Zavrieť

Porady

Pohostinstvo-koeficient-výdavky

Dobrý deň!

Chcela by som sa spýtať na Vaše skúsenosti s pomerným odpočítavaním DPH pri pohostinstve. Pohostinstvo má oslobodené príjmy za prenájom miesta (automaty).
Ide mi o to či aj z nákupu tovaru ako napr. alko, nealko a pod. odpočítavate DPH pomerne???
Charakterizujete tento výdavok ako taký, z ktorého sú príjmy aj oslobodené alebo len s DPH???

Ďakujem za Vaše skúsenosti!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Ja si myslím, že odpočet z nákupov tovaru ako je alko,nealko máš nárok na plný odpočet DPH.Pomerné odpočítanie sa vzťahuje na výdavky, ktoré súvisia s oslobodenými príjmami ako napr. výdavok za energie, tel.poplatky...

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Ako všetko aj toto je z časti závislé od prípadného posúdenia kontrolóra pri daňovej kontrole. Preto by ma zaujímalo, či má niekto skúsenosti s konkrétne takýmto prípadom.

    Je situácia, že zákazník si kúpi kolu a ide si zahrať na automate, pri ktorom si ju vypije. Výdavok na nákup koly slúži na dosiahnutie aj oslobodeného príjmu??? - ako to posudzujete ostatní a aké máte prípadné vyjadrenia z DÚ na takúto situáciu.

    ďakujem za každú odpoveď

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Z nákupu tovaru má plný nárok na odpočet, pretože celý ho predáva s DPH.

    Niekedy mi vlasy dupkom vstávajú. Načo sa takto nad tým zamýšľaš? Kúpil si kolu, barman to celé naúčtoval s DPH, tak aký pomerný odpočet?

    Energie, plyn na vykurovanie, nájom za priestory - to všetko využívajú konzumenti tovaru aj hráči na automatoch, takže tieto vstupy prepočítať koeficientom, takisto niektorú réžiu, napr. čistiace prostriedky ( upratuje sa po jedných aj druhých zákazníkoch) ale tovar jednoznačne predávaš s DPH tak máš aj plný nárok na odpočet.

    ivetaf je offline (nepripojený) ivetaf

    ivetaf
    Už zo samotného daňového priznania vychádza, že pomerné odpočítanie dane
    sa na základe koeficientu vypočítava zo všetkých nákupov, výdavkov, lebo v daňovom priznaní neuvádzame zvlášť DPH na tovar a na služby.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    ivetaf Pozri príspevok
    Už zo samotného daňového priznania vychádza, že pomerné odpočítanie dane
    sa na základe koeficientu vypočítava zo všetkých nákupov, výdavkov, lebo v daňovom priznaní neuvádzame zvlášť DPH na tovar a na služby.
    Ivetka, prosím ťa, môžeš mi to bližšie vysvetliť? Mne to doteraz z daňového nevyplynulo.... Teraz to ale myslím vážne, na základe čoho v daňovom priznaní si prišla k tomuto záveru?

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Abel, ok, beriem.

    Ja by som len rada predišla prípadným nezhodám s DÚ a riadne si podložila svoje postupy zákonom, aby sa nestalo, že na takúto otázku nebudem vedieť reagovať.

    Pohostinstvo-koeficient-výdavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.