Zavrieť

Porady

Kurz pri zahraničnej ceste

Dobrý deň, prosím o radu či sa nič nezmenilo v pravidlách o kurze pri vyučtovaní sc do zahraničia.
Pracovník uskutočnil sc do ČR dňa 13.4.2009. Preddavok nebol poskytnutý.
Vyúčtovanie predložil dňa 14.4.2009. Na základe ID zaúčtované 512/335
kurzom v deň vyučovania 14.4.2009. Zamestnancovi preplatené dňa
19.4.09 z valutovej pokladnice kurzom pri metode FIFO. 335/211.
Na základe ID kurzový rozdiel 563/335. Je to tak správne? Použila som správny kurz pri zúčtovaní sc dňom predloženia?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Prepočet je dňom vyúčtovania, avšak podľa vyhlášok k prechodu na Euro, pri účtovaní sa používa kurz určený ECB deň predtým.
    Takže budeš účtovať 14.4., ale kurz si pozrieš z 13.4.

    Viď príspevok č. 5.

    Doplnenie: tak sme sa pekne zamotali. Môj pôvodný príspevok vychádzal zo zákona a nasl. platného pred 1.1.2009. Avšak treba si preštudovať aktuálny zákon č. 40/2009 o cestovných náhradách s dôrazom na § 36.
    Naposledy upravil Gabi03 : 04.05.09 at 09:04 Dôvod: úprava, 2. doplnenie

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Pri preplatení sc cez valutovú pokladňu metódou FIFO vznikne kurzový rozdiel, nakoľko predpis sc bol zrejme prepočítaný iným kurzom ako kurz pri preplatení z valutovej pokladne.
    Naposledy upravil Ester plus : 29.04.09 at 08:33

    vrba je offline (nepripojený) vrba

    vrba
    Podľa nového zákona §36ods.6 pri vyúčtovaní zahr.cesty sa použije referenčný kurz ECB, ktorý je platný k 1.dňu v mesiaci , v ktorom sa prac.cesta začala. Takže , podľa toho - nie kurzom z 13.4.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Podľa môjho názoru sú obe možnosti schodné...
    Skúste pozrieť príspevky v tejto téme:
    http://www.porada.sk/t109476-zahrani...ny-prikaz.html
    Naposledy upravil alušik : 30.04.09 at 10:17

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    alušik Pozri príspevok
    Podľa môjho názoru sú obe možnosti správne...
    Skúste pozrieť príspevky v tejto téme:
    http://www.porada.sk/t109476-zahrani...ny-prikaz.html
    Ufff
    Idem študovať zákon.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    vrba Pozri príspevok
    Podľa nového zákona §36ods.6 pri vyúčtovaní zahr.cesty sa použije referenčný kurz ECB, ktorý je platný k 1.dňu v mesiaci , v ktorom sa prac.cesta začala. Takže , podľa toho - nie kurzom z 13.4.
    Dovolím si nesúhlasiť.

    Kurz platný k 1. v mesiaci sa použije len vtedy, ak sa použije (po dohode so zamestnancom) iná mena, než je určená.
    Napr. stravné je stanovené v € zamestnanec chce $, vtedy sa na prepočet €:$ použije kurz k 1.4., inak (v tomto prípade) 13.4.
    Kurz k 1.4. sa použije aj v takom prípade, ak je stravné stanovené napr. v CZK a zamestnanec dostane napr. HUF.

    (§ 36, ods. 6 Zákona o CN)

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    Takže podľa toho čo sa tu píše, sa použije pre účtovníctvo kurz uskutočnenia sc 13.4 a nie kurz vyučtovania sc 14.4. Dobre myslím?

    vrba je offline (nepripojený) vrba

    vrba
    ospravedlňujem sa Gabi03 - jej príspevok č.2 bol správny, ja som ju uviedla do omylu a celé poplietla. Príspevok od Alušik v odvolávke na Chobot-a + samoštúdium ma utvrdilo v správnosti odpovede Gabi03. Pekný deň všetkým

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Môžem aj ja poprosiť o radu?

    2 zamestnanci boli na pracovnej ceste v ČR. Zamestnanec mal k dispozícii platobnú kartu, cez ktorú už priamo na mieste vybral:

    30.03.2009 4 000 KČ
    02.04.2009 5 000 KČ, tieto preddavky som zaúčtoval kurzom komerčnej banky ako poskytnuté preddavky na pracovnú cestu.

    Vo vyúčtovaní pracovnej cesty zo dňa 03.04.2009 som použila kurz ECB z 02.04.2009.

    Predmetom vyúčtovania bolo stravné vo výške 600 CZK + 40% vreckové x 5 dní = 4 200 KČ x 2 zamestnanci = 8 400 KČ. Ostatné výdavky tvorili 4 726 KČ.

    Spolu je to: 13 126 KČ. Túto sumu som prepočítala kurzom ECB zo dňa 02.04.2009 na EUR, odrátala som poskytnuté preddavky(tiež kurzom ECB zo dňa 02.04.2009, potom mi na účte 335 vznikol kurzový rozdiel). Zvyšok chcem vyplatiť v EUR.

    Je tento postup správny? Nemám moc skúsenosti so zahraničnými cesťákmi, vie ma niekto usmerniť?

    Ďakujem za akékoľvek postrehy.

    vrba je offline (nepripojený) vrba

    vrba
    preddavok zúčtuj kurzom jeho poskytnutia(teda v tomto prípade kurz komerč.banky) , potom nevznikne kurzový rozdiel. Zvyšné náklady kurzom ECB z 2.4. Zvyknem dávať do poznámky ako som postupovala, rozpísať akú sumu som účtovala akým kurzom, keď preddavok nepokryl celé náklady sl.cesty.

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    Kurz ECB z 2.3. je vlastne kurz daný na deň 3.3., teda na deň kedy predložil vyučtovanie. Takže sa použije kurz dňa, v ktorom predložil vyučtovanie.Myslím dobre?

    vrba je offline (nepripojený) vrba

    vrba
    no skôr kurz z 2.4. je pre nás účtovníkov kurz, ktorým budeme účtovať všetky účtovné prípady vzniknuté dňa 3.4. Pre ostatných takto nepostihnutých , bude kurz ECB z 2.4. kurzom platným pre dátum 2.4. ( to na odľahčenie). Preddavky ale zúčtujeme kurzom platným v deň ich poskytnutia.

    Monica838 je offline (nepripojený) Monica838

    Monica838
    Prosím vás, ja v tom mám už zmätok teraz
    dostanem vyúčtovanie za celý mesiac spolu, s rôznymi cestami na konci mesiaca, resp. na začiatku nasledovného mesiaca. Pri vyúčtovaní stravného v cudzej mene použijem kurz platný v 1. deň v mesiaci, kedy sa sc uskutočnila. Ostatné výdavky na sc prepočítam kurzom platným deň pred uskutočnením plnenia. Ide mi to to, že mesačne účtujem vyúčtovanie ZPC také, kde sa striedajú krajiny a dni, takže 1 deň je v jednej krajine a 2. deň je v druhej krajine. Doteraz som všetko prepočítala kurzom toho dňa kedy sa plnenie uskutočnilo, podľa podkladov. Takže na jednom vyúčtovaní mám aj 10 kurzov. Neviem či postupujem správne
    Ďakujem za radu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.