Zavrieť

Porady

odpad vzniknutý pri mater. v JÚ

Ahojte poraďáci, chcela by som poprosiť o radu, ako sa v jednoduchom účtovníctve účtuje vzniknutý odpad pri materiáli. Napr:

kúpia sa parapety v metroch a narežú sa na kusy, vždy mi tam zostane odpad , ktorý sa už nedá použiť. Moja otázka znie, ako sa vyrovná odpad na sklade a nemá sa potom upraviť základ dane?

Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    V JÚ vedieš sklad len na kartách. Stav upravíš výdajkou s udaním dôvodu prečo si to urobila. Upravené v internej smernici. Základ nemáš ako upraviť. Pri nákupe to šlo do nákladov a to je v poriadku.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Zuzi lenže mi žiadnu inter.smernicu nemáme zavedenú. Takže mám na výdajke napísať, že vznik.odpad vydávam zo sklade z dôvodu, že sa už nepoužije? Chápem to dobre?

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    Áno. Niečo také, že je to prirodzená strata - úbytok, ktorý je nepoužiteľný. Možno by bolo dobré nejakú smernicu si stiahnuť a upraviť. Tiež som si robila z porady.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    A ešte sa spýtam,kedˇsme platiteľmi DPH, s DPH tiež nič nerobím, nárokujem si normálne plnú sumu DPH ?

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Ja by som postupovala tak, že by som odpad v úžitkovej hodnote prijala na základe príjemky do skladu. Ak vieme tento odpad predať tak potom urobím výdajku a následne faktúru pre odberateľa. Pohyb zásob v sklade v JU neovplyvňuej základ dane. Ovplyvňujú ho len príjmy a výdaje. Ešte k tej otázke vzniknutého odpadu z nakupeného materiálu a zplateného a zaúčtovaného vo výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane. O tento odpad základ dane neupravuješ, nakoľko ide o technologický úbytok vo výrobe, ktorý sa považuje už v cene zaplateného nakupeného materiálu za výdavok ovplyvňujúci základ dane.

    odpad vzniknutý pri mater. v JÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.