Zavrieť

Porady

záväzky na lízing v JU

Chcela by som sa vrátiť k výkazu o majetku a záväzkov V JU. Podľa postupov účtovania v podvoj.účtovníctve pri nových lízingov záväzky účtujem na účet 474. Tam vlastne zúčtujem aj OC lízingu. A na konci daného roka na tomto účte mi vznikne záväzok voči liz.spoločnosti. Chcem sa opýtať ako postupovať v Jednoducho účtovníctve, kde vlastne mám zúčtovať tú OC líz.predmetu?

Ja som postupovala nasledovne:
I.navýšenú splátku som mala na samostatnej faktúre, ktorú som zaviedla do knihy faktúr a jednotlivé splátky na základe splátkového kalendára som viedla na ostatných záväzkov. Takže na konci roka som nemala žiadny záväzok voči lízingovke. Neviem či postup bol správny. Môže sa mi k tomu niekto vyjadriť. Díky.
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
koalko
Chcela by som sa vrátiť k výkazu o majetku a záväzkov V JU. Podľa postupov účtovania v podvoj.účtovníctve pri nových lízingov záväzky účtujem na účet 474. Tam vlastne zúčtujem aj OC lízingu. A na konci daného roka na tomto účte mi vznikne záväzok voči liz.spoločnosti. Chcem sa opýtať ako postupovať v Jednoducho účtovníctve, kde vlastne mám zúčtovať tú OC líz.predmetu?

Ja som postupovala nasledovne:
I.navýšenú splátku som mala na samostatnej faktúre, ktorú som zaviedla do knihy faktúr a jednotlivé splátky na základe splátkového kalendára som viedla na ostatných záväzkov. Takže na konci roka som nemala žiadny záväzok voči lízingovke. Neviem či postup bol správny. Môže sa mi k tomu niekto vyjadriť. Díky.
V tom prípade, ak ti skončil splátkový kalendár na konci roku, si už nemala mať žiadne záväzky, správne si to viedla. Nezabudla si zaevidovať na základe leasingu do majetku a odpisovať po dobu splátok?
0 0
koalko koalko

koalko je offline (nepripojený) koalko

Ale to bo postup v 1roku splácania, odpisy som robila. Takže záväzok voči lízingovke som mala ešte na 2 roky. Tak ako a čo som mala dať do záväzkov?
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
koalko
Chcela by som sa vrátiť k výkazu o majetku a záväzkov V JU. Podľa postupov účtovania v podvoj.účtovníctve pri nových lízingov záväzky účtujem na účet 474. Tam vlastne zúčtujem aj OC lízingu. A na konci daného roka na tomto účte mi vznikne záväzok voči liz.spoločnosti. Chcem sa opýtať ako postupovať v Jednoducho účtovníctve, kde vlastne mám zúčtovať tú OC líz.predmetu?

Ja som postupovala nasledovne:
I.navýšenú splátku som mala na samostatnej faktúre, ktorú som zaviedla do knihy faktúr a jednotlivé splátky na základe splátkového kalendára som viedla na ostatných záväzkov. Takže na konci roka som nemala žiadny záväzok voči lízingovke. Neviem či postup bol správny. Môže sa mi k tomu niekto vyjadriť. Díky.
Neviem, či som Ťa pochopila správne: zo zmluvy si si naúčtovala OC predmetu leasingu do knihy ostatných záväzkov a podľa splátkového kalendára platila splátky. Každou splátkou sa Ti znižoval záväzok viči leas. spoločnosti. Na konci roka Ti zostala neuhradená časť splátok v záväzkoch. Tebe naostal záväzok, si leasing v decembri doplatila? Majetok si mala zaradiť na začiatku leasingu a odpisovať. OC zaúčtuješ do ostatných záväzkov a do evidencie dlhodobého hmotného majetku.
0 0
koalko koalko

koalko je offline (nepripojený) koalko

Práve tú OC som neúčtovala do knihy záväzkov, lebo mi to nepripadalo logické. Ja som len účtovala na základe splátk,kalendára jednotlivé spátky do knihy záväzkov. A zaviedla majetok do knihy HIM a teiž do penaž.denníka. A tú I.sp.ako som už spomínala v knihe došlých faktúr.
Lebo OC auta sa skladá I.navýš.splátky , istiny a zo zostatkovej ceny.
A tú I.navýš.spl. mám už v knihe DF, na zostatkovú cenu budem mať v poslednom roku faktúru a istina mi tvorí časť splátok, ktoré na základe SK mesanče účtujem a uhrádzam v knihe ostatných záväzkov.
Takže neviem či je to správne. ALe ked môžem tak ťa poprosím o správny postup.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Lebo OC auta sa skladá I.navýš.splátky , istiny a zo zostatkovej ceny.
Súhlasím , a túto OC si si mala zaviesť do evidencie dlhodobého majetku a odpisovať. Ak si na prvú zvýšenú splátku mala fa,treba zaevidovať do knihy ostatných záväzkov a následnou úhradou z BÚ vypárovať. Zvyšnú časť záväzku zo splátkového kalendára, by som dala tiež do knihy ostatných záväzkov a postupne cez účtovanie úhrad na BÚ znižovala záväzok. Fa na kúpnu sumu tak isto, ako prvú zvýšenú splátku. Až vtedy nebudeš mať záväzok voči leasingovke.
Účtovať iba o každej splátke samostatne, nedáva pravdivý obraz o majetku a záväzkoch. Napr. pri žiadosti o úver, by od Teba určite chceli vedieť, koľko máš záväzkov do budúcnosti a ako je zaťažená záväzkami Tvoja firma. Pri účtovaní samotných splátok v každom mesiaci osobitne, vykazuješ, že si bez záväzkov. Čo nie je pravda.

0 0
koalko koalko

koalko je offline (nepripojený) koalko

No díky je to potom podobne ako v PU. Budem robiť opravu vo výkaze majetku na pohľadávkach, tak to tam naraz všetko opravím a odnesiem na DU.
0 0
vcielka vcielka

vcielka je offline (nepripojený) vcielka

koalko
Práve tú OC som neúčtovala do knihy záväzkov, lebo mi to nepripadalo logické. Ja som len účtovala na základe splátk,kalendára jednotlivé spátky do knihy záväzkov. A zaviedla majetok do knihy HIM a teiž do penaž.denníka. A tú I.sp.ako som už spomínala v knihe došlých faktúr.
Lebo OC auta sa skladá I.navýš.splátky , istiny a zo zostatkovej ceny.
A tú I.navýš.spl. mám už v knihe DF, na zostatkovú cenu budem mať v poslednom roku faktúru a istina mi tvorí časť splátok, ktoré na základe SK mesanče účtujem a uhrádzam v knihe ostatných záväzkov.
Takže neviem či je to správne. ALe ked môžem tak ťa poprosím o správny postup.
Chcem sa opýtať, prečo si zaviedla HIM aj do Peňažného denníka? Veď sa ti navyšili výdavky?
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

mám to správne?

OC auta je 250.000,- /OC+popl.za sprac/
zaradim na kartu - odpisujem

túto sumu dám do záväzkov a postupne párujem s leasing.splátkami
nasledovne:
mesač.splátka je 5000,-
/v tom je mesač.časť istiny ,nájom,DPH,Havar.poist.,/
účtujem v peňažnom denníku:
banka - 2000,- mesač.časť istiny - v záväzkoch odpíšem-uhradené
1200,- nájom - neevidujem v záväzkoch
900,- DPH - neevidujem v záväzkoch
1100,- havarij.poistenie - neevidujem v záväzkoch
---------------
5000

Ďakujem.
Sumy som si vymyslela, len mi ide o správne zaevidovanie do záväzkov, z tohto vyplýva, že do záväzkov dávam len OC vozidla.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ja by som si dal do knihy záväzkov súčet všetkých liz. splátok podľa spl. kalendára napr. 250.000 Sk. A toto je môj záväzok voči lizing. spoločnosti. Ak mám mesačnú splátku ako celok zaplatiť 5000, a keď túto splátku uhradím, tak môj záväzok sa voči liz. spoločnosti zníži na 245.000 Sk a takto napr. po 36 mesiacoch sa dostanrm na nulu, postupne mesačne zo záväzku 250.000 Sk budem "ukrajovať". Podľa mňa nie je podstatné ako ty tú líz. splátku rozúčtuješ v PD, ale podstatné je to, čo ako celok dlhuješ lizingovke a čo jej postupne splácaš.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

ja som to tak mala nachystané, ale moja kamarátka-poradkyňa, ktorá nechodí na "poradu" , mi to zamietla. Vraj do záväzkov ide len OC.vozidla.
Ostatné splátky môžem dávať do záväzkov postupne, vždy pri úhrade. Teda na konci každého roka vykážem v záväzkoch len zostatkovú cenu auta.
/výkaz o majetku a záväzkoch/.
Tiež si myslím, že by to tam malo byť všetko - celý dlh. Ale teraz som v pomykove.JOJ. Ja teda neviem........
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Lenuška
ja som to tak mala nachystané, ale moja kamarátka-poradkyňa, ktorá nechodí na "poradu" , mi to zamietla. Vraj do záväzkov ide len OC.vozidla.
Ostatné splátky môžem dávať do záväzkov postupne, vždy pri úhrade. Teda na konci každého roka vykážem v záväzkoch len zostatkovú cenu auta.
/výkaz o majetku a záväzkoch/.
Tiež si myslím, že by to tam malo byť všetko - celý dlh. Ale teraz som v pomykove.JOJ. Ja teda neviem........
Ale predsa všetko je tvoj záväzok, čo si niekomu dlžna, bez ohľadu na to ako si to ty u seba rozúčtovávaš.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

Pred rokom 2004 to bolo tak že celý zavazok sa mal zapísať v knihe zavazkov a zaplatené platby mali postupne znižovať ten evidovaný zavazok v knihe zavazkov (číže vid vyššie OC 250.000 v knihe závazkov a postupne minus platby) začiatkom roka (nepamatam sa presne, možno koniec roka 2004) bud v postupoch uctovania , alebo v nejakom metodickom pokyne bolo uvedene že do knihy zavazkov sa mali zaevidovať len jednotlive , aktuálne splatky , t.j. napr. 8.2.xy sa zaeviduje zavazok voci lizingovke napr 5000 sk a uhradí sa vtedy ked sa uhradí. 8.2. je datum zo splatkoveho kalendara. Ja som tieto veci riesil tak že stare lizingove zmluvy este nesplatene celkom som nechal už v evidencii tak ako bioli predtým v plnej výške a postupne sa splatkami znizoval zavazok , pricom nove zmluvy , tie ktore boli uzatvorene v roku 2004 som prerobil aby mi na konci roka 2004 nefiguroval nejaký velký zavazok v knihe zavazkov. Abz som pre tých co to budu hladať ulahčil hladanie bolo to v tom obdobi ked (bud v postupoch alebo v metodickom pokyne) bola uvedana aj taka vec že drobný majetok sa ma vo vykaze o majetku a zavazkoch vykazovat ako stav zasob - material.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Takže asi niečo na tom bude. Kde by sme ten metodický pokyn alebo usmernenie yvhľadali......
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Manual
Ale predsa všetko je tvoj záväzok, čo si niekomu dlžna, bez ohľadu na to ako si to ty u seba rozúčtovávaš.
Stotožňujem sa s odpoveďou Manuála , pretože som presvedčená a upísaná lízingovke zaplatiť celú sumu , ktorú obsahuje lízingová zmluva. Ponímam to a evidujem celé ako môj záväzok . Ak by sa niečo stalo , že to nezaplatím , tak by odo mňa nevyžadovali len nasledujúcu splátku , ale celý zostatok .
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Neviem, ale dosť mňa to zaujíma, keď to nájdeš tak to prosím Ťa prilep.
Lebo ja som si to pripravila tak ako Ty, takže čo? Mám to prerobiť?
Dať do záväzkov bez tej peňažnej prirážky či ako . . .
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Manual
Ale predsa všetko je tvoj záväzok, čo si niekomu dlžna, bez ohľadu na to ako si to ty u seba rozúčtovávaš.
Citujem a doplním sám seba. Uvediem príklad:
Ak mám k 31.12.05 zaplatiť podľa spl. kalendára lizingovke ešte 250000,- to je môj záväzok voči nej, a do výkazu o majetku a záväzkov si nenapíšem nič ? Veď to ale nie je pravda, ja som dlžny lizingovke a to by som zavádzal aj DU a prípadne aj ďalšie inštitúcie napr. banky až by som niekde žiadal o úver. Neviem, prieči sa to sedliackemu rozumu. Jedná sa mi o pravdivé zobrazenie stavu v účte.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Skreslenie účta vidím aj v IM- odpisy - Výkaz o majetku .Tam vedieme majetok na lízing a v skutočnosti ešte nie je náš .V určitých prípadoch to nerobí dobre .
0 0
Benka2 Benka2

Benka2 je offline (nepripojený) Benka2

V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.
V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, v peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby.
V rámci uzavierkových účtovných operácií sa v peňažnom denníku nájomcu účtuje odpis majetku obstaraného finančným prenájmom, Majetok obstaraný finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa § 14 postupov účtovania.
príkl.
OC 200000 +DPH
Akontácia 50000+DPH
Dohodnutá kúpna cena 4000+DPH
spracovateľský poplatok 3000+DPH
Záväzok: 200000+3000
záväzok: DPH z akont,+dohod, splátky+spracov.poplatok*
záväzok:pov. zmluv.poist.+havar.poist.
Úhrada záväzku:
200000 -záväz. z finanč. prenájmu = zostávajúci záväzok
úhrada DPH *=0
úhrada poistného=0

V knihe DHM sa zaeviduje:
názov, dátum obstar.,spôsob obst.,dátum uvedenia do použív.,ocenenie HM,
odpisový plán.
Odpisy:Napr.
rok/počet mesicov Výpočet odpisy
o4/2 200000/36*2 xy
05/12 200000/36*12 xy
06/12 200000/36*12 xy
07/10 200000/36*10 xy
Peňažný denník:pokl=výdaj / istina+spracov.popl.+akont.+DPH+poist/
VNZD Ostatné:pokl.výdaj - poistné
prev.režia :poist.
Odpisy: uzavierkové operácie=prev.réž.04/2=xy
atd. Ceny sú vymyslené.
Dajte vedieť či je toto učtovanie správne. Kto učtuje PHM a nadspotrebu v JÚ dajte vedieť.-platca DPH jedná sa mi hlavne o pripočitateľnú položku a DPH
Som na tejto porade druhý krát neviem ešte v tom chodiť. Je to tu super.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Našla som najaké to opatrenie:
Opatrenie MFSR z 24.12.2004 účinnosť od 1.1.2005
č.MF/11158/2004-74
paragraf 10a:
Účtovanie finančného prenájmu
1. Na účely finančného prenájmu sa rozumie:
2 ....
3 ....
4 / V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov v knihe DM nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájmcu. Náklady súvisiacie s obstaraním predmetu fin.prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku
5/ V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, v PD sa účtuje úhrada dohdonutej platby 14/c ZoDP
0 0
urs urs

urs je offline (nepripojený) urs

"V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov v knihe DM nájomcu" - DM sa rozumie kniha dlhodobého majetku. Ja by som do záväzkov účtovala aj účtujem celý záväzok aj voči lízigovke. Je pravda, že neúčtujem o hav. ani zák. poistení, ale len preto, lebo sú není uvedené na splátkovom kalendáry.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať