Zavrieť

Porady

Daň z úrokov - zúčtovanie

Z predchádzajúcich rokov nám stále každý rok na účte 341001 (Zrážková daň z úrokov) narastajúcim spôsobom pribúda zrážková daň z úrokov. Vždy na konci roku je zápis 591001/341002 - "Predpis dane" (znížený o daň z úrokov daného roka). V daň. priznaní je táto daň z úrokov za každý rok uvedená na riadku 830.
Nemala predchádzajúca účtovníčka vždy na konci roka urobiť aj zápis 591001/341001?
Čo s tým teraz? Fyzicky je teda daň z úrokov vysporiadaná, ale ako mám zostatok na účte 341001 z minulých rokov zúčtovať, aby bol nulový? Prosím, poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evuša je offline (nepripojený) evuša

    evuša
    Účtovníčka mala zaúčtovať skutočnú výšku dane a zrážkovú dať odpočítať len v daňovom priznaní. Takto by sa jej 341 nenavyšovala. Teda zaplatená zrážková daň 341/221, predpis dane z príjmu v skutočnej výške 591/341, úhrada dane po odpočte zrážkovej dane v DP 341/221.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    polka Pozri príspevok
    Z predchádzajúcich rokov nám stále každý rok na účte 341001 (Zrážková daň z úrokov) narastajúcim spôsobom pribúda zrážková daň z úrokov. Vždy na konci roku je zápis 591001/341002 - "Predpis dane" (znížený o daň z úrokov daného roka). V daň. priznaní je táto daň z úrokov za každý rok uvedená na riadku 830.
    Nemala predchádzajúca účtovníčka vždy na konci roka urobiť aj zápis 591001/341001?
    Čo s tým teraz? Fyzicky je teda daň z úrokov vysporiadaná, ale ako mám zostatok na účte 341001 z minulých rokov zúčtovať, aby bol nulový? Prosím, poraďte.
    Správny zápis mal byť takýto:

    Predpis dane z príjmov................ 591/341002 - celková daňová povinnosť
    Odpočet zražk. dane ........... 341002/341001 - tým sa učet 341002 vynuluje
    Úhrada dane.........................341002/221

    Po tomto zápise bude účet 341 002 vynulovaný. Všetko je vysporiadané.

    Vzhľadom k tomu, že účtovníčka zaúčtovala menšiu daňovú povinnosť ako skutočne bola, v účtovníctve bol každý rok účet 591 nižší (o výšku tej zrážkovej dane), a zároveň disponibilný zisk, ktorý sa preniesol do následujúceho roku cez účet 431 bol vyšší.

    Uvedené rozdiely by som navrhovala opraviť ako chybu minulých účtovných období, 428/341001

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    azla Pozri príspevok
    Správny zápis mal byť takýto:


    Vzhľadom k tomu, že účtovníčka zaúčtovala menšiu daňovú povinnosť ako skutočne bola, v účtovníctve bol každý rok účet 591 nižší (o výšku tej zrážkovej dane), a zároveň disponibilný zisk, ktorý sa preniesol do následujúceho roku cez účet 431 bol vyšší.

    Uvedené rozdiely by som navrhovala opraviť ako chybu minulých účtovných období, 428/341001
    Tak som to zaúčtovala vyššie navrhnutým spôsobom, lenže účet 341001 sa mi nevynuloval, stále mi na ňom vyskakuje ten istý zostatok ako pred zaúčtovaním (21,11 €). Fakt neviem, ako ďalej, ako to zlikvidovať.

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    polka Pozri príspevok
    Tak som to zaúčtovala vyššie navrhnutým spôsobom, lenže účet 341001 sa mi nevynuloval, stále mi na ňom vyskakuje ten istý zostatok ako pred zaúčtovaním (21,11 €). Fakt neviem, ako ďalej, ako to zlikvidovať.
    Neviem ako bolo možné, že predtým mi ten účet "neočistilo", dnes som to skúsila zase podľa rady od azly 428001/341001 a HURÁ!!! - účet 341001 je očistený od chýb z minulých rokov, zostala mi na ňom len daň z úrokov v tomto roku. To som si vydýchla. Ďakujem mockrát za radu.

    Daň z úrokov - zúčtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.