Zavrieť

Porady

Rozdiely v DPH medzi zahran. a tuzemskom

Chcela som sa spýtať. Som SZČO a od marca som sa musela stať plátcom DPH. Účtovníčka mi povedala, že keď nakupujem tovar z EU / bez DPH/ a predávam ho na našom území, je vlastne pre mňa drahší o 19% ako tovar, ktorý by som kupovala tu s DPH.Akosi tomu nerozumiem:
Veď ak kupujem tu, DPH mi vráti štát. To znamená, že si k základu dane pridám maržu. Z toho vyrátam 19 percent, ktoré pridám a to je moja predajná cena.
Pri tovare zo zahraničia mi štát peniaze nedá, ale DPH som aj tak neplatila dodavateľovi. Opäť mám nák.cenu bez DPH, knej pridám maržu a DPH z toho a mám predaj. cenu. Nevydím v tom rozdiel, alebo sa priznáva inak DPH ? Niečo mi asi nedochádza?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    zaclony Pozri príspevok
    Chcela som sa spýtať. Som SZČO a od marca som sa musela stať plátcom DPH. Účtovníčka mi povedala, že keď nakupujem tovar z EU / bez DPH/ a predávam ho na našom území, je vlastne pre mňa drahší o 19% ako tovar, ktorý by som kupovala tu s DPH.Akosi tomu nerozumiem:
    Veď ak kupujem tu, DPH mi vráti štát. To znamená, že si k základu dane pridám maržu. Z toho vyrátam 19 percent, ktoré pridám a to je moja predajná cena.
    Pri tovare zo zahraničia mi štát peniaze nedá, ale DPH som aj tak neplatila dodavateľovi. Opäť mám nák.cenu bez DPH, knej pridám maržu a DPH z toho a mám predaj. cenu. Nevydím v tom rozdiel, alebo sa priznáva inak DPH ? Niečo mi asi nedochádza?
    tvoje uvažovanie je správne. Dokonca to má tú výhodu, že za rovnaké peniaze, pri zhruba rovnakych cenách môžeš v zahraničí nakúpiť viac .

    "Účtovníčka" asi chcela povedať, že ked predávaš tovar z EU, tak štátu musíš odviesť celú DPH, ked tovar zo slovenska, tak odvádzaš štátu iba rozdiel v DPH. Ale zabudla na to, že pri zahraničnom nákupe si žiadnu DPH neplatila

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Tiež jednoducho a laicky povedané.

    Príklad:
    Idem do AT. Cena kalkulačky (beriem do úvahy DPH napr. 20%) ZD 100€ DPH 20€. Spolu 120€.
    Vytiahnem z peňaženky a zaplatím 100€ (predložím potrebné dokumenty), aby som si kúpila bez DPH. Ako sa mi to predraží?
    Nijako. Veď som zaplatila len 100, namiesto 120 €.

    V SR za tento tovar "doplatím" DPH, lebo je prenesená daňová povinnosť-zaplatím DU 19 € a následne si ho odpočítam 19 €. Vzťah voči ŠR zatiaľ nula.

    Následne tovar predám s prirážkou, ziskom 20% občanovi, čím utržim 142,8€ od občana a zaplatím do DPH ŠR 22,8€. (120+22,8)

    Z tohto môjho obchodu ŠR zarobí 3,8 € (22,8-19), čo predstavuje 19% z mojej "prirážky, zisku".


    Skúška správnosti: 20% zo 100 €= 20 €x0,19=3,8 € Sedí.

    Nestotožnujem sa s názorom účtovníčky, účtovníčku môžete robiť skôr Vy, pretože Vaše pochody zmýšľania sú na správnom mieste.

    Pozn: Preskúšajte si svoju účtovníčku, toto by mal účtovník vedieť, aby ste náhodou nemali chybné účto, a neplatili za niekoho sankcie.

    Rozdiely v DPH medzi zahran. a tuzemskom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.