Zavrieť

Porady

Koeficient a advokát

Dobrý deň, začala som účtovať advokáta, a od 1.3.2009 sa stal plátcom DPH.
Okrem toho , že nevie presne na čo má dávať DPH a načo nie, by ma zaujímalo či mu musím vypočítať koeficient pri uplatnení DPH. Vzorec mi je jasný, ale príjmy ktoré má sú aj z ďalekej minulosti a nielen z daného roku, čiže tie nezdaňuje a ani nebude. Tak by som chcela pomoc od niekoho kto s tým má skúsenosti, či je tam potrebné vôbec použiť koeficient.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    ucetni_fantozzi
    s uctovanim advokata mam "svoje" skusenosti.............

    co sa tyka otazky, co sa zdanuje a co nie z hladiska DPH, upozornujem na §22 zakona, ktory hovori, ze zakladom dane je vsetko, co tvori protihodnotu, ktoru dodavatel prijal alebo ma prijat od prijemcu plnenia. cize zdanene ma byt vsetko - zakladna odmena aj pausalne nahrady. toto sa vsak zial casto stretava z nepochopenim na strane advokatov a sudcov - prajem pevne nervy pri vysvetlovani...

    co sa tyka koeficientu, ten sa pocita, ak platitel poskytuje sluzby zdanitelne a sucasne aj oslobodene podla §§28 az 41 - pytam sa: su v tychto §§ pravne sluzby?

    marina8 je offline (nepripojený) marina8

    marina8
    via carpathia Pozri príspevok
    Dobrý deň, začala som účtovať advokáta, a od 1.3.2009 sa stal plátcom DPH.
    Okrem toho , že nevie presne na čo má dávať DPH a načo nie, by ma zaujímalo či mu musím vypočítať koeficient pri uplatnení DPH. Vzorec mi je jasný, ale príjmy ktoré má sú aj z ďalekej minulosti a nielen z daného roku, čiže tie nezdaňuje a ani nebude. Tak by som chcela pomoc od niekoho kto s tým má skúsenosti, či je tam potrebné vôbec použiť koeficient.

    Ďakujem.

    ja by som sa iba chcela opytat, ze preco koeficient ? ake plnenia chce fakturovat bez DPH?
    riesila som u pravnikov iba to, ci maju davat na kolky a sudne poplatky DPH na vystupe alebo nie, nakoniec mi to bolo vysvetlenene od danovej poradkyne takto: ze " robia vo svojom mene a na svoj ucet" takze vsetky kolky a sudne poplatky idu do nakladov, nie cez priebezne polozky a tak sa na ne na vystupe uplatnuje DPH
    ucetni_fantozzi
    marina8 Pozri príspevok
    " robia vo svojom mene a na svoj ucet " takze vsetky kolky a sudne poplatky idu do nakladov, nie cez priebezne polozky a tak sa na ne na vystupe uplatnuje DPH
    prave pri advokatskej cinnosti by som polemizoval ci "robia vo svojom mene a na svoj ucet", prave tato cinnost je specificka tym, ze advokat zastupuje klienta na zaklade splnomocnenia (kona v jeho mene) a zaroven vydavky sa mu klient spravidla zavazuje uhradit (na ucet klienta). samozrejme, ze toto treba mat spravne podchytene v zmluve s klientom...
    Ja ďakujem za odpovede, tomu "môjmu" určite nevysvetlím, že má fakturovať a robiť vyúčtovania za všetko na súd, lebo podľa advokátov tieto veci ako režijný paušál majú oslobodené od DPH.
    Iba som naozaj v § oslobodené nenašla nič čo by spájalo advokáta s ktorýmkoľvek §.
    Preto som potrebovala pomoc, či vôbec rátať nejaký koeficient.

    marina8 je offline (nepripojený) marina8

    marina8
    ucetni_fantozzi Pozri príspevok
    prave pri advokatskej cinnosti by som polemizoval ci "robia vo svojom mene a na svoj ucet", prave tato cinnost je specificka tym, ze advokat zastupuje klienta na zaklade splnomocnenia (kona v jeho mene) a zaroven vydavky sa mu klient spravidla zavazuje uhradit (na ucet klienta). samozrejme, ze toto treba mat spravne podchytene v zmluve s klientom...

    presne na toto som narazala pri rozhovore s danovou poradkynou , ale ona to tak povedala, a mna sa to viac netykalo, kedze ich neuctujem a ona je ich poradkyna
    len sa mi zdalo divne, ze preco uplatnuju DPH na kolky, ze ci maju vsetky zmluvy na jedno kopyto
    Predpokladám, že niekto by mohol počítať s koeficientom, na základe toho, že si režijné náhrady nezdaňuje s DPH ( teda to berie ako oslobodené aj keď to v tých § nie je) a teda vlastne náklady, ktoré mu s tým vzniknú kráti o tú DPH aby si neuplatňoval DPH aj z toho čo nakoniec fakturuje bez DPH.
    Ale mne to nepríde správne, len sa snažím nájsť riešenie, keďže podľa advokátskej vyhlášky 655/2004 zdaňujú s DPH iba odmenu.
    ucetni_fantozzi
    via carpathia Pozri príspevok
    Predpokladám, že niekto by mohol počítať s koeficientom, na základe toho, že si režijné náhrady nezdaňuje s DPH ( teda to berie ako oslobodené aj keď to v tých § nie je) a teda vlastne náklady, ktoré mu s tým vzniknú kráti o tú DPH aby si neuplatňoval DPH aj z toho čo nakoniec fakturuje bez DPH.
    Ale mne to nepríde správne, len sa snažím nájsť riešenie, keďže podľa advokátskej vyhlášky 655/2004 zdaňujú s DPH iba odmenu.
    ak rezijne nahrady nezdanuje, tak v prvom rade porusuje zakon o DPH, pretoze "predmetom DPH je vsetko, co tvori protihodnotu" a pausalne nahrady nie su ani oslobodene od DPH.

    to ze vyhlaska hovori o zdanovani odmeny a nie o nahradach? a pytam sa - vyhlaska je predpis, ktorym sa ma riadit DPH? ja si myslim, ze rozhodne nie...

    a v poslednej rade - ano, advokat moze uctovat kolky a poplatky bez DPH. vtedy, ked budu u neho prechodnymi polozkami, tzn. bude zrejmy vztah "v mene a na ucet klienta" a zaroven nebudu nijakym sposobom ovplyvnovat pocitanie koeficientu.

    Koeficient a advokát

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.