tieto PHM neboli spotrebované?


    Fajn deň želám...

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Daňovým výdavkm je nákup PHM, ktoré sú zaplatené a nie sú spotrebované - čiže sklad. - toľko postupy účtovania.

    Daňový zákom limituje len výšku výdavkov na spotrebované PHM - viď § 19 z 595

    tamara je offline (nepripojený) tamara

    tamara
    Ahojte, účtujem v PU, fa za nákup PHM na 335/321, na konci kazdého mesiaca urobím zúčtovanie spotreby 501/335...teraz sa vsak nakúpili PHM do zásoby, tankuje sa do troch áut, ako účtovať? ďakujem

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Petosev Pozri príspevok
    Ďakujem vám obom za názor. Čiže, pre zhrnutie, prikláňate sa k názoru, že o PHM nakúpených do zásoby by ste účtovali a teda aj daň.výdavok by ste účtovali v zdaň.období ich nákupu?

    A ak áno, nie je možné tento postup použiť pri PHM, ktoré ostatnú v nádrži vozidla k 31.12.? Tiež je to kvázi zásoba, alebo nie? Musím znižovať daň.výdavok o túto sumu, keďže tieto PHM neboli spotrebované?


    Fajn deň želám...
    Ja som vždy účtovala o pohonných látkach v jednoduchom účtovníctve tak, že som dala do daňových výdavkov len spotrebované pohonné látky. Nespotrebované a zaplatené pohonné látky-nakúpené do zásoby, v rámci uzávierkových účtových operácií vystornujem a zaúčtujem ich do daňových výdavkov v rámci uzávierkových účtovných operácií v zdaňovacom období, v ktorom boli spotrebované. Pri daňovej kontrole som nikdy problém nemala.
    Mária.K. Pozri príspevok
    Ja som vždy účtovala o pohonných látkach v jednoduchom účtovníctve tak, že som dala do daňových výdavkov len spotrebované pohonné látky. Nespotrebované a zaplatené pohonné látky-nakúpené do zásoby, v rámci uzávierkových účtových operácií vystornujem a zaúčtujem ich do daňových výdavkov v rámci uzávierkových účtovných operácií v zdaňovacom období, v ktorom boli spotrebované. Pri daňovej kontrole som nikdy problém nemala.
    Píšete, že do dan. výdavkov ste dali len spotr, poh. látky - tak to robím aj ja - každý mesiac podľa knihy jázd. Prosím Vás moli by ste mi vysvetliť podrobnejšie ako sa v JU účtujú poh. látky kúpené do zásoby napr. v júli a spotrebované v auguste ? Ďakujem za odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.