Zavrieť

Porady

Vrátenie DPH z ČR

Dobrý večer. Rád by som Vás požiadal o pomoc.

Pôvodná situácia:
Naša spoločnosť (Dodávateľ) - spoločnosť A dodáva výrobky do spoločnosti B (Odberateľ), ktorá má sídlo v ČR. Spoločnosť A dodáva výrobky do distribučného centra na Slovensku odkiaľ sú tieto výrobky distribuované po území ČR. Túto činnosť zabezpečuje spoločnosť C, ktorá je v zmluvnom vzťahu iba so spoločnosťou B. Zá túto službu distribúcie fakturuje spoločnosť B našej spoločnosti A tzv. logistický bonus a na to si zriadila slovenské IČ DPH. Na faktúrach spoločnosť C nefiguruje.

Faktúra na logistický bonus (služba distribúcie) obsahuje v položkách
Odberateľ služby: spoločnosť A
Dodávateľ služby: spoločnosť B so slovenskou IČ DPH

Nová situácia
Spoločnosť B odporučila spoločnosti A riešenie distribúcie prostredníctvom inej zmluvnej spoločnosti - spoločnosť D, ktorá ma sídlo na území ČR.

Systém distribúcie sa nemení, tovar sa bude distribuovať na území ČR. V zmluvnom vzťahu ostáva naďalej len spoločnosť A a spoločnosť B.
Mení sa akurát distribučné centrum.

Bude musieť spoločnosť B fakturovať s českou IČ DPH alebo môže ostať pri tej slovenskej IČ DPH ???

Ak by totiž fakturovala s českou IČ DPH, musela by naša spoločnosť žiadať DPH z ČR, čo je časovo veľmi náročné a viazalo by to zbytočne finančné prostriedky.

Vopred ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Dobrý večer, nakupujeme tovar v Makre v Ostrave. Napr. dňa 25.05.09 nakúpime tovar zaplatíme aj s DPH, dňa 02.06.09 vrátime pôvodnú faktúru a oni nám vrátia dph a dajú vystavia novú faktúru už bez DPH, kde dátum vystavenia je 02.06.09 a dátum uskutočnenia zdan. plnenia je 25.05.09.
    Hľadám tu už dve hodiny, niekde som tu čítala presný postup v tomto prípade a neviem ho tu nájsť. Prosím, poradí mi niekto, ako sa účtuje v JU takýto prípad? Ďakujem vopred.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Iwett Pozri príspevok
    Dobrý večer, nakupujeme tovar v Makre v Ostrave. Napr. dňa 25.05.09 nakúpime tovar zaplatíme aj s DPH, dňa 02.06.09 vrátime pôvodnú faktúru a oni nám vrátia dph a dajú vystavia novú faktúru už bez DPH, kde dátum vystavenia je 02.06.09 a dátum uskutočnenia zdan. plnenia je 25.05.09.
    Hľadám tu už dve hodiny, niekde som tu čítala presný postup v tomto prípade a neviem ho tu nájsť. Prosím, poradí mi niekto, ako sa účtuje v JU takýto prípad? Ďakujem vopred.
    Prosím, neporadí mi niekto spôsob účtovania horeuvedeného? Má sa zaúčtovať ako VOZD pôvodná faktúra v celej sume a vrátenie dph na základe druhej faktúry ako príjem ?? Alebo sa zaúčtuje len druhá faktúra? A v ktorom mesiaci sa uplatní DPH? Alebo prosím poradiť len link, v ktorom sa o tom hovorilo, neviem ho nájsť.

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Predpokladám, že ste SK platitelia DPH.
    Je to neštandardný postup predávajúceho. Ja by som účtoval druhú faktúru, pretože ide o nadobudnutie z iného štátu, ktoré by malo byť bez českej dane, pretože kupuje platiteľ SR a prepravuje nákup do SR.
    Jednoduché účto nepoznám, ale asi ide o priebežnú položku, ktorá sa vyrovná vrátením časti kúpnej ceny z ČR.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    koňo Pozri príspevok
    Predpokladám, že ste SK platitelia DPH.
    Je to neštandardný postup predávajúceho. Ja by som účtoval druhú faktúru, pretože ide o nadobudnutie z iného štátu, ktoré by malo byť bez českej dane, pretože kupuje platiteľ SR a prepravuje nákup do SR.
    Jednoduché účto nepoznám, ale asi ide o priebežnú položku, ktorá sa vyrovná vrátením časti kúpnej ceny z ČR.
    Ďakujem. Aj ja som doteraz účtovala len druhú faktúru, ale kdesi tu na porade som čítala postup, ktorý sa mi zdal správnejší... len ho neviem nájsť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.