Zavrieť

Porady

DR SR - informácia k novele ZoDP od 1.3.2009

Prikladám informáciu k novele zákona o dani z príjmov účinnej od 1.3.2009, ktorá bola zverejnená dnes na stránke DR SR.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Opravy účtovania a základ dane
    Ak daňovník v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach nesprávne vykázal výsledok hospodárenia a odviedol vyššiu daň, nebude následná úprava výsledku hospodárenia ovplyvňovať výšku základu dane a daňovej povinnosti. Uvedené sa použije na tie prípady, ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do základu dane vyššie výnosy (príjmy) ako mu vyplýva z príslušných postupov účtovania alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul nižšie náklady (výdavky) ako mu vyplýva z príslušných postupov účtovania. Takýto postup bude považovaný za postup v súlade s týmto ustanovením a nepoužije sa úprava podaním dodatočného daňového priznania podľa § 17 odseku 15 zákona o dani z príjmov.

    a zase sa idem rozpisovať??

    Osobne to chápem takto.
    Stane sa mi, že som omylom zaplatila vyššiu daň:
    - napr. zo závazkov po 36 mesiacoch splatnosti: tento závazok by som mala mať ako PP k ZD vo výške 1/2 v roku 2008 a v roku 2009, omylom som však zahrnula do ZD celých 100% v roku 2008. Zaplatila som vyššiu daň v roku 2008 a nemusím podávať DDP za rok 2008, a nemusím taktiež zdaňovať v roku 2009
    - môže sa mi stať situácia, že prenajímam, a časovo moja spoločnosť zabudla časovo rozlíšiť poskytnutý preddavok, a jednoducho som zdanila celý nájom v roku 2009. Ale tu by mi nesedelo v PU: 518, 381/321. Vieme, že sa toto často stáva, že mnohí "účtovníci" nerozlišujú, a pacnú to všetko do výnosov, čo je pre DU výhoda v dvoch smeroch: zaplatili sme im vyššie dane, a na druhej strane pokuta za nedodržanie ZU a postupov účtovania
    - .............

    Náklady:
    - napr. ak som netvorila rezervu na plyn, elektrinu, a vyjde mi nedoplatok, z toho mi vyplýva, že nepodám DDP, aby mi vrátili daň, ale jednoducho mi ju "vrátia" v roku 2009 tým spôsobom, že zaúčtujem ako náklady v tomto období, ak nejde o chyby významné, a jednoducho nebudú PP k ZD v roku 2009
    - ......... existuje veľa prípadov, sami vieme, na základe čoho podávame DDP.

    Záver:
    Ak som zdanila viac v roku 2008 ako som mala, nepodám DDP, ale jednoducho to bude nákladom bežného roka, pričom v DP nebudem uvádzať pripočitateľné a odpočitateľné položky k ZD, ale.....druhá strana mince je, či som neporušila mojim spôsobom účtovania postupy a ZU.

    Takže toť len názor par.
    Monika Kováčová
    betka Pozri príspevok

    Vieme, že sa toto často stáva, že mnohí "účtovníci" nerozlišujú, a pacnú to všetko do výnosov, čo je pre DU výhoda v dvoch smeroch: zaplatili sme im vyššie dane, a na druhej strane pokuta za nedodržanie ZU a postupov účtovania

    Záver:
    Ak som zdanila viac v roku 2008 ako som mala, nepodám DDP, ale jednoducho to bude nákladom bežného roka, pričom v DP nebudem uvádzať pripočitateľné a odpočitateľné položky k ZD, ale.....druhá strana mince je, či som neporušila mojim spôsobom účtovania postupy a ZU.

    Takže toť len názor par.
    takže pokuty za nedodržanie zákona o účtovníctve a postupov účtovania sa nevyhneme. Ďalší rozpor v súvisiacich právnych predpisoch.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Monika Kováčová Pozri príspevok
    takže pokuty za nedodržanie zákona o účtovníctve a postupov účtovania sa nevyhneme. Ďalší rozpor v súvisiacich právnych predpisoch.
    Monika, čau. To je len môj názor, nič viac.

    Zoberme si jednoduchý príklad výnosov a príjmov. Sú to dva odlišné pojmy.
    Ja som teta účtovníčka, ktorá moc nerozoznávam ČR, PP k ZD, OP k ZD.
    Mám NZ, kt. mi hovorí, že nájomné 10 tis. €, za mesiace decem.2009, január a február 2010 budú splatné do 20.12.2009. Prídu mi PP na účet:
    Zaúčtujem FA na základe zmluvy: 378/602, 221/378.
    Zdaním celých 10 tis. v roku 2009. DU sa len poteší. Máme dane. ZDP vysporiadané, nebudem daniť v roku 2010.

    Prídu mi na kontrolu a povedia mi: Ale toto máte z pohľadu účtovníctva zle. Mali ste účtovať: 378/602,385. Však mi postupy v par. 5 hovoria o ČR n a V, kt. sa účtujú do obdobia, s kt. časovo a vecne súvisia. Už nejde o verný a pravdivý obraz a nastupuje správa daní a poplatkov
    Monika Kováčová
    To zas bude "tiežúčtovníkov"!!! veď to je jedno, kedy to zdaníš..., veď to je jedno, kedy odpočítaš DPH... veď to je jedno, kade jazdíš...

    sa mi to zdá riadny guláš

    a inak začínam mať pocit, že naozaj účtovníctvo a daňové priznania môže robiť už každý... žiaľ, teraz už nielen z príspevkov na porade, ale aj zo samotných "protikrízových" zákonov.

    emka28 je offline (nepripojený) emka28

    emka28
    Budem teraz hádať, lebo ja to, bohužiaľ, vidím ešte trošku inak: v účtovníctve bude aj po oprave všetko sedieť, lenže nebude to mať znižujúci účinok aj na základ pre výpočet dane, ktorá sa vypočítava mimoúčtovne v daňovom priznaní. Je rozdiel opraviť výsledok hospodárenia a opraviť (v tomto prípade neopraviť, neznížiť) základ dane.
    Mýlim sa?
    Z tohoto citátu vychádzam: "Ak daňovník v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach nesprávne vykázal výsledok hospodárenia a odviedol vyššiu daň, nebude následná úprava výsledku hospodárenia ovplyvňovať výšku základu dane a daňovej povinnosti."

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    A čo hovorí na túto časť novely:
    Daňovník je povinný upraviť základ dane o sumu záväzkov po 36 mesiacoch od ich splatnosti, ak ide o záväzky, ktoré znížili základ dane. Novela zákona o dani z príjmov stanovuje povinnosť zvýšenia základu dane aj o sumu takých záväzkov, ktoré boli zaúčtované ako zníženie výnosov (príjmov), ak ide napr. o poskytnuté bonusy, skontá, zľavy z kúpnej ceny.
    Zárove
    ň sa dopĺňa, že toto ustanovenie zákona sa nevzťahuje na daňovníka, ktorý vznikol podľa zákona č. 213/1997 Z.z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v znení neskorších predpisov a podľa zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy v znení neskorších predpisov.
    Ja som v roku 2008 postupovala pri úprave ZD aj o tie záväzky ktoré neboli zaúčtované v nákladoch. Platilo to takto v roku 2008? Dosť sme to tu rozoberali na porade.

    DR SR - informácia k novele ZoDP od 1.3.2009

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.