Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Kukuč Pozri príspevok
    Môže si elektrikár uplatňovať 60 % paušálne výdavky?
    Elektrikár nie je remeselná živnosť, teda nemôže si uplatňovať 60%, ale iba 40% paušálne výdavky

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    babi2 Pozri príspevok
    Elektrikár nie je remeselná živnosť, teda nemôže si uplatňovať 60%, ale iba 40% paušálne výdavky
    Môže si uplatňovať 60% ak má viazanú živnosť. Potvrdené daňovým úradom, pred podávaním DP.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Xanti Pozri príspevok
    Môže si uplatňovať 60% ak má viazanú živnosť. Potvrdené daňovým úradom, pred podávaním DP.
    Toto je odpoveď na stránke DRSR
    Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže v súlade s ustanovením § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov účinného od 1.1.2006 uplatniť výdavky vo výške 40% z úhrnu príjmov uvedených v § 6 ods. 1 a 2, okrem daňovníka, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu (príloha č.1 zákona č.455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov), ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60% z týchto príjmov.
    Z vyššie uvedeného vyplýva, že výdavky vo výške 60% z príjmov si môže uplatniť len daňovník, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa prílohy č.1 živnostenského zákona. Sú to ohlasovacie živnosti a môžu sa vykonávať na základe ohlásenia, ak sú splnené podmienky prevádzkovania živnosti uvedené v § 6 živnostenského zákona a podmienky odbornej spôsobilosti uvedené v § 21 a 22 živnostenského zákona.
    Remeselné živnosti sú taxatívne uvedené v prílohe č.1 živnostenského zákona podľa jednotlivých skupín.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Mňa konkretne elektrikári zaujímali pred podávaním DP. Lebo som pomáhala im robiť DP, a po konzultáciach so správcom dane ( a on konzultoval zo živnostenským ) a mne bolo povedané, že elektrikári paušál, áno 60%. Správcu dane som ja upozoňovala na zmenu v tomto zákone, takže bolo to i pre neho nevyhnutné to vedieť.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Xanti Pozri príspevok
    Mňa konkretne elektrikári zaujímali pred podávaním DP. Lebo som pomáhala im robiť DP, a po konzultáciach so správcom dane ( a on konzultoval zo živnostenským ) a mne bolo povedané, že elektrikári paušál, áno 60%. Správcu dane som ja upozoňovala na zmenu v tomto zákone, takže bolo to i pre neho nevyhnutné to vedieť.
    A nevieš tú zmenu sem dať?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    babi2 Pozri príspevok
    A nevieš tú zmenu sem dať?
    Tam vlastne šlo o to, že podľa starého predpisu elektrikári nemohli mať 60% paušal a novela to umožňuje. Tak mi to potvrdil správca dane, a tak bolo urobené DP. pr. 5

    Kukuč je offline (nepripojený) Kukuč

    Kukuč
    Praveže predtým elektrikári 60 % mali paušálne výdavky, ale to sa zrušilo, ak to niekde máš prilož §. Díky.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Pozriem zajtra do múdrej knihy, a potom napíšem. Ináč prečo by ma správca dane informoval chybne? A prečo by ho informovali na ŽU zle? Práve som si nebola istá tým paušalom, tak som zisťovala. A to správca ani nevedel, že sa čosi menilo ( myslím tým prílohu ). Začal to zisťovať až na môj podnet. Takže dúfam, že to nájdem opäť na základe čoho si elektrikár dával paušal 60%.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No tak som to našla, je to v prílohe č. 2 živnostenského zákona

    REMESELNÉ ŽIVNOSTI kmeňové činnosti

    27.
    Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení
    zahŕňa:
    Činnosti spojené s montážou, rekonštrukciou a údržbou elektrických, plynových, tlakových a zdvíhacích vyhradených zariadení uvedených v skupinách A a B podľa prílohy č. 1 vyhlášky MPSaR č. 718/2002 Z.z. na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a bezpečnosti technických zariadení.

    ODBOR a jeho KÓD
    charakteristika odboru
    Elektrotechnika – kód 26

    - v oblasti elektrických vyhradených zariadení:
    2683 2 - elektromechanik
    2466 2 – mechanik opravár

    charakteristika odborov:
    Vzdelávanie a odborná príprava je zameraná na získanie vedomostí a zručnosti pre prácu s elektrickými zariadeniami, kde absolvent môže využívať štandardné elektrické a elektronické meracie prístroje a diagnostickú techniku. Zamerané je na silnoprúdovú, automatizačnú, telekomunikačnú, oznamovaciu, zabezpečovaciu a úžitkovú techniku.

    No na základe toho, je to remeselná živnosť a paušal je 60%

    ŠVK je offline (nepripojený) ŠVK

    ŠVK
    Táto zmena platila už aj pre rok 2008 , osobne som bola pred podaním DP za rok 2008 na info aj na DU aj na živnostenskom úrade

    Kukuč je offline (nepripojený) Kukuč

    Kukuč
    Elektrikár potrebuje vykonávať práce v Nemecku. /bytovky v Nemecku./ Musí sa zaregistrovať na DÚ podľa § 7a a podávať súhrný výkaz? Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.