Zavrieť

Porady

oslobodenie od dph §43

Ahojte potrebujem rýchle radu.
Ak platiteľ dph registrovaný pre daň v SR dodá službu (montážne služby) do Rakúska platiteľovi dph registrovanému v Rakúsku, vystaví faktúru bez dph?
Je to podľa § 43 alebo ktorý?
Má právo na odpočet dph v plnej výške?
ďakujem
Naposledy upravil Eva Póčová : 24.04.09 at 15:49
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mekelek je offline (nepripojený) mekelek

    mekelek
    § 73
    Faktúra pri dodaní služby
    do iného členského štátu

    (1) Pri dodaní služby, pri ktorej vzniká povinnosť platiť daň zákazníkovi v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.

    (2) Faktúra musí obsahovať

    a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
    b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, ak mu bolo pridelené,
    c)poradové číslo faktúry,
    d)dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
    e)dátum vyhotovenia faktúry,
    f)rozsah a druh dodanej služby,
    g)cenu služby,
    h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.



    Našla som v zákone o DPH tento §73. V mojom čítaní : ak je na fa odkaz podľa ods.h) DPH platí odberateľ, t.j.zahraničná osoba.

    §56
    (2) Zahraničná osoba má nárok na vrátenie dane, ak

    a) je identifikovaná pre daň alebo obdobnú všeobecnú daň zo spotreby v štáte, v ktorom má sídlo, prevádzkareň alebo bydlisko,

    b) v období, za ktoré podáva žiadosť o vrátenie dane, nemala v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko, ..........

    Takže, fa riadne vystavená aj s DPH.
    Ak by som sa mýlila, múdrejší nech opravia! Budem rada, aspoň sa učím aj ja.
    Eva Póčová
    Ďakujem za názor, prečítala som si ten § 73 aj s komentárom (poradca 5-6/2008) a môže to byť ono. Ale keď tú faktúru zadám do Alfy - faktúra v eur do zahraničia - automaticky mi hodí na riadok 14. DP pre dph § 43.
    Ak by to bolo tak ako to vravíš Ty, ktorý riadok by to bol v daňovom priznaní?

    A ak má len takto vystavené faktúry (teda príjmy), má právo na odpočet dph z výdavkov v plnej výške?
    Naposledy upravil Eva Póčová : 24.04.09 at 19:42

    oslobodenie od dph §43

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.